Iradio UV-83. Levný dualband s leteckým pásmem

S dualbandovými ručkami se v posledních letech roztrhl pytel. Na trhu jsou desítky modifikací jednoho a téhož rádia s čipem RDA 1846. Ve většině případů se liší pouze vnějším vzhledem. Ty lepší, jako třeba Yaesu FT-4X a FT-65, jsou doplněny vstupními a výstupními filtry, a stávají se tak přijatelnými i pro přísnější certifikační autority. V záplavě levných stanic musí výrobci stále usilovněji přemýšlet, čím zákazníka zaujmout, aby si koupil právě jejich produkt.

Nedávno jsme při prohlížení webů tuzemských prodejců narazili na nenápadnou ručku iradio UV-83. Požádali jsme prodejce o pár informací a následně o její zaslání. Ještě než ručku doručil kurýr, nastudovali jsme si o ní na internetu pár informací. Mimo jiné jsme se dozvěděli, že je nabízena pod dalšími dvěma názvy, a to Abbree AR-830 a Radtel RT-830.

Právě druhý zmíněný výrobce nabízí na svém webu soft pro programování stanice (položka 14.) Na zmíněné stránce byl před časem k dispozici i poměrně užitečný update firmware, který měl zlepšit především poslech leteckého pásma. Tato položka (17) však z webu prozatím zmizela. Domníváme se, že výrobce v novém firmwaru našel chybu, a update na web po opravě vrátí (anebo taky ne.) V každém případě, pokud byste na tento soubor narazili jinde, dejte nám v diskusi vědět.

Kostrukce UV-83 se nijak neliší od ostatních stanic podobného zaměření. Plasty nepůsobí lacině, jako třeba u Baofengu UV-5R, na kterém můžete podle šrámů a opotřebení potisku kláves téměř spočítat, kolikrát jste ho vzali do ruky.

Na internetu jsme se dočetli, že iradio UV-83 by měl mít na svědomí Wouxun, což by svědčilo přece jen o jistých lepších kvalitách. Napovídá tomu mimo jiné typická “wouxuňácká” anténa a také velmi podobná stojánková nabíječka. Rádio je zřejmě postaveno na jiném čipu než všeobecně využívaném RDA 1846. Svědčí o tom i jisté provozní odlišnosti, o kterých se zmíníme dále.

Na první pohled si můžete všimnout, že na vrchní straně se nachází oblíbená řehtačka. Měnit frekvenci a listovat v menu tak můžete nejen šipkami na klávesnici, ale i otáčením knoflíku mezi anténou a potenciometrem hlasitosti. Na levé straně najdeme PTT tlačítko, které má poměrně lehký chod, avšak ne tolik, abyste ho mačkali omylem při každé příležitosti. Tlačítko pod PTT slouží k otevření squelche (jeden stisk otevře, další stisk zavře,) což je praktičtější, než když ho musíte držet.

Klávesnice je z tvrdší gumy, je bíle podsvícená a má jistý a příjemný stisk, doprovázený slyšitelným lupnutím. Zelené tlačítko slouží pro vstup do menu, červené pro rušení volby anebo přepínání mezi horní a spodní frekvencí. Ručka umí sledovat oba řádky zároveň, dva samostatné přijímače však nemá.

Zajímavostí je, že když při poslechu FM rádia aktivujete skenování, neskenují se rozhlasové stanice, ale radiové frekvence, které jste měli nastavené před zapnutím FM rádia. Je to zajímavě znázorněné i na displeji. Rozhlas přitom stále hraje, ačkoli jeho poslech není v tu chvíli úplně komfortní – zní to, jako by procesor dělal dvě věci najednou.

Na pravé straně se nachází utěsněný konektor pro externí mikrofon (nebo sluchátko s mikrofonem,) popřípadě pro programovací kabel. Pod těmito konektory najdeme utěsněný USB-C konektor pro dobíjení. V průběhu nabíjení svítí červená LED, po nabití modrá. Dobíjet lze i zapnutou stanici. V balení naleznete samozřejmě i stojánkovou nabíječku. Pokud však máte mobilní telefon s USB-C konektorem, zůstane nabíječka patrně zabalená v krabici, jako v našem případě.

