Kvalitní anténní analyzátor za pár kaček

Dnes k nám dorazil na testy anténní analyzátor Nano VNA. Je to velmi šikovná věcička velikosti kreditní karty a tloušky něco přes centimetr. Slouží pro měření a nastavení jakékoli antény od 50 kHz do 900 MHz.

Lze nastavit libovolný rozsah frekvencí, například 2 – 30 MHz, nebo 137-174 MHz, anebo rovnou 2 – 470 MHz. Čím menší rozsah nastavíte, tím je měření jemnější, jinak řečeno měřicí krok neskáče po několika MHz najednou.

Zařízení dominuje barevný dotykový displej, který zobrazuje kromě hodnoty SWR i různé grafy a křivky. Podle měření amatérů, kteří mají k dispozici drahou měřicí techniku se zdá, že tato miniaturní krabička je obdivuhodně přesná.

Zařízení jsme pomocí dodávaných tří koncovek zkalibrovali, a změřili všechny pendrekové antény, které byly po ruce. K našemu překvapení jsou na tom poměrně dobře, tedy zejména v amatérských pásmech. Máme tu také jednu dualbandovou teleskopickou anténu s cívkou v patě, u které analyzátor přesně spočítal, že ji pro ideální vyladění máme vysouvat o 4 centimetry méně.

Těšíme se, až zařízení vyzkoušíme na krátkovlnných anténách, a objevíme jeho další funkce. Přineseme vám pak také stručný návod, jak zařízení zkalibrovat, a provést základní měření pro naladění vašich antén.

Analyzátor Nano VNA pořídíte v ČR za cenu od 1500 Kč. Pokud rádi čekáte, z Číny jej lze objednat i pod 1000 Kč. Při objednávce si dejte pozor, aby součástí balení byl propojovací anténní kablík, a hlavně, aby to byla verze s akumulátorem!!! Jinak budete odkázáni na obtěžující externí napájení (kabel USB / USB-C,) ale také budete při každém zapnutí muset znovu kalibrovat.

4.5 4 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
40 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ivan
Ivan
23. 10. 2023 15:15

Dival jste se nekdo na dynamicky rozsah tohoto ukazovatka? Zdrzel bych se toho vyrazu “kvalitni” a primlouval bych se za slovni spojeni “parametry odpovidaji cene” aneb, za ty prachy to leckomu muze stacit…

Jouda
Jouda
23. 10. 2023 18:03
Reply to  Ivan

Zobrazený NanoVNA-H a záleží na HW i FW verzi.

Edy555 is also updating his firmware to enable harmonic extensions. And a well-fabricated NanoVNA can achieve 40dB dynamic range at 900MHz.
With community collaborations, the improved NanoVNA-H rev3.4( and later versions ) and NanoVNA-H 4 can further achieve 40dB dynamic range up to 1.5GHz. And thanks to the excellent performance of the improved NanoVNA-H Rev3.4, edy555 has increased the frequency upper limit to 2.7GHz in his 0.7.0 firmware, but users should be aware of the substantial noise floor and other uncertainties above 1.5GHz.

Shrnuto a podtrženo. Za ty peníze, to je velice slušný výsledek. Stačí to 90% hamů.
( Ještě počátkem 90tých lety měli hamové HxxxO, akorát PSV metr s měřícím vedením vyleptaném na desce plošných spojů kmitočtově závislé. Já se alespoň snažil napárovat diody)
Mám k NanoVNA docela solidní knihovnu.
Jsou vývojově lepší kousky odvozené od H verze ale také dražší.
První kousek, který jsem měl, byl dodo. Krabičku, jsem vyráběl 3D tiskem. Prodal jsem.
Mě to neživí a nemám potřebu hledat něco lepšího.

