5 1 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Karel ok2das
Karel ok2das
19. 2. 2024 12:13

Upozorňuji na dobrou cenu akčních panelů v Argosu. 400Wp za 1892,-/ks. Já koupil balení, tedy 2 ks a byla ještě sleva. Odkaz je

https://argos.cz/pobocka-pelhrimov/produkty/detail/5211649614-fve-panel-ledvance-410wp-cerny-ram

Pobočky mají po celé republice, dovezou tam ze skladu.

Panel je oboustranný, monokrystal, začínám testovat, ale za tu cenu…..

Levné solární panely
Levné solární panely
1. 2. 2023 11:50

Aktuálně nám v mailu přistála nabídka monokrystalických solárních panelů 370 W za 3500,- . Nedávno jsme ty samé kupovali za 4500,- .

Odkaz zde:

https://ecoprodukt.cz/p/86434-solarni-panel-monokrystalicky-longi-370wp-cerny-ram-32035?utm_source=sendinblue&utm_campaign=fv_vypredaj&utm_medium=email

Info od: admin

asp.jpeg
Jan Bednář
Jan Bednář
21. 2. 2024 11:49

tak stejný už je za 2k.

Solární panel 340 W za dobrou cenu
Solární panel 340 W za dobrou cenu
19. 11. 2022 9:14

Aktuálně lze koupit za dobré peníze solární panel vhodný pro malou domácí elektrárnu zde: 340W monokrystalický solární panel Cheetah HC 60M – Vseprokaravan.cz
Doporučuji zakoupit 6 ks, které dají 240 V a vy tak můžete ohřívat napřímo vodu v bojleru.

Zdraví
M.Vrábel

ing.Petr
ing.Petr
9. 11. 2022 12:40

Doporučuju regulátor MPPT, který vytěží ze solárního panelu maximum, což je výhodné zejména ve dnech, kdy příliš nesvítí. Nebojte se toho, není to jen reklamní trik, který by vás měl nalákat na koupi dražšího. Obyčejný PWM regulátor koupíte sice už za dvě stovky, ale ten je dost ztrátový. Když nemáte přebytek výkonu solárních panelů, stane se z něj další spotřebič vaší drahocenné energie nashromážděné do akumulátoru. Z regulátorů bych doporučil buď Epever, který funguje dobře, anebo lepší Victron, který je dražší, většinou nemá displej, ale lépe reaguje na rychlé výkyvy slunečního záření. Nezapomeňte na pojistku někde poblíž akumulátoru, zařazenou do plusového přívodu. Běžně pro dobíjení s několika domácími panely do asi 1 kW instalovaného výkonu stačí hodnota 25 A. Nezapomeňte, že když připojujete měnič na 230 V, musí být zapojen přímo na svorky akumulátoru, jinak by vám pojistka shořela. Měnič má vlastní jištění.

Michal 1
Michal 1
9. 11. 2022 17:51
Reply to  ing.Petr

Ohledne prevodu samozrejme MPPT (coz se dnes snad pouziva uz vsude), ktery vyhledava prunik max napeti v kolinku versus max proud. Ale rad bych upozornil na to, ze existuji menice s modifikovanym sinem na vystupu, coz je sice pro bohler fajn, ale je to mocny generator emi ruseni. Pozor na to!

ing.Petr
ing.Petr
10. 11. 2022 12:48
Reply to  Michal 1

Měniče s modifikovanou sinusoidou jsou dobré pro odporové zátěže jako je bojler, klasické žárovky nebo vařiče a varné konvice, topinkovače, toustovače apod. Zařízení obsahující motor, elektromagnet, nebo transformátor, jako čerpadla, lednice, ventilátory, jsou hlučnější a více se zahřívají, ale většinou fungují. Stejně tak mikrovlnná trouba.
Kvalita měničů je různá. Ty s modifikovanou sinusoidou někdy obsahují vyšší harmonické frekvence v takové míře, že to ničí v zařízeních napájecí obvod obsahující kondenzátor. Jestliže v zařízení tento vstupní kondenzátor kvůli nevhodnému měniči shoří, doporučuji jej nahradit stejným, avšak s třetinovou kapacitou, který nebude tolik namáhán. Rada platí samozřejmě jen pro odborníky. Pozor! Kondenzátory jsou v mnoha jednofázových motorech, jako jsou již zmíněná čerpadla. I tady jsou více namáhány, ale zatím jsem se nesetkal s případem, že by čerpadlo kvůli modifikované sinusoidě shořelo. V lednicích se často používal motor se závitem nakrátko (to je ten gramofonový) který by měl být odolnější. Dnešní lednice, zejména dražší, bych připojoval výhradně k měniči s hladkou sinusoidou, neboť obsahují v motorové části elektroniku napájející např lineární motory apod.
Nedá se říct, že je vhodné na vše používat měniče s hladkou sinusoidou. Je to třeba vyzkoušet a také zvážit míru rizika v případě, že to spotřebič dlouhodobě nevydrží.
Dejte si pozor na různé internetové nabídky jaké jsem zaznamenal například na faceboku, kde jsou nabízeny sinus měniče z Aliexpresu apod., např o výkonu 3000W za cenu 3000,-, zatímco jinde takové stojí 10000,- a více. Varovat by vás měly již přiložené přívodní vodiče které ani zdaleka nemohou přenést potřebných 300 A a také zcela směšná hodnota pojistky.