Displej je plně grafický. Bílé podsvícení nelze regulovat, ale naštěstí je nastaveno optimálně. Písmo je dobře čitelné, čísla tučná, na rozdíl třeba od TYT UV88, kde je použit hodně tenký font písma. Na displej se vejdou čtyři řádky, přičemž horní je vyhrazen ikonkám. Aktivní frekvence je označena šipkou a navíc zvýrazněna většími čísly, což je návykové a uvítali bychom to i u jiných zařízení.

Menu má 36 víceméně tradičních položek, přičemž 01 je Language, neboli jazyk, což se vám bude hodit, pokud se rozhodnete stanici položkou 34 resetovat a na displeji se vám následně objeví rozsypaný čaj.
Pokud jste zvyklí na typické menu Baofengu, budete si muset chvíli zvykat na jiné uspořádání a někdy i jiné pojmenování položek. Pokud budete stanici programovat přes kabel, nemusí vás menu stanice vůbec zajímat.

Stanice se dobře ovládá pomocí klávesových zkratek. Konkrétní funkci aktivujeme dlouhým podržením příslušné klávesy:

[1] SCAN
[4] POWER (vysílací výkon)
[5] SQUELCH
[6] DUAL WATCH (monitoruje obě frekvence nastavené na displeji)
[7] LED (zapnutí/vypnutí podsvícení)
[8] STEP (kanálový krok 0.25, 1.25, 2.5, 5, 6.25, 10, 12.5, 25, 50, 100 kHz)
[*] ZÁMEK KLÁVESNICE
[0] FM RÁDIO
[#] VFO/M (krátký stisk)

Po aktivaci skenování se vyhledávání zastaví na kanále, na kterém je provoz, a setrvá tam, dokud je kanál aktivní. Jiné možnosti skenování, například setrvat několik sekund a pokračovat, se nám zatím objevit nepodařilo. Skenování se dá zastavit pouze stejným způsobem, jakým se spouští, tedy dlouhým podržením tlačítka [1] Jiným způsobem je zastavit nelze, což je nezvyklé a trochu otravné. V průběhu skenování bliká zelená kontrolka.

Ručka by dle některých informačních zdrojů měla být odolná dle standardu IP54, což v praxi znamená, že by jí neměl vadit příležitostný déšť. Svědčí o tom tužší chod knoflíku hlasitosti, kde se pravděpodobně nachází gumový kroužek, a také těsnění kolem bateriového konektoru.

Citlivost ručky je na standardní úrovni – tady se žádného překvapení už asi dočkat nelze. Překvapením byla odolnost proti rušivým signálům, která byla v některých situacích dokonce lepší než u Yaesu FT-70.
Reprodukce je opravdu hlasitá, zkreslení bez problémů zkousnutelné.

Stanice je vybavena i příjmem leteckých frekvencí, a to netypicky již od 100 MHz do typických 136 MHz. Pro poslech letadel a letišť nemusíte nic přepínat, AM modulace naskočí v uvedeném rozsahu automaticky. Na vyšších frekvencích nelze AM modulaci nijak vynutit. Při poslechu leteckých frekvencí se v modulaci někdy objevuje protivné pískání a řeč je zkreslená (v našem případě např. při poslechu 50 km vzdáleného hradeckého letiště na 122 MHz.) Jindy je poslech dobrý, s mírným zkreslením, které jen občas zesílí (testováno v Praze, kde je letišť a letadel celá hromada.) S poslechem leteckých frekvencí třeba na Yaesu FT-70 se tato ručka srovnávat nedá – tam je poslech zcela čistý. Jako levný monitoring leteckého provozu však UV-83 postačí. Zmíněné nepravidelné zkreslení AM modulace by měl dle dostupných informací řešit právě nový firmware, který se objevil a zase zmizel. Snad se ho nakonec dočkáme.

