Poslední alternativní firmware pro TYT MD-760 (Radioddity GD-77)

V poslední době se v diskusích často probírá nejnovější alternativní firmware pro DMR stanice TYT MD-760 a Radioddity GD-77, zvaný OpenGD77, který již nelze stáhnout ze stránek vývojáře.

Pokud sledujete vývoj kolem skvělého alternativního firmware pro zmíněné stanice, který udělá z fádní radiostanice úplně jiné zařízení, asi víte, že australský nezávislý vývojář Roger Clark byl výrobcem donucen ukončit svoji aktivitu v této oblasti. Jako důvod se uvádí porušení licenčních práv.

Roger Clark
australský vývojář

Čína, která si z nějakých licencí jiných výrobců dělala celá léta toaletní papír, zřejmě v poslední době vyrostla, a začala u svých výrobků prosazovat autorské právo. Pokud ho bude dodržovat i u všech ostatních, nelze mít k takovému přístupu samozřejmě námitek.

Je překvapivé, že se výrobce nesnažil s vývojářem domluvit na spolupráci, neboť jeho práce je pro radioamatéry velkým přínosem. Troufáme si tvrdit, že pokud by byl TYT MD-760 dostupný pouze s původním firmware výrobce, jeho prodeje by nebyly ani poloviční.

Displej s OpenGD77

Díky celé situaci došlo k tomu, že nelze alternativní firmware stáhnout ze stránek vývojáře. Vyskytuje se tu a tam různě na internetu, často nekompletní, a není pak jasné, co a jak má radioamatér do stanice vlastně nahrát. Našli jsme proto pro vás poslední verzi z března 2021, která obsahuje dva soubory, z nichž jeden je instalační program, a druhý vlastní firmware. Soubory najdete zde:

OpenGD77_posledni_firmware_březen_2021

Před instalací je třeba stanici vypnout, podržet dvě boční tlačítka pod PTT a zapnout. Rozsvítí se zelená LED, displej zůstane zhasnutý. Nyní je stanice připravena pro update firmware. Veškeré úpravy provádíte na vlastní riziko! Zatím však nevíme o nikom, kdo by si stanici tímto způsobem zmrtvil. Program i firmware z uvedeného odkazu jsme osobně odzkoušeli, a shledali ho plně funkčním.

Nejnovějsí, a zároveň poslední firmware by měl kromě jiného přinést podstané zvýšení výdrže akumulátoru, které bylo dosud asi jedinou slabinou této stanice. Obsahuje i opravy dřívějších chyb.

Poslední firmware jsme neměli prozatím čas řádně otestovat, proto uvítáme vaše poznatky z praktického provozu.

Uživatelskou recenzi MD-760 i popis nových funkcí, které alternativní firmware nabízí, najdete v našem článku.

Ovládání stanice po nahrání OpenGD77
5 2 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
1. 12. 2021 20:46

Dobrý den koupil jsem si vysílačku chtěl jsem jí a tu alizovat na váš firewall ale bohužel vůbec nevím jak to udělat.

Michal 1
Michal 1
2. 12. 2021 10:22
Reply to  Martin

prosimte zkus se trosku vic rozepsat. co sis koupil za vysilacku (konkretne), co s ni chces udelat a proc?

Last edited 2 let před by Michal 1
Medved Brdy
Medved Brdy
7. 10. 2021 19:39

Projekt dál pokračuje, firmware lze stáhnout zde: https://www.opengd77.com/downloads/

Michal
Michal
11. 5. 2021 18:04

O nedomluvu s výrobcem hardwaru vůbec nešlo. Roger vesměs využil části opensource kódů pod nějakou licencí a implementoval to do svého projektu, aniž by dodržel licenční požadavky, pod kterým byly ty kódy vydány. Nikdo ho nenutil ten svůj projekt zastavit, jenom od něho další vývojáři chtěli, aby dodržoval licenční ujednání v podobě, že bude dávat otevřený kód taky a citovat původní autory. Nakonec se naštval, že se na to může vykašlat a smazal to. Konec příběhu.

Michal 1
Michal 1
12. 5. 2021 6:36
Reply to  Michal

ja cetl neco o zasahu radioddity diky binary blobu (fakticky knihovne, ktera je dodavana jako binarka bez zdrojaku), jehoz cast vyuzival. ale realne je to jedno. projekt je zastaveny, byt uz ma nastupce. kazdopadne opengd77 ma fakt veci, diky nimz je u jinych stanic nedostizny. trebas samotne skenovani kanalu je proste jak z jineho sveta.

Michal
Michal
12. 5. 2021 14:26
Reply to  Michal 1

Jo, souhlasím. Co jsem přečetl v diskusích, tak Kai udělal kdysi reverse-engineering binárky, která se pak stala součástí kódu OpenGD77. V jednu chvíli Roger přestal kompletní source-code vydávat a že jenom binárky. Zároveň se různě po internetech začaly objevovat monetizace jeho práce ve stylu, že na e-bay si koupíte tu binárku za 30 dolarů apod. Dále se ozvali další přispívající developeři a začali poukazovat na to, že sice pěkné, že jenom binárka, ale že požadují v rámci GPL licence (“pokud modifikovanou verzi nějakým způsobem zveřejníte, GPL vám ukládá povinnost zveřejnit i zdrojový kód této modifikované verze a to pod GPL”) zveřejňování zdrojáku, jinak se cítí poškozeni na svých právech. No, z mého pohledu mají pravdu. Nicméně co dotyční čekali, že se stane… Samozřejmě se hlavní developer naštval, že tady dělá pro komunitu práci zadarmo a že když problém a že teda poškozuje, tak ať to dělá teda někdo jinej. Naprosto mu rozumím. Nicméně jsem měl potřebu zareagovat na původní vyznění článku, že zlí a oškliví Číňani tady zničili takovou nádheru. Číňani s celou kauzou mají společného tak maximálně to, že tu ručku v Číně montují.

Michal 1
Michal 1
11. 5. 2021 13:24

posledni fw ze stranek jsem v predchozim clanku daval s odkazem na ulozto https://ulozto.cz/tam/e081d63f-65e1-4616-b41a-73be28c4e6b6
jsou tam kompilaty pro vsechny stanice (odkaz funkcni do konce roku 2021). cps je nadale ke stazeni. jinak vse pokracuje dale a to pod hlavickou https://openrtx.org/

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x