Zdenek
Zdenek
24. 6. 2023 18:54

U mého kusu jsem zjistil, že se tomu nelíbí teploty pod cca 10°C Na jaře jsem si hrál s antenou, když bylo kolem těch 10 stupňů… No a nepovedlo se mi to zkalibrovat, hodnoty, i u známé antény byly všelijaké a i dotykový displej fungoval prazvláštně. Při pokojové teplotě se problémy, alespoň s kalibrací a dotykovým dislejem, vytratily. Nešlo o jeden den. Opakovalo se to.

Radek
Radek
2. 11. 2020 19:00

Ahoj,
Můžu se zeptat, kde najdu informaci o délce zářiče, kterou NanoVNA spočítal u té teleskopické antémy?
Díky.

Standa
Standa
2. 11. 2020 19:32
Reply to  Radek

Délka zářiče vyšla 30cm. Pokud ale neznáš parametry prodlužovací cívky, je tahle informace vcelku k ničemu. Anténa, o které je zmínka v textu, je teleskopická dualbandka, kterou Elix vyprodával (a možná ještě vyprodává) za stovku.

Radek
Radek
2. 11. 2020 20:40
Reply to  Standa

Ale já myslel, kde v NanoVNA najdu číslo, které mu vyšlo. Píšete, že to dokázalo spočítat o kolik cm máte anténu zkrátit. Kde najdu tohle číslo?

Díky

Standa
Standa
3. 11. 2020 12:50
Reply to  Radek

Kdepak, to funguje jinak. Anténa se pomaličku zasouvá, a přitom se sleduje hodnota PSV. Jakmile je na frekvenci, která mě zajímá, hodnota minimální, je anténa naladěna. Centimetry to z principu ukazovat nemůže, protože každá anténa je konstrukčně jiná.

Franta
Franta
3. 11. 2020 13:27
Reply to  Standa

Anebo se zjistí, kde je naladěna a podle toho se prodlouží nebo zkrátí (anebo to vůbec nejde, protože to je často složitá kombinace vlivů)

Standa
Standa
3. 11. 2020 13:57
Reply to  Franta

Souhlasím. Podle průběhu křivky PSV v zobrazeném grafu lze usoudit, co s anténou. Pokud bysme znali jen samotné PSV, museli bysme experimentovat.

Jirka
Jirka
13. 9. 2020 16:51

Článek mě docela přesvědčil o tom, že naše rodina NanoVNA nutně potřebuje :-). Mám však poznámku: obecně to, že zařízení nemá interní baterii, nemusí být na škodu – pokud je životnost zařízení limitována životnosti její interní baterie, tak pak budu mít raději možnost externího napájení. Netuším ale, jak je to řešeno zde. Nicméně jsem lehce zmaten ohledně jednotlivých typů/klonů. Je toto, prosím, ok? https://www.ebay.com/itm/Hugen-Nanovna-50KHz-1-5-GHz-Vektor-Netzwerkanalysator-Nano-VNA-Kit-MF-HF-VHF-UHF/184329420766?hash=item2aeae3bfde:g:ChcAAOSw09Ve-d~o

Moc díky! 73 Jirka

Jouda
Jouda
3. 11. 2020 17:11
Reply to  Jirka

Jiří,
podívej sem
https://nanovna.com/
DG8GB také psal o napájení (lze stáhnout jako PDF soubory) a některé kšefty z Číny to posílali bez té interní baterie kvůli celním a logistickým problémům. Já to objednal i s baterií.Bez problémů. Mám nanovna-H, kupoval jsem i ty původní bez krytu a spáchal je 3D tiskem. Ještě mě tady jeden leží. Cena je stejná.
Výrobců a kšeftů je v Číně několik a jednomu dokonce chybí stínící kryt, který jiný má…..
Orientovat se bude problém. Pokud jsi ochoten připlatit, je nanoVNA2 a tam přímo uvádí že existují kopie, origo je k mání v e-kšeftu Tindie (jako řada jiných elektronických zařízení a mnohdy zajímavých)
zrovna tohle
https://www.box73.com/product_info.php?products_id=4019
se stalo neprodejným. Ačkoliv to není špatný, zbastlil jsem předchůdce.
Jouda.