Programování stanice je nejsnazší pomocí programu výrobce, který vypadá takto:

Pro propojení s počítačem jsme využili běžný baofengový kabel.

Uložené frekvence nelze pojmenovat, a tak si buď musíte zapamatovat jednotlivé kanály, anebo, jako v našem případě, nechat zobrazovat přímo uložené frekvence, podle kterých lze přeci jen snadněji odvodit, o jaký převaděč či službu se jedná.

Tip: Než začnete UV-83 programovat, doporučujeme v programu zvolit New, a toto prázdné nastavení nahrát do stanice. Vymažou se tím různá testovací nastavení výrobce (například CTCSS squelch) která nezmizela ani po resetu provedeném z menu stanice.

K výrobku je standardně dodáván Li-ion 7,4 V akumulátor s udávanou kapacitou 4800 mAh, které však s ohledem na velikost nevěříme. Skutečnou kapacitu odhadujeme dle hmotnosti zhruba na polovinu, přičemž prodejce uvádí na svých stránkách 2200 mAh. I tak je ale výdrž nadprůměrná. Se stanicí jsme si hráli několik dní převážně na poslech a neustále čekali, kdy si řekne o nabíječku, ale nedočkali jsme se. Mimochodem, je to asi první rádio, kde si můžete v ovládacím programu nastavit, při jakém napětí zmizí která kostička v symbolu akumulátoru na displeji. My si však na pidi kostičky nehrajeme a řídíme se napětím, které se zobrazí vždy po zapnutí, a lze je také kdykoli vyvolat z menu.

Ručka IRADIO UV-83 je zajímavou výjimkou v řadě stále stejných ručních dualbandů. Nejen tím, že má lepší vnitřnosti, ale také možností poslechu leteckého pásma. Kromě toho umožňuje i poslech NOAA kanálů (Národní úřad pro oceán a atmosféru,) což však u nás nevyužijeme. Rádio se může stát vaším každodenním společníkem na cestách, kterému vzhledem k ceně nemusíte věnovat přehnanou péči. Navíc se pocitově jeví tak, že toho po mechanické stránce hodně vydrží. Zasloužilo by si dopilovat pár softwarových nedostatků, které nám občas trochu lezly na nervy, avšak nejedná se o nic tragického. Celkově se nám rádio po naprogramování oblíbených frekvencí příjemně používalo.

Za podobné peníze si můžete pořídit například Yaesu FT-4X, která má dle našich zkušeností podobné radiové vlastnosti. S UV-83 získáte navíc další řádek, řehtačku, letecké pásmo, a také delší výdrž na jedno nabití. Díky dvěma frekvencím současně na displeji nám rádio při monitoringu vyhovovalo více než jednořádková Yaesu FT-70.

Ručku si můžete zakoupit u firmy SPACE, které tímto děkujeme za poskytnutí rádia k testům. Pokud využijete akční slevu AMARADIA, může si Iradio UV-83 koupit za 1.748 Kč. Běžná cena je 1.900 Kč.

5 2 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
51 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Milan
Milan
19. 3. 2023 12:09

Nedaří se mi ve VFO -A v programovaci tabulce odstranit CTCSS ani po nahrati prazdne tabulky New. VFO – B v pohode. Pouze v kanalovem modu CTCSS zmizi.. Mate nekdo stejny problém?

Milan
Milan
26. 3. 2023 22:01
Reply to  Milan

Po par pokusech se podarilo ctcss odstranit. Stahnout data z radia-na konci tabulky se obevi v predposlednim radku VFO-A a v poslednim VFO-B. Oba radky vymazat a zadat svoje frekvence. Ja dal do VFO-A 145.000 a do VFO-B 430.000 Po te nahral do stanice a ctcss zmizí. Doufam ze jsem to popsal dobře hi.