Michal 1
Michal 1
10. 11. 2022 16:27
Reply to  ing.Petr

Díky za info. Každopádně bych znovu upozornil na to, co je pointou mého příspěvku, vzhledem k zaměření tohoto webu. Měniče s modifikovanou sinusovkou jsou většinou extrémními generátory elektromagnetického rušení. Jako ukázku přikládám jedno měření, co jsem dělal. Bližší info ale konkretizovat nebudu.

bordel.png
J.Jiřička
J.Jiřička
10. 11. 2022 17:41
Reply to  Michal 1

Zajímalo by mě, proč je měnič s čistou sinusovkou o tolik větší. Co je v něm jinak nebo navíc?

Michal 1
Michal 1
12. 11. 2022 7:48
Reply to  J.Jiřička

Proc je o tolik vetsi obecne nevim. Ale u modifikovane sinusovky v podstate staci mit 4 transistory. Nemusis nic sfazovat, nemusis nic vyhladit ani prizpusobit. Takze tam na vystupu minimalne chybi nejake prizpusobovaci cleny, ktere ovsem musi byt schopne zvladnout dotycne proudy. No a s temi proudy ta velikost toho clenu dost narusta. Take pozor na to, ze modifikovana sinusovka u techto zapojeni neni proti Nku. Aby to nekoho neprekvapilo.
Ale ja v tomhle nejsem moc znaly, takze pokud je zajem o takovou problematiku, bud k tomu nekdo napise vic, nebo zkus na youtube vyhledat uzivatele amperak a ten uz nejake menice rozebiral s komentarem, jak to tam vypada.

OK2
OK2
12. 11. 2022 17:40
Reply to  Michal 1

Ale, ale, že by další EMCař zde v tomto temném koutě internetu ? 🙂 Ještě by bylo dobré k tomu doměřit harmoniky, to by mohlo být s takovým výsledkem na emisích hoooodně zajmavé…

Jouda
Jouda
12. 11. 2022 19:01
Reply to  OK2

Sehnat třeba RT se znalostí a zkušenostmi EMC je neskutečný problém, takových je velice pomálu.
I stanoviště contestových stanic, u kterých se v blízkosti objeví FVE mají těžký problém.
Stejný problém mají v intravilánu hamové s QRM z měničů výtahů.
Já jsem měl problém i s měničem oběhového čerpadla Grundfos ve výměníkové stanici.
Výrobce dodává jako příslušenství odrušovací členy, které ovšem montážní firma neosadila. To je výsledek šetření.
O spínaných zdrojích ani nemá smysl diskutovat.
Do mého PC s Intelovskoul I5 který jsem si stavěl jsem měl možnost si zkontrolovat zdroje. Ty levnější mají místo vstupního filtru 230V propojky a klemy.
O zdrojích za pětikilo nemá smysl ani uvažovat.
Od té doby, co existuje Tiny SA se může na mrdník v elmag spektru podívat každý poslední ham.

OK2
OK2
13. 11. 2022 1:00
Reply to  ing.Petr

No čerpadélko, to je v pohodě.. ale by si se divil, jak to dokáže zlikvidovat veškeré kondezátory v LISN pro měření conducted EMC emisí.. a to se bavíme o zařízení za desítky až jednotky stovek tisíc.. o spektráku s neošetřeným vstupem limitérem se ani nebavím..

Jouda
Jouda
13. 11. 2022 11:36
Reply to  OK2

TinySA je spektrák za 69 dolců a to je fakt hodně muziky za málo peněz.
Pár let zpátky a o takovém měření jsme si mohli nechat jen zdát.
Že není limitér na vstupu je celkem pochopitelné.
Na druhou stranu kdo má doma spektrák renomované firmy??
Pokud nejsi profesionál v oboru, takových případů mezi hamy mnoho není asi těžko.
I když vím o takových, kteří měli radiotelevizní servis a dokázali si dávat do nákladů i špičkový transceiver na svoji dobu, který berňáku vykazovali jako signální generátor nebo právě spektrák.

14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x