Vrátíme se k malým výkonům?


“Není umění dovolat se s velkým výkonem.” Tato okřídlená věta skalních radioamatérů se výborně hodí na úvod dnešního zamyšlení. Být dnes QRP, tedy stanicí vysílající výkonem do 5 W, vzbudí u mnoha radioamatérů úsměv, doprovázený otázkou: “Kam se s tím chceš dovolat?!”

Dnešní doba je orientovaná na zisk a výkon. Platí to i v radioamatérské oblasti, kde se operátoři rádi předhánějí, kdo tam víc naloží. Na KV je 100 W již prakticky standardem, a kdo má méně, protlačí se mezi ostatní jen s obtížemi, neboť všichni mají zařízení i uši nastavené na tento “standard.”

Poznámka: QRP je dnes většinou definováno výkonem 5 W CW (morse) / 10 W SSB/DIGI, pro QRPP se předpokládá 1 W / 2 W (PEP)

Ano, dnes v době digitalizace všeho možného i nemožného, je éter prosycen obrovskými kvanty potenciálního rušení. Kdyby měl každý radiový signál kolem nás červenou barvu, prostor kolem nás by byl zalit intenzivní rudou barvou, přes kterou bychom neviděli na cestu. K tomu se přidávají všudypřítomné spínané zdroje, z nichž zejména ty miniaturní v levných LED žárovkách a nabíječkách jsou dokonalými a poměrně výkonnými rušičkami. Po více než 100 letech jsme se zbavili wolframového vlákna, a přes rtuť se propracovali až k miniaturním zmetkům, ze kterých akorát bolí oči. Dalšími adepty na rušení jsou WIFI sítě, které zejména při vyšších výkonech rády interferují s nejrůznějšími radiovými zařízeními. Na každém příhodném kopci se nachází několik desítek profi radiových vysílačů, které v některých případech i přes prokázané rušení mají přednost před vším radioamatérským. Napadá mě třeba známý případ s OK0F, rušený spojem energetické společnosti, bez možnosti dovolání u zodpovědné instituce.

Krátké vlny se stávají stále větší divočinou, neboť jsou dozorovými orgány brány jako zcela okrajové, s ležérním zájmem řešit tam nějaké excesy. Není divu, že se někteří radioamatéři posouvají stále výše, až na hranici VKV. “Magic Band” 50 MHz se tak může jednou změnit ze zajímavosti v nutnost.

V dobách mého radiového dětství (70. a 80. léta) jsme neměli k dispozici výkonné polovodiče. Byly tu sice velké vysílací elektronky, ale jejich užití bylo vyhrazeno spíše pro jiné účely než amatérské. Dokonce i malé vojenské stanice měly výkon do 5 wattů, například známá RM-31, a že to byla pořádná bedna, což potvrdí každý, kdo ji musel terénem vláčet na zádech. Konkrétně u této stanice byl nízký výkon částečně kompenzován velmi kvalitním a efektivním anténním laděním, s postříbřenými vzduchovými cívkami na keramickém šasi. Ale to by bylo zas na jiné povídání.

Můj taťka OK1DHG si tenkrát sestrojil malý transceiver s výkonem 10 mW. Už nevím, jaký použil koncový tranzistor, zda KSY 21, KF 517, nebo nějaký jiný. S tímto výkonem se dovolal z hradu Kumburk v Podkrkonoší na 175 km vzdálený převaděč OK0E na Klínovci v Krušných horách (145,650 MHz.)

Mám radost z každé amatérské stanice, která nabízí nastavení vysílacího výkonu v řádu max. desítek miliwattů. V běžně prodávaných čínských ručkách, které pozvolna vytlačují ty značkové, je nejčastějším přepínáním 1 W / 5 W. Vezmeme-li v úvahu, že deklarovaných 5 W je často jen 3,5 – 4 W, nabízí se otázka, jestli lze poznat, když v takové ručce přepneme výkon. Ne, většinou není. Nikoho to nezajímá, protože elektřina je přeci skoro zadarmo. Jenže tady nejde o elektřinu, ale o zaneřáděný radiový prostor. Určitě si vzpomenete na některou z všeobecně známých “oblíbených” stanic, které v závodě obsadí dobrou kótu a bezohledně nasadí výkon, který by utáhl malou továrnu. Výsledkem je zcela vygumované pásmo pro desítky dalších stanic.

Realita dneška je taková, že se stanicemi typu FT-817 a jejich 5 W se na KV sotva někam dovoláme. Musíme pečlivě volit noční nebo brzké ranní hodiny, a doufat, že si nás v záplavě 100 W stanic někdo všimne. Mám tu teď k dispozici Xiegu G90 s výkonem 20 W a velmi schopným vestavěným anténním tunerem. S touto sestavou se dovolám v šest ráno na 3763 kHz do ranního česko-slovenského kroužku, i do odpoledního vysílání Honzy z Hané na 3773 kHz v pět odpoledne, ale často si tam s tímto výkonem připadám jako outsider, a úplně vidím, jak musí protistanice napínat uši.