Michal
Michal
16. 1. 2023 20:57

Tak jsem nakonec zvolil TYT TH-UV99, 10w, lepší modulace než iRadio UV-83, možnost pojmenovat kanály. IP68 vodotěsnost. Větší baterie, bytelnější plasty/konstrukce. Obě dvě rádia mají možnost přímého nabíjení přes USB-C (TYT zezadu, iRadio z boku). Výhoda TYT že má konektor na USB-C na baterii, dá se tedy nabíjet jen samostatná baterie. Také má TYT USB-C na kolébce, takže i na tu stačí usb-c nabíječka … navíc má TYT regulaci svítivosti displeje, což iRadiu chybí. Samozřejmě TYT nemá letecké pásmo na poslech …

Last edited 1 rok před by Michal
Michal
Michal
16. 1. 2023 21:03
Reply to  Michal

Ještě obrázek.

croc_1673899237988.jpg
Michal
Michal
16. 1. 2023 21:08
Reply to  Michal

Zadní část u TYTu má pár certifikačních značek, iRadio nic …

croc_1673899457641.jpg
Michal
Michal
16. 1. 2023 21:09
Reply to  Michal

Vlevo iRadio, vpravo TYT

croc_1673899595329.jpg
Michal
Michal
16. 1. 2023 21:09
Reply to  Michal

A tady nabíjení TYTu na baterii

croc_1673899626112.jpg
Michal
Michal
17. 1. 2023 6:47
Reply to  Michal

Ještě poznámka, proč jsem vybíral mezi těmito dvěma: hledal jsem levné rádio, které bude mít usb-c nabijeni, pro cesty/výlety je to pro mě osobně zcela zásadni parametr – jednoduše je to pohodlné a odpadá mě starost, usb-c mám všude, v autě, doma, na cestách. A najdu ho téměř v každé domácnosti. Hlavní výhodu iRadio UV-83, tedy letecké pásmo jsem neřešil …

Last edited 1 rok před by Michal
Petr OK2HF
Petr OK2HF
17. 1. 2023 7:07
Reply to  Michal

Za mě je vysílačka bez letadel o ničem. To je jediné pásmo, kde je zajímavý provoz. Pak už zbývá jen PMR, na HAMa je dávno mrtvo. Dřív se dali poslouchat měšťáci nebo dopravní podnik, ale dneska? Občas při zásahu hasiči a vrtulník. Dráhy přešly na GSM-R před deseti lety, teď už jen suň, dva vozy. Kočka hore, dole na sdílenkách taky nenadchne.

Michal
Michal
17. 1. 2023 7:17
Reply to  Petr OK2HF

Petře já jsem hledal vysílačku na HAM převaděče a HAM direct. Ručka je pro mě jediná možnost jak doma něco poslouchat zaroven ji používám v autě s magnetkou. A chtěl jsem usb-c na nabíjení. Nic jiného mě nezajímá. Provoz na HAM docela je, i mimo “dědko-rundy” (bez urážky, díky za ně). Samozřejmě občas proběhne něco na sdílenkach, ale do toho se nezapojuju.

Radek
Radek
17. 1. 2023 7:27
Reply to  Petr OK2HF

Souhlasím. Duálbandů je že by se s nima dalo dláždit. Všecko na jedno brdo. Jsem vděčnej za každý rádio který má něco navíc.

Michal
Michal
17. 1. 2023 8:34
Reply to  Radek

No dualbandu je hrozně moc to je pravda. Těch s USB-C nabíjením je pokud vím tři dostupné na českém trhu. Baofeng, iRadio a TYT – pro mě je tohle něco navíc. Jinak souhlas, že pro toho kdo chce poslouchat letadla je samozřejmě iRadio asi jediná (levná) volba. Mimochodem já nic neslyšel na tom leteckém pásmu, naladil jsem pár frekvenci letišť a nic vůbec. S FT70 jsme toho slyšel doma hromadu, ale je to už nějaký měsíc co jsem ji testoval.

Standa
Standa
17. 1. 2023 11:37
Reply to  Michal

Chystám se podrobně porovnat Iradio a FT-70. Prozatím se mnou putuje po venku Iradio a musím říct, že leteckých frekvencí slyším docela dost. Mám uložená letiště a letecké komunikační kanály. Při skenování se to pořád někde zastavuje.Tajně doufám, že nový firmware kromě jiného vyřeší i nemožnost zastavení skenování jiným tlačítkem než je to skenovací.