Michal
Michal
10. 9. 2020 11:42

Pokud to někdo chce, povídají si o tom tady na http://forum.svysilackou.cz/showthread.php?tid=94 a určitě vám to tam kluci i objednaji za nějaký servisní poplatek 😉

Pavel
Pavel
10. 9. 2020 7:22

Me by se to hodilo,anten jsem udelal furu,ale jestli jsou dobry jsem zjistil az na kopci a stejne hlodal cervicek….- na kopcich chodi i kus dratu….takhle bych mel aspon nejakou jistotu. V cine bych to nekupoval ani za nic,ale z elixu bych to popad. Zrcite dobra vecicka a vystarano na dlouhy zimni vecery.

Jouda
Jouda
10. 9. 2020 7:58
Reply to  Pavel

Elix to koupí taky v Číně. :-))) Když to nefunguje, jde to opravit:
612 směšovače nejsou problém. Je to dělané lacině, ale účel to splňuje.

comment image

Pavel
Pavel
10. 9. 2020 10:32
Reply to  Jouda

Urcite by to bylo lepsi,nez furt nekoho otravovat s reportem jak tam jsem ted,a jak ted….a jak za pul hodiny….s metry taky kecaj jazdymu jinak….elix by mel asi nejakou zaruku na to. Odpadlo by to vecny preseroubovavani anten….na misto nejaky cinsky rucjy,mi tohle prijde bejt uzitecnejsi. Za 15 kil bych to urcite uzil. Silne o tom zacinam uvazovat.

Karel
Karel
9. 9. 2020 19:32

Toto zařízení jsem měl a musím říci, že je velmi užitečné na různá měření kolem antén. Má jednu nevýhodu pro ty kteří jsou na tom hůře se zrakem 2,8palce malinký display byl pro mne i když jsem použil brýle na blízko téměř nečitelný. Jen z tohoto důvodu jsem ho dal pryč a chystám se koupit většího bratríčka NanoVNA F který má větší 4,3palce display

Honza OK9ATD
Honza OK9ATD
9. 9. 2020 17:02

Ahoj, to mne zajímá. Kde to lze v ČR koupit? Na objednávání z Číny nejsem připraven a ani se mi do toho nechce. Jak by řekl Bunda, neumím anglikánsky a jen bych dělal v Číně ostudu. Děkuji za info, popřípadě nabídku ke koupi. Hezký den přeje Honza.

Standa OK1LK
Standa OK1LK
9. 9. 2020 17:10
Reply to  Honza OK9ATD

Třeba tady:

https://cz.gearbest.com/testers—detectors/pp_009956275971.html
https://aukro.cz/nanovna-kapesni-vektorovy-sitovy-analyzator-50khz-900mhz-6965261329

Podle mých informací zvažuje zařazení do sortimentu i ELIX. Cena by měla být lidová.

Michal 1
Michal 1
9. 9. 2020 17:43
Reply to  Standa OK1LK

Gearbest je take cina 😉

Dovolim si pripomenout dve veci. Prvni, ze uz ze dvou zdroju mam potvrzene vadne kalibracni doplnky.

Druhak, ze existuje nanoVNA2 s otevrenym sw.

