Recenze YAESU FTM-6000

Stále je mezi námi mnoho staromilců, kteří mají rádi klasiku. Z barevných displejů a digitálních provozů se jim dělá kopřivka. Právě pro ně přišla firma Yaesu s novým transceiverem FTM-6000.

Jeho název, displej, i výbava trochu evokuje podobnost s kdysi oblíbenou ručkou FT-60, na kterou mnozí nedají dodnes dopustit. Uvnitř je však skrývá zcela jiné rádio. Pokud se FT-60 kvůli rozlaďování přezdívalo “chodící teploměr,” u FTM-6000 se ničeho takového nejspíš nedočkáte. My jsme jej testovali v rozmezí převážně letních teplot od 8 (venku po ránu) do 50°C (v autě.) Rádio se vždy chovalo zcela mravně. Výrobce udává rozsah pracovních teplot -20 až 60°C.

Chceme-li si pořídit mobilní dualbandový transceiver, máme na výběr z mnoha možností. Z těch levnějších je to třeba CRT Micron, který využíváme na přechodných stanovištích. I přes své nedostatky je to spolehlivé rádio, avšak nedovedeme si ho představit v trvalém vysílacím zápřahu nebo v rozpáleném autě, protože se i na nejnižší výkon poměrně dosti hřeje, a máme obavu o jeho životnost, neboť na něm často nelze udržet ruku. Překvapivě pořád drží, a i zkušenosti ostatních uživatelů jsou zatím převážně pozitivní.

K nejnovějšímu mobilnímu dualbandu od Yaesu jsme přistupovali s jistým despektem. Máme tu přece FTM-300, která splňuje vše, co běžný uživatel žádá. Jedinou výhodu jsme spatřovali v ceně, která aktuálně činí 7.290 Kč. Vyplatí se ušetřit čtyři tisíce oproti FTM-300?

Kolem pěti tisíc se dají pořídit mono bandy od Alinca, které lze navzdory rebrandingu čínských producentů stále považovat za lepší výrobky, než standardní čínskou produkci. Dualbandové Alinco (DR-638) však už stojí kolem 9.000 Kč, což je víc, než FTM-6000, a nevyváží to ani přítomnost dvou přijímačů.

Tak tedy, máme před sebou kovovou krabičku líbivých tvarů, tak vzdálených strohé čínské produkci. Tělo tvoří kovový odlitek z lehkých slitin, které je zezadu a zčásti zespodu odhalené. Zbytek stanice zakrývá silný černě lakovaný plech. Přední část stanice je z pevného plastu. Čelní panel je oddělitelný a lze jej namontovat až do vzdálenosti 3 metry od těla (kabel najdete v balení,) což se hodí zejména v autě. My jsme panel ihned zacvakli na tělo stanice, čímž jsme získali krásně kompaktní celek, na kterém nikdo nepozná, že se skládá ze dvou kusů. Hrubý rozměr stanice je 16 cm na délku (resp. necelých 20 cm včetně ovládacích knoflíků a zadního ventilátoru) a 14 cm na šířku. Na výšku má necelé 4 cm, resp. necelých 6 cm po nacvaknutí do praktického držáku, ze kterého se dá jednoduchým hmatem vyprostit (hodí se třeba v autě.) Držák lze namontovat i shora, což se může hodit v kamionu nebo pod poličkou.

U stanice velmi oceňujeme návrat k tradičnímu vzhledu, na který jsme u Yaesu po léta zvyklí. Rozhodně se nám líbí více než lehce futuristická FTM-300 nebo očekávaná FTM-200. U zmíněné FTM-300 inženýři Yaesu ušetřili jednu RX/TX zelenočervenou LED diodu a nahradili ji barevnou signalizací na displeji, což se nám příliš nelíbilo, nicméně je to funkční. U FTM-6000 šli inženýři ještě dále, a zmíněnou LED jednoduše vynechali úplně. Tedy, abychom byli přesní, při vysílání se rozsvítí červená LED na mikrofonu. Naši oblíbenou zelenou byste však hledali marně.