Michal
Michal
17. 1. 2023 12:50
Reply to  Standa

Stando nejsem fanda leteckého provozu, takže přiznávám že jsem to nějak moc neřešil. Vím že na FT70 jsem slyšel hned něco, ale možná to bylo převážně venku, ne ve městě. To může být ten důvod proč teď s iRadiem ve městě nic neslyším (i když jsem na střeše). Nechci iRadio nikterak hanit, pro mě je zásadní nemožnost pojmenovat paměti. Myslel jsem že to nějak zvládnu, ale je to o pohodlí a já nechci řešit čísla když máme jména 😉 je to jediný důvod pro výměnu za TYT, pro mě je zásadní usb-c konektor, to je strašná výhra – s tím mě konečně koncept ruční radiostanice dává smysl, zvlášť v dnešní době kdy se USB-c stalo víceméně standardem.

Honza - OK9ATD.
Honza - OK9ATD.
17. 1. 2023 15:06
Reply to  Petr OK2HF

KGX 5, KGX 5 já KGX 808 třetí, KGX 5 slyší 808 třetí co máte za zprávu, KGX 808 třetí přestavník číslo 156 Vápenka z centra je trvale zablokován.

Last edited 1 rok před by Honza - OK9ATD.
eda55
eda55
7. 1. 2023 8:09

Přirovnání k Wouxunu (letecké pásmo) – tady pozor, není to bohužel nic moc. Měl jsem v ruce UV9D+, a např. poslech Volmetů byl mizerný. Takže ani UV-83 nebude pro AM žádný zázrak. Co by ale mohlo překvapit, je SATCOM pásmo. Dle tohoto videa https://www.youtube.com/watch?v=NyOxmD0wB-8 to tam “funguje”, ale vf výkon je poměrně malý … Takže 9/1 sraz v Bráníku, vemte to někdo s sebou, zvědavců na očumování tam bude určitě dost. 🙂

eda55
eda55
8. 1. 2023 18:02
Reply to  eda55

Ještě doplním. Kdo si potrpí na různé mody, fimwery, a abgrejdy, mrkněte sem : https://www.youtube.com/watch?v=Yf41pY_qu4s Ve videu sice furt píská nějakej papouch, ale jinak je v něm řada zajímavých informací. V diskuzi je link na stažení UV83升级_6_1_20220225.exe Druhé video https://www.youtube.com/watch?v=697Qf7DOFi4 je taková všeobecná recenze s měřením, a nakonci je překvapení – rozholený pendrek. Rozhodně stojí za podívání. Některý pendreky jsou holt na pendrek … 🙂

Miroslav
Miroslav
20. 1. 2023 11:40
Reply to  eda55

Firmvér 6_1_2022 z odkazu mi nepomůže poněvadž s o něco novějším rádio přišlo z éšopu. Chtělo by to novější. Dík za snahu Edo.

IMG_0344.jpg
Last edited 1 rok před by Miroslav
admin
admin
14. 1. 2023 16:59
Reply to  eda55

Dnes testován VOLMET 125.530 MHz na vzdálenost cca 120 km od Prahy. Příjem i čistota AM modulace výborné. Firmware zatím stále původní.

eda55
eda55
15. 1. 2023 11:47
Reply to  admin

Tak to je dobrý. Vysílač by měl být na Brdech na Písku, výkon neznám. Nicméně – celkově mě ručka, zatím, nepřesvědčila. Nejde o cenu, ale o vlastnosti. V článku jsou popisovány “drobné” neduhy softwéru, z vlastní zkušenosti vím, že to dokáže někdy dost otrávit. Podobných RDST je bohužel hodně. Co bude na trhu tento rok, 2023, netuším, nechám se překvapit …

admin
admin
15. 1. 2023 20:31
Reply to  eda55

Z Morcinova, u křížku, je to na ten brdský kopec přesně 123 km vzdušnou čarou. Ručka překvapila, ani ne tak citlivostí, ta je standardní, ale čistotou AM přednesu VOLMETu.

pjaro77
pjaro77
6. 1. 2023 17:05

Ad sluchátko s mikrofonem – viem že je to off topic, ale keď sa spomína v text, doporučil by mi niekto dobrý headset s PTT s kenwood konektorom ?