Jouda
Jouda
10. 9. 2020 5:56
Reply to  Standa OK1LK

Michale, na kalibračních doplňcích není co podělat.Je to systém SOL.
Short/Open/Load. Na Open nemusíš nic na konektor dávat a zkrat snad umějí udělat, Zátěž 2x100ohmů paralelně SMD na tom snad nic není k podělání. Tohle se dá změřit a zkontrolovat. I když výrobců je několik. viz nanovna.com
Mizerné jsou kabely RG174 s krimpovanými SMA. Já si koupil tenhle set
RTL-SDR Blog Semi-Rigid RG402 SMA Antenna Adapter Set
Mám verze nanoVNA-H i V.2 (je do 3GHZ) kupoval jsem origo na Tindie.
Nářky na malý displej neberu. Je ke stažení soft nanovna saver a do androidího smartfounu apka z google play. Vše bez reklam a free. A chodí. Krom jedné instalace, kde jsem musel doinstalovat driver od STMicroelectronics. Aby to chodilo se smartfounem, je potřeba alespoň Android 7.0
Docela pěkně je použití nanoVNA popsané na webu OK1UFC česky a anglicky jsou zajímavé informace na webu DG8GB.
Kdysi jsem koupil pár kousků nanovna na aliku za 50USD. Vyráběl jsem k tomu na 3D tiskárně krabičky s úložným prostorem pro kalibrační sadu a redukce.
Za stejné peníze už má nanovna -H krabičku v ceně.
K tomu jsem si pořídil PlutoSDR s programem SATsAgen mám spektrák s generátorem od 70MHz-6GHz. To už je proti nanovna trochu dražší, ale nic co by PT čtenáře zruinovalo.
Ještě dnes se směju, když vím, kolik lidí utratilo peníze za ukrajinské nebo analyzátory od MFJ. To je US firma. Jak říkají lidé znalí zkratka “Made From Junk”
česky = vyrobeno z odpadu.

Vašek
Vašek
10. 9. 2020 10:32
Reply to  Jouda

Ahoj,

dovolím si tvrdit, že i na té kalibrační sadě se dá hodně zkazit. Kalibrace vlastně určuje jak přesně bude i toto levné a užasné zařízení měřit. Je tedy potřeba aby O/S/L bylo opravdu O/S/L v kmitočtovém rozsahu, kde potřebuješ měřit. Na krátkých vlnách je to jistě v pořádku, dva paralelní odpory jistě vyhoví a budou mít impedanci 50 Ohm bez jalové složky, ale na 70 cm je to už opravdu složitější a na konci použitelného pásma 900 MHz s tím již mají problém i renomovanější výrobci. Dále pokud využíváš měření fáze se také projeví mechanická velikost této sady a faktické reálné provedení. Každý milimetr je na 70 cm více než supeň fáze a zejména u fázovaích vedení s tím pak je problém. Tedy doporučuji čínskou sadu zejména 50 ohm odpor nahradit kvalitními SMA zátěžemi, které koupíš v Holicích za 20 korun a fungují v řádu do 2-3 GHz bez sebemenší změny odrazu v závislosti na kmitočtu.

Jouda
Jouda
10. 9. 2020 16:00
Reply to  Vašek

Vašku, určitě se dá koupit i slušná kalibrační sada na Aliku nebo ebay. Jenom to nebude za 1USD. Letos Holice nebyly, takže smůla. Tam v minulosti byla spousta věcí, včetně kvalitních směrových odbočnic za dobrý peníze.
Já to potřebuji do 1,1GHz a nic víc.
Funkamateur dává zátěž s BNC do 600MHz (100MHz) pro FA-VA4 nebo 5.
Mají v nabídce i lepší zátěže.
odraz (RL) a průchozí útlum (IL) jsem naposledy měřil na ochraně proti přepětí viz “SDR protektor” do 30MHz z čínských e-shopů, který jsem musel komplet předělat a nechápu jak to může někdo prodávat a dokonce používat.A ještě o tom psát prezentace
http://www.na0tc.org/lib/exe/fetch.php?media=technical:rx_protect.pdf
Kalibraci je dobré si udělat na rozsah který budu měřit 100kHz-30MHz, nikoliv celý rozsah přístroje do 900MHz. Jde o přesnost – pro neznalé. Viz povídání DG8GB kde jsou vysvětleny důvody a postupy.