Mikrofon, který Yaesu použilo už na dříve recenzované FTM-300, se výrobci povedl. Najdeme na něm přiměřeně tvrdá gumová tlačítka (bíle podsvícená) na vše, co k základní obsluze potřebujeme. Kéž by takový mikrofon výrobce dodával i s FT-818, kde se z hlediska inovací drží dvacet let starých pořádků. Čtyři tlačítka si můžete sami naprogramovat. Na výběr máte z 10 funkcí, o kterých výrobce usoudil, že by se na mikrofonu mohly hodit.

Čelnímu panelu dominuje starý dobrý monochromatický displej 6 x 2 cm se znaky, které přečtete i bez brýlí. Pokud jste rozmazlení všudypřítomnými grafickými zobrazovači, vězte, že tady vám to chybět nebude. Vše je jasné a srozumitelné, menu jednoduché.

Podsvícení je regulovatelné ve třech stupních, vhodných do všech světelných podmínek, tedy i do úplné tmy, kdy je dostatečně tlumené. Tady musíme chválit, protože výrobci zpravidla vůbec nechápou pojem “minimální jas,” což je i případ výše zmíněné FTM-300.
Barva podsvícení je jasně oranžová, a je to ta stará dobrá krásná oranžová, jakou znáte například ze zmíněné FT-60, nikoli ta podivná z FT-818 a novějších verzí FT-817, která vytváří dojem zamžených písmen, a vy raději přepnete na bílo-fialovou nebo jinak nemyslitelnou modrou, abyste vůbec něco přečetli.

Pod hlavním řádkem znaků je přes celý displej roztažený S-metr, který slouží i jako indikátor vysílání a nastaveného výkonu. Čárky 6 x 2,5 mm jsou krásně viditelné. Nahoře se zobrazují čísla položek menu, čísla pamětí, indikace odskoku převaděče, indikace zapnutí subtónu atd.

Nalevo od displeje najdete regulátor hlasitosti tvořený klasickým potenciometrem, zapínací tlačítko kombinované se zamykacím a velké programovatelné tlačítko označené F1. Vpravo je tlačítko F – MENU, SQL a otočný volič s jemným, jasným a bezhlučným chodem. Pod displejem jsou tři tlačítka: BAND, V/M a PGM.

TIP: Na tlačítko “F1” si můžete naprogramovat funkci HOME, REV pro pohled na vstup převaděče, nebo vysílací výkon. Naprogramování provedete tak, že nejprve dlouze stisknete tlačítko F/MENU, pak ho stisknete krátce, a objeví se vám funkce, které si můžete na F1 nastavit.

Na tlačítko “F/MENU” si můžete naprogramovat libovolnou funkci z MENU (kromě těch, které lze naprogramovat na F1.) Stačí oblíbenou funkci vyhledat a pak dlouhým podržením příslušného tlačítka uložit. Volbu vyvoláte krátkým stiskem příslušného tlačítka.

Kompletní MENU stanice. Zvýrazněné položky lze naprogramovat na levé funkční tlačítko F1.

Při pročítání diskusí na internetu si někteří majitelé FTM-6000 stěžovali na “příliš gumová tlačítka” na těle stanice. Z našeho pohledu můžeme s čistým svědomím prohlásit, že tlačítka jsou nejlepší jaká by mohla být – ani příliš měkká, ani příliš tvrdá, příjemná na dotek, rozhodně příjemnější, než dokážou být jakákoli plastová tlačítka.

Na zadní straně najdeme klasický anténní konektor PL, uprostřed se nachází chladicí ventilátor SUNON o rozměru 4 x 4 x 2,5 cm, který nasává vzduch skrze důmyslný systém kanálků procházejících tělem radiostanice.

V provozu se ventilátor rozběhl po několikavteřinovém zaklíčování na maximální výkon. Poté už se spínal v každé relaci i při vysílání na nejnižší výkon. Pozitivní je, že se nám nestalo, aby se aktivoval při příjmu, a to ani když stanice byla zapnutá několik hodin při 25 °C, na rozdíl od FT-991(A,) kde se ventilátor po pár minutách až desítkách minut na příjmu zapíná vždy, a je to slyšet. Chladicí proud vzduchu v FTM-6000 je slyšitelný, ale není protivný.