Pôvodne som myslel, že kúpim OPSMEN Earmor m32 alebo Z-Tactical Comtac III . Lenže potom som našiel názory, že je to viacmenej junk. Ja vlastne vôbec nepotrebujem chrániče , mne stačí headset na obe uši ako majú hráči hier, len kompatibilný s PTT.

Last edited 1 rok před by pjaro77
Fanda
Fanda
6. 1. 2023 17:38
Reply to  pjaro77

Dobrej kenwůd headset je v krabičce u každýho baofenga. Můžeš si k tomu přidělat sluchadla na obě uši dle vlastního výběru.

pjaro77
pjaro77
6. 1. 2023 18:45
Reply to  Fanda

Predstavoval som si, že kúpim PTT kábel na kenwood konektor napríklad https://www.catus.sk/ptt-u94-typ-kenwood-two-pin-z-tactical/cierny
a do toho pichnem nejaké outdoor slúchdlá s mikrofonom, niečo ako Razer Kraken. Je to len príklad, je mi jasné, že väčšina slúchadiel nie je kompatibilná s PTT.

pjaro77
pjaro77
6. 1. 2023 19:02
Reply to  pjaro77

Našiel som na aliexprese tieto, vyskúšam ich https://www.aliexpress.com/item/1005004600241085.html

pjaro77
pjaro77
14. 2. 2023 15:11
Reply to  pjaro77

Kúpil som tieto slúchadlá s kenwood konektorom https://www.aliexpress.com/item/1005004599822055.html .
Fungujú dobre s vysielačkou Anytone at-d878uv ii plus, prednes je dobre zrozumiteľný aj pre hudbu z FM rádia to bohate stačí.

Len škoda, že tá vysielačka reve ako krava, aj pri najnižšej hlasitosti je to silné.

Ešte musím vyskúšať ako funguje PTT.

Last edited 1 rok před by pjaro77
Standa
Standa
14. 2. 2023 16:36
Reply to  pjaro77

Zvuk se u 878 dá ještě ztlumit v menu.

Michal
Michal
5. 1. 2023 23:49

Koukám po ní už asi měsíc. Jasně, bude to bao, možná wouxun. Ok. Nevadí. Je to levný. Má to záruku. A hlavně to má usb-c, takže ten nabíjecí stojánek nechám v krabici a můžu to nabíjet v autě, na výletě, na dovolené, kdekoliv. Konečně. Na poslech převaděče a na nějaký organizačně/logistické spojení když se někde něco dělá a je třeba být na příjmu se skupinou lidí úplně v pohodě. Už jsem objednal. Líbí se mě to. Air band mě nezajímá (to nebude silná stránka) rádio FM taky ne. Hlavně to USB-C …

Michal
Michal
9. 1. 2023 20:16
Reply to  Michal

Ta už je doma. První “postřehy” (kvalitu vysílání / příjmu jsem samozřejmě neměl šanci otestovat): když je zamčená klávesnice, nedá se nijak rozsvítit displej, takže v noci se nepodíváš na to co máš nastaveno, musíš odemknout. Automatický zámek zamkne klávesnici i kdyz mačkáš nějaká tlačítka, dost zvláštní, zřejmě odpočítává od posledního PTT nebo tak něco. Programování oár převaděčů bez manuálu na první dobrou, jednoduché jak facka. Absence pojmenování kanálů bude problém … ale to nabíjení přes USB-C z boku stanice, to je prostě nádhera. Rádio je dost lehké, to mě překvapilo. Plastový klip vzadu … myslím že moc dlouho nevydrží … 🙂

Fanda
Fanda
9. 1. 2023 22:55
Reply to  Michal

Dej info jestli se ti povede aktualizovat fw a kdyžtak odkud. Chtěl bych si to koupit na poslech letadel.