Původně jsem chtěl psát o tom, že když všichni vysílají na KV minimálně 100 W, slabší stanice v té přesile snadno zaniknou. V průběhu psaní mě však napadlo, že nabádat radioamatéry, aby se vrátili k 5 W, aby měli všichni rovnou šanci, by v dnešní době mohlo také znamenat, že se nikdo nikam nedovolá. Radiový prostor není nafukovací, a tak se do něj musí srovnat nejen veškerá radiová komunikace, ale i obří kvanta rušení, které většinou nikdo neřeší – protože KV nikoho nezajímá, a Praha I. na 639 kHz, která byla jistou zárukou, že nás ČTÚ zbaví případného narušitele v okolí, už také nevysílá.

QRP provoz se stává doménou opravdových nadšenců, kteří dohánějí malý výkon kvalitními anténami a dobrými kótami. Vyhledávají místa daleko od civilizace, což má příznivý vliv nejen na komunikaci, ale i na psychiku, a já jim naprosto rozumím. Výkony nelze zvyšovat donekonečna, a brzy bude třeba hledat jiná (nejen digitání) řešení jak z toho ven. Zkušenosti “kvéerpistů” se tak mohou jednou náramně hodit.

5 1 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Saruman OK7SE
Saruman OK7SE
5. 9. 2023 11:39

Dělávám SOTA/GMA i WWFF téměř výhradně na 5W a docela to jde. Zatím jsem jel většinou jen CW, protože jsem si myslel, že mě SSB nikdo neuslyší. Omyl. Když vyschly lovci vybavení klíčem a uměním CW, tak jsem to zkusil SSB a strhl se poměrně brzy ještě větší pile-up. Pásmo 40m, anténa 10m drátu randomwire s protiváhou. Škoda jen, že stanice nemají trpělivost a nevydrží déle volat, když se na ně hned nedostane. Mnozi jen houknou značku, ani nečekají, jestli je vezmu a jdou od válu, ani report nedají. Tohle jsou často důvody, proč se mi nepodaří za dvě hodiny QRP aktivovat FF, když už se to nepodaří. Dále většinou nemám čas tam být tak dlouho nebo je contest, to pak je marný samozřejmě.

OK2HF
OK2HF
23. 5. 2023 5:56

Kdysi jsem vyrazil aktivovat FF na 40m jen s 5W. Za dvě hodiny volání výzvy jsem udělal dvě spojení. Blesková situace byla následující:

image_b_eu.png
OK2HF
OK2HF
22. 5. 2023 13:20

Vyzývám QRPisty na večerní souboj na 80m. Uvidíte, na co to QRP je, když je období bouřek. Až to tady přejde, tak jedu na /P. Bude do noci teplo.
Jo aha, nedal jsem kanál, takže 3760-3780. Nejpíš 3765.

Last edited 11 měsíců před by OK2HF
OK2HF
OK2HF
23. 5. 2023 6:03
Reply to  OK2HF

Pár set metrů ode mě práskl blesk kolmo dolů, půjdu najít ten strom, který to koupil. Anténu jsem naštěstí zavčas odpojil.

OK2HF
OK2HF
23. 5. 2023 12:30
Reply to  OK2HF

Tak jsem strom našel, prásklo to jen 170m ode mě!!! Živý modřín přišel o špici.

mod.JPG
Jouda
Jouda
8. 5. 2023 19:39

QRP je docela zábava, ale chce to něco málo vědět, aby se z tojo nestala hitparáda ztraceného času.
Já se dovolávám i se 2W výkonu do doma vyrobené antény.
15m a dělal jsem na výzvu UA0FO, W, YV a jiné,
Jenom to chce pořádnou anténu, vědět kdy a na jakém pásmu, koho volat.

tydýtvšechnokruť
tydýtvšechnokruť
8. 5. 2023 10:53

Ale tak stačí se podívat na facebooku na expediční videa. Ty centrály tam nebudou kvůli rychlovarné konvici.

tydýtvšechnokruť
tydýtvšechnokruť
8. 5. 2023 7:33

I každý CBčkář ví, že se na 4W nikam nedobouchá …

Last edited 11 měsíců před by tydýtvšechnokruť
Franta
Franta
8. 5. 2023 8:38

Pokud mu nic neříkají sluneční cykly.
JInak – QRO, QRP, QRPP – každého věc.
73! Franta OK2VFS

ether
ether
8. 5. 2023 10:39

na uhf i 50 mWatt :))) a na CBse 4 watty 350 km ty lamo xD

Libor
Libor
7. 5. 2023 19:56

Život je příliš krátký pro QRP…

Honza - OK9ATD.
Honza - OK9ATD.
7. 5. 2023 14:02

Ahoj, dík mé “9” je pro mne 10 W strop. A na 23 cm jen 2,5 – 3 W. Úplně to stačí. Navíc ani zařízení s víc jak 10 W už nevlastním a na KV ( mimo CB tak 3x za rok ) nechodím. .

Jaroslav
Jaroslav
14. 9. 2023 8:23

V čom je výhodnejšie 23 cm ako KV ?
Využívate odraz od mesiaca ?

13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x