Vpravo od ventilátoru je zaslepený otvor označený “EXIT SP B,” který svědčí o tom, že šasi bude patrně stejné jako u FTM-300 (i FTM-200.) Dále tu máme 3,5 mm jack pro externí reproduktor označenou “EXIT SP A” a kulatý konektor DATA. K jehož využití, tedy mimo jiné k programování stanice, schází v balení datový kabel. Jeho cena se pohybuje kolem 1.500 Kč, což si mnohý uživatel dvakrát rozmyslí. Programování stanice je však velmi jednoduché, po zkušenostech s programovacími softem si dovolíme říci, že stejně snadné jako přes počítač.

Postup programování:

1) V režimu VFO (tlačítko V/M) nastavíme frekvenci, např. 438,700 MHz (OK0 BC)
2) V menu (dlouhé podržení tlačítka MENU) nastavíme další parametry, v případě našeho převaděče odskok (položka 21,) stiskneme otočný volič, otáčením vybereme vybereme RPT.ARS (automatický odskok,) který nastavíme na ON, a dále pak RPT.FRQ (frekvence odskoku, v našem případě 7,600 MHz a zkontrolujeme, zda je správně nastaveno 7,60M.
Volby potvrzujeme stiskem otočného voliče.
3) Aktivujeme subtón. Položka 24 SQL.TYP, vybereme TON.ENC a potvrdíme. Na displeji nyní svítí (-) a TN.
4) Nastavíme hodnotu subtónu. Položka 25 SQL.COD. Stiskneme otočný volič a nastavíme v našem případě 136,5 Hz a stiskem potvrdíme.
5) Uložíme frekvenci do paměti. Dlouhým stiskem tlačítka V/M se rozbliká nejbližší volné číslo paměti. Pokud chceme, můžeme ho otáčením změnit. Poté dlouhým stiskem V/M paměť zapíšeme.
6) Pokud chceme paměť pojmenovat, najedeme na ni a dlouze stiskneme tlačítko V/M. Naskočí menu, kde otočením voličem vybereme NAME. Stiskneme volič a postupným otáčením vybíráme písmena a potvrzujeme stiskem voliče. Pokud se chceme v právě psaném názvu pohybovat, je to možné levým a pravým tlačítkem pod displejem. Jakmile jsme s názvem spokojeni, dlouze podržíme V/M a je hotovo.


Postup vypadá na první pohled složitě, ale jakmile uložíte prvních pár pamětí, budete překvapeni, jak to jde rychle. Je to dáno i tím, že některé parametry (typicky odskok a aktivaci subtónu) již neměníte, a mění se jen frekvence převaděče, případně hodnota subtónu. Stanice sama se vám snaží být při obsluze i nastavování nápomocná jak to jen jde. Líbí se nám třeba i taková maličkost, že se po vstupu do MENU ocitnete na položce, kterou jste naposledy nastavovali.

Můžete samozřejmě nastavit šířku pásma i další parametry, avšak od výroby je již vše nastaveno tak, aby to fungovalo (včetně zapnutí a hodnoty odskoku,) a vy to později můžete vylepšovat či experimentovat.

Stanice má 1100 paměťových míst, což je třeba oproti 128 v Baofengu opravdu luxusní.

TIP: Stiskem ladicího knoflíku přepnete na ladění po celých MHz. Při jeho delším podržení ladění skáče po 5 MHz.

V provozu se stanice chová tak, jak se očekává od značkového rádia. Přijímač je opravdu citlivý, squelch na jedničku je utažený tak akorát, modulace je při defaultním nastavení MIC GAIN (položka 13) na hodnotu “3” z pěti velmi příjemná a dostačující. Nekoná se žádné rušení blízkými silnými signály – tedy ani naším testovacím bezdrátovým čidlem od meteostanice v pásmu 70 cm, které hlasitě prolézá a maže užitečný signál u vozidlovky CRT Micron, Baofengů, Anytonů a dalších.

Při pokusu se zmíněným čidlem jsme jej přiblížili k anténě na vzdálenost 20 cm. Nedělo se vůbec nic (squelch nastaven na hodnotu “1.”) Teprve po odskvelčování se po dobu aktivace čidla mírně zvýšil přirozený šum, což bylo více patrné ve spodní části AMA pásma, které sousedí s pracovní frekvencí čidla. Pokud jste tedy znechuceni jakýmkoli neodolným rádiem, s FTM-6000 budete i v tomto směru spokojeni. Máme vyzkoušeno, že pokud je stanice odolná čidlu, chová se slušně i na kopci v blízkosti komerčních vysílačů.