Standa
Standa
9. 1. 2023 23:14
Reply to  Michal

Displej jde při zamčené klávesnici rozsvítit PTT tlačítkem.

Michal
Michal
10. 1. 2023 11:41
Reply to  Standa

no tak to je uplne ta nejhorsi varianta 🙂 to jsem fakt nezkousel.

Standa
Standa
10. 1. 2023 12:08
Reply to  Michal

Proč? U Yaesu PTT tlačítkem potvrzuješ volby, u Iradia svítíš. Stačí na zlomek vteřiny. Taky bych to radši viděl na červený tlačítko, ale jsem rád aspoň za nějakou možnost. Úplně nejhorší varianta je, když se osvětlení při zamčený klávesnici spustí libovolným tlačítkem. To pak v kapse nebo v batohu svítíš a svítíš. Je docela možný, že nějakým novým firmwarem to půjde i jinak – pamatuju Nokii 6230, kde šlo na zamčený svítit nejdřív jen zapínacím tlačítkem, a s novým fw pak i červeným telefonkem.

ether
ether
5. 1. 2023 19:41

Takže opět další sračička z číny co skončí na bazarech nebo v šuplíku. Dovážejte,nabízejte a recenzujete stanice co mají odolnost a příjmače se jim nazahlcují u DVB-T vysilačů. 99 procent těchto ruček si lidi kupují aby měli lepší PMRko, ale pak to zklamání, když se to nedá použít v terénu.

Vašek
Vašek
5. 1. 2023 21:34
Reply to  ether

Čteš pořádně? Tohle je jedna z těch co se asi nezahlcuje. tak tu nehejtuj a tadši poraď co si maj amatéři kupovat.

Juraj OM4AJK
Juraj OM4AJK
5. 1. 2023 23:44
Reply to  Vašek

Napríklad FT-70. 6 km od Obory a 40 km od Veľkej Javoriny, kde DVB-T ide na 474 MHz FT-70 ani netuší. Natož FT-4x hluchá, staručičká Yaesu VX3, VX2 tiež. Baofeng, Wouxun nič nejde. Ale napríklad Quasheng TG-UV2 ide úplne v pohode.
Súhlasím s etherom, veľa ľudí si kupuje Čajny kvôli lepším PMR, ale nič sa nevyrovná napr. klasickej Motorole T82.

Michal
Michal
5. 1. 2023 23:50
Reply to  Juraj OM4AJK

Já ten příspěvek Juraji nepochopil. Co je dobrý a co špatný? Je to divně napsaný ..

Juraj OM4AJK
Juraj OM4AJK
6. 1. 2023 2:10
Reply to  Michal

Sry, rýchlo písané v práci.
Dobré rádiá – Yaesu FT-70, Quasheng TG-UV2 (ešte dopíšem Yaesu FT-60, FT-65, Alinco DJ-500 – overené reg. HAM).
Zlé rádia – veškeré Wouxuny, Baofengy, Yaesu FT-4X, VX3, VX2, TYT (presné modely neviem).

Petr OK2HF
Petr OK2HF
6. 1. 2023 6:13
Reply to  Juraj OM4AJK

Na Javorině pod vysílačem nefunguje na UHF ani FT-60. Jedině když se otočí horizontálně. A to je nejlepší ruční rádio.

Honza - OK9ATD.
Honza - OK9ATD.
6. 1. 2023 13:36
Reply to  Petr OK2HF

Ahoj, dobré to vědět že Velká Javorina není dobrý kopec k vysílání na HAM pásmech. Takže lepší by bylo jmenovat kopce kde něco nefunguje aby se jim člověk vyhnul. Ale to v Česku je nemožné. Když kopec tak nějaký vysílač. :-(((

Petr OK2HF
Petr OK2HF
6. 1. 2023 14:26

Javorina je obsazená OM3KII, kteří Ti sestřelí obyčejné Yaesu i na 100km. Ale CBčkáři si nestěžují. Na PMR úplně hluché místo, pokud nemáš postaru SAW filtr.