Petr
Petr
24. 6. 2023 21:03
Reply to  Standa OK1LK

Jde měřit i 1.8 MHz?

Marek
Marek
25. 6. 2023 6:11
Reply to  Petr

Máš to napsaný hned na začátku

Zdeněk
Zdeněk
9. 9. 2020 18:16
Reply to  Honza OK9ATD

Jo a pozor. Aby jste nekoupili kopii Číny….

Jouda
Jouda
10. 9. 2020 6:00
Reply to  Honza OK9ATD

Nenech se prudit. Penzista El Kunda bude dělat chytrýho a napíše Ti, že má třeba tohle od Tektronixu.
https://mrc-gigacomp.com/Tektronix_de.php
Pro Tebe je nejlepší si někomu říct, aby to objednal a zaplatil jsi mu to v českých na dřevo.
Skutečně okolo sebe nikoho nemáš ani v rodině??

Honza
Honza
10. 9. 2020 9:56
Reply to  Jouda

Ahoj, ano to by bylo nejlepší. Ale najít ho… Zkusím zítra něco jiného. Třeba tam něco bude.

Franta
Franta
10. 9. 2020 14:47
Reply to  Jouda

Všechno je jednoduché a jasné, pokud nemám potřebné znalosti a porovnání. Osciloskop UNI_T za 8000,- ukáže sinusovku 1kHz úplně stejně jako Keysight za 150000,-. A stejné je to i s analyzátory a dalším zbožím. Značka není jen o ceně.

Jouda
Jouda
10. 9. 2020 15:36
Reply to  Franta

Franto, jasně že je rozdíl. Ale ber to z pohledu radioamatéra, který měl ještě před pár lety reflektometr s měřícím vedením vyleptaným na DPS a kmitočtově velmi závislý. Tohle je posun výrazný vpřed. (vím o čem píšu, někdy v r.90-91 v AR vyšla konstrukce PSV metru s měřícím vedením vyleptaným na DPS a to jsem i měřil a pároval diody aby byly shodné charakteristiky. )
Na druhou stranu, firma která se živí vývojem a výrobou elektroniky a RF engineeringem a jejich servisem si ten Tektronix a spol. musí koupit, protože zákazník to vyžaduje, potřebuje mít vše zkalibrované s protokoly z akreditované laboratoře, tak aby měl platné ISO 9001 a další “lejstra” Ve st. sféře nebo pro telekomunikační operátory si dnes bez takového měření ani neškrtneš. Firma má možnost si takové přístroje dát do nákladů a odepisovat. Co odepíše radioamatér?? Nic! Znám firmu kde se dají koupit repase slušných profi měřících přístrojů za dobré peníze.Přesto to jsou částky, které se vyrovnají cenám transceiverů střední a vyšší třídy.
Tohle radioamatér nepotřebuje a stačí mu NanoVNA.
Auto co máš, také nepotřebuješ aby bylo Ferrari za 1,5Mega, stačí Ti nový za 400K. Udělá ti stejnou službu. Podnikatel nebo OSVČ, se ti bude smát.
P.S. Znám firmu, kde už před 15ti lety měli digitální osciloskop do 1,5GHz a všichni na to čuměli, nikdo s tím neuměl měřit. To jim nechal jednatel ze zahraničí, když se dělal servis na výrobní lince.

Honza OK9ATD
Honza OK9ATD
10. 9. 2020 17:44
Reply to  Jouda
Standa
Standa
10. 9. 2020 19:41
Reply to  Honza OK9ATD

To už nesplňuje základní kritérium, tedy “za pár kaček.”

Honza OK9ATD
Honza OK9ATD
11. 9. 2020 7:53
Reply to  Standa

Právě proto netrpělivě čekám co na to Elix, pokud se tedy výše uvedený “skoro slib” dovozu vyplní.