Přijímač je konstruován klasicky, tedy dvojitý superhet a má úctyhodný rozsah 108 – 999,995 MHz.
V celém rozsahu lze v případě potřeby přepnout na AM modulaci (což neumí ani vlajková loď ICOM ID-52E.)
Pokud vás nebaví přelaďovat celé pásmo, výrobce pro vás rozsah rozdělil na pět úseků. Můžete mezi nimi přepínat tlačítkem BAND. V každém bandu se zobrazí naposledy zvolená frekvence.

AIR Band 108 – 137 MHz
144 MHz Band 137 – 174 MHz
VHF Band 174 – 400 MHz
430 MHz Band 400 – 480 MHz
UHF Band 480 – 999,995 MHz


Zobrazování jednotlivých bandů (kromě 144 a 430) lze vypnout v MENU (položka 18 BND.SEL.)

Stanice po rozšíření vysílá v rozsahu 137 – 174 MHz a 400 – 480 MHz. Při velké odchylce od amatérských pásem stanice automaticky snižuje výkon tak, aby nedošlo k jejímu poškození.

Na jistou nepříjemnost, která se bohužel stává u Yaesu standardem, jsme narazili při skenování. Na displeji neběží frekvence nebo názvy pamětí, ale vidíte jen nápis VFO.SCN nebo MEM.SCN. Nevíte tedy, kde se právě nacházíte, což může být nepříjemné v případech, kdy skenování používáte jako rychlé přetáčení. Zastavování PTT tlačítkem naslepo se většinou podaří jinde než byste chtěli. Tento způsob skenování Yaesu používá i u své vlajkové lodi, ručního dualbandu FT-5DE. Údajně je na vině nedostatek příslušných čipů. Je úsměvné, že Baofeng za pár stovek, stále vyráběný, a tedy nedostatkem čipů netrpící, s tímto problém nemá.

Jednu výhodu však skenování bez zobrazení jeho průběhu má. Je velmi rychlé! Možná i to je jedním z důvodů, proč ho výrobce prosazuje.

Stanice disponuje třemi stupni výkonu 5, 25 a 50 W, přičemž většinou jsme si s dobrou a vhodně umístěnou anténou (Diamond X-50) vystačili se základním výkonem. Vyšší výkon jsme použili jen proto, abychom potrápili ventilátor.

Reproduktor je opravdu velmi hlasitý (3 W) a zvuk je čistý a jasný. Na plnou hlasitost je již patrné zkreslení, které ale v žádném případě není na úkor srozumitelnosti.

YAESU FTM-6000 je velmi šikovné a sympatické rádio. Chvíli trvalo, než jsme pochopili poněkud jiný systém ovládání, ale teď už nám vše připadá až geniálně jednoduché. Vy to máte mnohem snazší, protože vše, co budete při práci se stanicí potřebovat, jsme vám popsali v článku.

Než se nám recenzované rádio dostalo do rukou, říkali jsme si, proč ho kupovat, když se na trh blíží FTM-200. Po týdnu stráveném s FTM-6000 jsme změnili názor.

Co nám FTM-200 nabídne navíc? Barevný displej?! Digitální C4FM?’ Zaoblené tvary?’ Děkujeme, nepotřebujeme.

Jak už bylo řečeno, FTM-6000 představuje návrat k tradičnímu “polovojenskému” vzhledu řady FT-817/818, 857, 897. Možná je to naposledy, a nyní již budou následovat nejrůznější futuristické tvary, stejně jako u nových aut. My máme raději klasiku. FTM-6000 má parametry ostatních dualbandových stanic, je však citelně levnější. Dokonce se podle totožného těla radiostanice máme důvod domnívat, že se v případě FTM-200 i FTM-300 jedná o stejná rádia, jen s jiným čelním panelem a několika malými odlišnostmi. Při orientačním srovnání v praktickém provozu s Yaesu FTM-300 vychází FTM-6000 subjektivně nastejno.

Jestli dáte přednost barevnému displeji s více menšími znaky, případně podbízivějším tvarům u dražších stanic, necháme na vás. My bychom volili FTM-6000.


Za laskavé poskytnutí stanice děkujeme firmě ELIX.