Honza - OK9ATD.
Honza - OK9ATD.
6. 1. 2023 15:40
Reply to  Petr OK2HF

Já bych tam ani nejel, víc mě láká Lopeník či Jelenec. Ale tam je PR a tím i zákaz vstupu. Ale dle fotek se tam “dveře netrhnou”!

Juraj OM4AJK
Juraj OM4AJK
9. 1. 2023 15:35

Ahoj.
Lopeník a Jelenec je, bohužiaľ, na tom rovnako ako Javorina, Chmeľová, Závada a pod. Je to cca. 20 km od Javoriny, tudiž to buráca aj tam a so zlým rádiom si nepomôžeš 🙁 Viď hore vyššie spomenuté.
Mám to overené, bol som tam asi 6x z toho teraz v sobotu na Lopeníku.
FT-60 nám na Závade (klon Javoriny, iba tam je menej služieb a menší výkon) fungovala dobre. Ale mali sme tam iba origo pendrek.

ether
ether
6. 1. 2023 15:40
Reply to  Juraj OM4AJK

Jen bych doplnil, že na velké javorině, kde jede DVB-T ve vertikálu se osvědčila tahle sada 16 kanállvých lídlovek, nebyl s níma vůbec žádný problém po stránce příjmu. Po rozdělání bylo zjištěno, že jsou osazeny SAW filtrem. Testováno i u jiných DVB-T vysiláčů s vyšším výkonem a odolnost potvrzena.https://www.lidl.cz/p/silvercrest-sada-vysilacek-pmr/p100345818

Mezi odolnou širokou amatérskou ručku bych zařadil taktéž Yaesu VX-5, ta má saw filtr osazený pro pásmu UHF do 450 MHz a na PMR pásmu nebyl problem. To co neuspělo na velké javorině byla Yaesu VX-6, ta začala poslouchat až s filtrem nebo po vstupu do zalistěného lesa severní směr. Taktéž neuspělo čistokrevné pmrko Cobra MT-975, zahltilo se. Pomohlo až zastínění(odstínění vysílače) od trubky konstrukce na rozhledně Jelenec.

Juraj OM4AJK
Juraj OM4AJK
9. 1. 2023 15:38
Reply to  ether

TNX za doplnenie.
Potvrdzujem, že väčšína PMR tam nemá problém. Osobne mám Motoroly TLKR-T82 a idú úplne v pohode, tiež majú SAW.
Tá VX-8 prekvapila, očividne sa pohrali, nakoľko tie VX širokopásmové prijímače nie sú toľko odolné.

Honza OK9ATD
Honza OK9ATD
10. 1. 2023 8:22
Reply to  Juraj OM4AJK

Takže to chce víc na sever. Tam to mam prochozené a projeté jen s CB. Machnáč, Stratenec, Butorky, Končitá a Čubův vrch. Vše Slovenský polní den na CB.

Last edited 1 rok před by Honza OK9ATD
pjaro77
pjaro77
15. 2. 2023 0:59
Reply to  ether

Mám tiež málo odolnú dual band vysielačku Anytone 878, stačí keď v prípade problému (komunikácia v PMR pásme rušená dvb-t signálom) pripojím na anténu tento bandpass filter ? Má priepustné pásmo v 390 ~ 470 MHz . Na 450 Mhz som nenašiel. https://www.aliexpress.com/item/1005003031693283.html

pjaro77
pjaro77
10. 2. 2023 20:26
Reply to  ether

Dá sa predsa na antenu pridať saw filter, nie ?

Zdenek
Zdenek
5. 1. 2023 18:33

díky za tip…. protože často vysílám z nedalekého letiště pokukuju po něčem na monitorování okolního provozu a případný nouzový provoz na HAM bandu

Ivan
Ivan
5. 1. 2023 18:27

8.33k?

Standa
Standa
5. 1. 2023 18:38
Reply to  Ivan

To nemá. K čemu konkrétně to potřebuješ?

Snímek obrazovky 2023-01-05 v 18.37.51.png
51
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x