Pavel
Pavel
11. 9. 2020 9:47
Reply to  Honza OK9ATD

To bude asi na dlouhy lokte,na elixu mi stve,ze jim vsechno trva jak psovi chcani. Jinak snad ani nic.

azpxxa
azpxxa
23. 10. 2023 3:44
Reply to  Jouda

doufám že myslíte tu firmu od brna co prodává na aukru profi repas mněříci přístroje 🙂 ti fakt stojí za to ! stary krapy někdy i 40 let klidně nabízí za 150tisic kč ! magoři jedni ! navíc pro ně repas znamené : dam to do zasufky jde to zapnut a tím to končí ! navíc jeji ceny jsou fakt přemrštěné !

Jouda
Jouda
23. 10. 2023 18:13
Reply to  azpxxa

Ne ne, měl jsem kontakt z akademického prostředí na člověka, který to bral přímo v západní Evropě kde měl kontakty.

Bunda
Bunda
12. 9. 2020 16:50
Reply to  Jouda

Ne joudo. Mám MFJ takovou tu černou cihlu a stačí to. Objednáno kdysi přímo z W.

Jouda
Jouda
15. 9. 2020 18:29
Reply to  Bunda

A co má být? Taky umím objednávat z w. MFJ neboli Made From Junk je stroj poplatny své době nemožnosti připojit k PC zobrazit výsledky v grafech. Poměr výsledek versus cena je mnohem horší než u analyzátoru za 50 babek. Navíc jsi jistě zaplatil clo a DPH. Tak si užij MFJ. Postavil jsem kdysi analyzátor podle OM3LU jednoduché a poprosil jsem autora o harok tedy tabulku a výsledek byl jistě stejný nebo lepší než měření MFJ 259.
Sorry za češtinu nejsem v ČR a píšu z telefonu.

Bunda
Bunda
15. 9. 2020 23:57
Reply to  Jouda

Jak jsem psal, mně to stačí! Použiju to nanejvýš 3x do roka při nějakých úpravách. Dokud ještě na ten stožár nějak vylezu. Za chvíli budu stavět už jen vertikály a plazit se po ćtyřech zahradě se špulkama na radiály a budu rád že jsem rád !
A né tady tento junk šel ve velké zásilce s dalším junkem a dph/clo se tak vyplatilo zaplatit. A můžu ti říct že ani jeden z těch mnoha junků neměl ani reklamaci ani závadu, což už je víc jak 5 let. Tak snad nám ten JUNK vydrží i nadále!

Franta
Franta
16. 9. 2020 14:14
Reply to  Bunda

Ano, přesně o tom to je. Mám to co používám, potřebuji a vyznám se v tom. Antény zkontroluji po zimě, po nějakém povětří a končím. Před nějakými deseti lety se ještě věci vyráběly na jistou výdrž a trh nedevastovaly výrobky z Číny. Dnes se musí i MFJ snažit, aby prodali. A spousta lidí se diví a vymýšlí vysvětlení zkratek. Jestli má něco dobré parametry, a já je využiji, tak si to koupím a clo klidně zaplatím. Jestli na to momentálně nemám, tak nekňučím a jdu si peníze vydělat.
73! Franta OK2VFS

Jouda
Jouda
16. 9. 2020 18:20
Reply to  Franta

Měl jsem možnost vidět otevřený audio interfejs MFJ-1204. Hrůza a běs. Uvnitř nejlevnější znukova karta za 5USD z ebaye. S R odhadem 85dB.NF trafa 600/600 ohmů., OK radioamater umí postavit lepší kousek. Já to umím a to nejsem žádný špičkový radioamater. NF technika. Nic víc.
Před více než 20ti lety jsem si koupil stavebnici diy MFJ-941.
T match jako většína a jejich tunerů.Kondy s drzosti popsané pro 300W. Provedení akorát pro QRP. Udělal jsem z toho L match. Za mě MFJ určitě ne. A to opravdu nemám extrémní požadavky. 73!

40
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x