5 3 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
eda55
eda55
20. 8. 2023 19:43

Výborné příjmové vklastnosti této mobilky ilustruje tento obrázek:
Jde o FRQ, kde probíhá tv přenos společnosti kulový nadruhou, kde si šéf kameramanů diriguje jednotlivé kamery a pouští do přenosu ten či onen záběr. Tady v Praze na severním městě to slyším slušně, právě skončil fotbal Slavia – Baník, a signál z přenosového vozu má report tak 44. Není to extra silné, ale srozumitelnost je velice dobrá. Pokud běhají joudové po Praze po silnici (“Pražský maraton”) nebo je první liga, bylo to nedávno ze Sparty, tato FRQ ožije. Na anténu, dipol z pivních plechovek, jsem připojil kvašáka, a bohužel nic. Ani Alinco CRX7 to nebralo, bylo zahlcené. Ale – FT 60 úplně v pohodě, výborná ručka, naprosto bez rušení.
Člověk se baví jak může. Tato mobilka do VF exponovaného prostředí naprosto vyhovuje, něco mě říká, že v Elixu nemají nekonečné zásoby a kdo zaváhá, ten bude mít holt smůlu … 🙂

6000.jpg
eda55
eda55
16. 3. 2024 18:09
Reply to  eda55

Nyní luxusní příjem 9+mnoho, hraje se hokej Sparta – Liberec v O2 aréně ve Vysočanech. Ty tam smažej snad 50W, chytám pouze na prst na konektoru 🙂

eda55
eda55
6. 8. 2023 22:47

Přihodím pár poznatků z krátkého seznámení. Takže – skanování pamětí je skutečně rychlé, v podstatě přijímač je furt v permanenci. Tedy pokud máte zapsaných cca padesát leteckých FRQ a anténu alespoň na balkoně, jako já. Pro fanoušky leteckého provozu je tato mobilka výborná volba. Těch 50 pamětí jsem zapsal asi za dvě odpoledne, šlo to docela rychle. Zkusil jsem poslech i majákového pásma (108 – 118 MHz) a nedovedu posoudit, když jsem dobře slyšel Voznici na 116.95, zda je to bežné, nebo ne. Je to kolem 70km, tady Žižkovská věž celkem “úřaduje”, ale s příjmem nebyl žádný extra problém. Co se týká 2m pásma a provozu zde, lze jen suše konstatovat, že očekávané převaděče lze snadno aktivovat. Kleť najede 5 waty, Libín 25 waty, ale to mě připadá vcelku běžné, na dipol z Prahy, cca 330mnm. Jako drobnou perličku z poslechu ještě uvedu příjem BMIS ze Všetat na 168.125. Při skanování se to zde zastavilo a vyslechl jsem hlášení místního rozhlasu … 🙂 Vtipné … Asi tam výkonem zrovna nešetří, signál byl docela tučný. SATCOM pásmo lze taky poslouchat, pokud máte nějakou jednoduchou anténu, např. Moxon, příjem je docela slušný. (testováno na FRQ 260.55) 70cm jsem zatím extra nezkoušel.
Odběr při příjmu je cca čtvrt ampéry, to není tak strašný. Takže akumulátor 12V/7.5A při rozumném provozování vydrží docela dlouho. Lidi tuhle mobilku tahají i po kopcích, jak můžete vidět např. zde: https://www.youtube.com/watch?v=MS9WsUDjTPQ Tak nevim, ale s akumulátorem to nějaký kilčo navíc dá …

Nemusím doufám psát, že audio, jak na FM, tak na AM je naprosto v pohodě, dobře se to poslouchá. Jak v noci, v tichu, tak v hlučném prostředí.

Na trhu jsou sice levnější dualbendky, ale obávám se, že do VF exponovaného prostředí by to nebyla zrovna výhra. Za Yaesu sice vysolíte cca 7000 kč, ale budete spokojeni, stanici v klidu doporučím. De facto máte 2 věci v jednom – dualbend TRCV + VHF a UHF skaner. A to se, Horste, vyplatí … 🙂

eda55
eda55
11. 8. 2023 20:36
Reply to  eda55

Krátce ještě doplním o pěkná videa: jak to vypadá na věži v Ruzini, a na ŘLP je vidět např. tady https://1url.cz/fuiwH Koho zajímá činnost posádky od vzletu, až po přistání, je vidět zde https://1url.cz/uuiwq Mě ale nejvíc zaujalo toto video: https://1url.cz/RuiwB – Pilotka Airbusu A330 Hawaiian Airlines – Veronika Benšová. Pěkně se to poslouchá, a dobře se na to celé i kouká … 🙂

ps: stránka kmitocty-cz momentálně nefunguje.

David
David
12. 8. 2023 7:49
Reply to  eda55

Zajímavý odkazy. Pilotka luxusní. Tu by chtěl mít doma každej.

eda55
eda55
14. 8. 2023 19:57
Reply to  eda55

Kmitocty-cz nahozeny, ale zatím v osekané podobě. Rekonstrukce do původního stavu a rozsahu se bohužel pravděp. neplánuje.

Pepa
Pepa
14. 8. 2023 21:16
Reply to  eda55

Dej tomu čas. Možná se dočkáme úplně nový podoby a obsahu.

Mic
Mic
25. 6. 2023 7:59

Díky této recenzi jsem si stanici tehdy objednal. Okamžitě jsem si jí oblíbil pro její jednoduché ovládání a srozumitelnost reprodukce. Nastavení parametrů a předvoleb proběhlo bez pc a kabelu rychle, možná rychleji než u jiných stanic přes pc. V autě ji mám namontovanou v horní prihradce pod střechou, kde na ní za jízdy nevidím a přesto je ovládání jednoduché, po paměti, po hmatu. Po krátké době jsem zakoupil další kus i domů, kde nahradila jinou, nepříliš uživatelsky příjemnou stanici. Dodnes naprostá spokojenost, nemám potřebu cokoliv měnit. Snad jediný nedostatek jsem zaznamenal v autě při těsném průjezdu kolem Wifi vysílačů, kdy při příliš povolenem sql dojde k rušení některých kmitočtů. Co se týče rozšíření rozsahu, lze provést velice jednoduše mechanickým odstraněním jedné součástky na dps, nebo jejím odpajenim pomocí mikropajecky. Nákup můžu doporučit tomu, kdo má rád jednoduchost a snadnou obsluhu. Michal Ok2ddt

Lubor
Lubor
25. 6. 2023 14:22
Reply to  Mic

Chybí mi řádek na druhý kmitočet a štve mně chybějící programovací kabel který je samostatně drahý.

Mic
Mic
25. 6. 2023 15:04
Reply to  Lubor

Já jsem vyhodnotil, že druhý řádek nepotřebuji. Provoz je tak zanedbatelný, že si vystačím se scanovanim vybraných kmitočtů a nebo všech předvoleb. No a kabel jsem tedy vůbec nepotřeboval jak jsem psal, programování včetně pojmenování je hračka rovnou do stanice.

Lovec jelenů
Lovec jelenů
10. 9. 2022 8:30

Dotaz do redakce. Přijímač v tom uváděném rozsahu funguje stále a nebo až po rozšíření? A případné rozšíření lze z klávesnice a nebo jen zásahem do stanice? Děkuji za info.

admin
admin
10. 9. 2022 15:54
Reply to  Lovec jelenů

Ahoj, přijímač funguje v uvedeném rozsahu od výroby – viz výňatek z originálního manuálu. Stanici jsme si přáli testovat rozšířenou, proto nám tak již byla dodána. Předpokládáme, že rozšíření bude podobné jako v FTM-300, tedy mechanickým zásahem.

cov.png
Honza OK9ATD
Honza OK9ATD
10. 9. 2022 6:17

Ahoj, mně osobně chybí výkon 10 W. Jinak to bude asi stejné jako má už prodaná FT 7900. Taky “ujížděla”.Tak raději dám pětinásobek a koupím něco jiného.

Alpinet Plzeň
Alpinet Plzeň
9. 9. 2022 18:14

Souhlasim . Také mám raději klasiku , které se nám už nedostává . Stanice vypadá opravdu nadějně a u FT-60 by si ji asi u mě líbilo .
Dekuji za recenzi

Last edited 1 rok před by Alpinet Plzeň
Lovec jelenů
Lovec jelenů
9. 9. 2022 14:24

Super! Docela jste mne nahlodali… Také mám raději klasiku! Lovec…

15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x