Wouxun KG-UV8H – solidní 10W ručka

Na testování tého dualbandové ručky jsme se opravdu těšili. Masivním provedením připomíná Yaesu FT-60, se kterou jsme zažili nejedno dobrodružství. Výčet vlastností nevypadá vůbec špatně, mechanická konstrukce je výborná. Od poloviny srpna, kdy jsme ji obdrželi na testy, jsme nasbírali dostatek poznatků, abychom se o ně s vámi mohli podělit.

Firma Wouxun považuje KG-UV8H za svoji novou vlajkovou loď v oblasti analogů. Od léta vyvíjí na prodejce nenápadný tlak, aby si ručku vyzkoušeli, a samozřejmě v hojném počtu pro své zákazníky objednali.

Po mechanické stránce není Wouxunu co vytknout. Držíme v ruce profesionálně provedenou radiostanici z pevného, mírně zdrsněného plastu. Zámek baterie je zcela zapuštěný, jednoduchý a zároveň robustní, nejlepší, jaký jsme kdy u ruční stanice viděli. Boční konektor je krytý záslepkou, která spolu s mírně tužším chodem horních otočných prvků (kvůli gumovým těsnicím kroužkům) svědčí o tom, že to Wouxun myslí s deklarovanou odolností IP54 vážně.

Poctivá krytka bočního konektoru. Šroub je po obvodu vroubkovaný pro uvolnění bez pomoci nářadí.
Zámek baterie

Podsvícená klávesnice je mírně zapuštěná, tlačítka dostatečně tuhá, a dobře ovladatelná. PTT tlačítko je efektně orámováno tenkým červeným proužkem, nijak se neviklá, stisk je jasný, a palec nezdřevění ani notorickým ukecávačům převaděče. Pod PTT tlačítkem jsou dvě další. Na horní si můžete naprogramovat sedm funkcí, z nichž stojí za zmínku snad jen FM rádio nebo SCAN. My jsme zvolili rádio, které se jinak zapíná složitě v menu. Skenování lze zapnout jednoduše hvězdičkou. Krátký stisk spodního tlačítka rozsvítí svítilnu na horní straně ručky, delší podržení má funkci MONI, tedy otevření squelche. Kromě svítilny naleznete na horní straně ještě červenou a zelenou kontrolku vysílání/příjem.

Po snadném odblokování lze nastavit frekvence od 50 do 520 MHz

Displej Wouxunu je velký tak akorát, aby se na něj vešly všechny důležité informace. Čísla nastavené frekvence v režimu VFO jsou opravdu velká. V režimu pamětí, kterých může být až 999, se velikost znaků sníží na polovinu. Čitelnost je sice stále dobrá, displej by je však klidně zvládl zobrazit v plné velikosti. Opakovaným stiskem tlačítka V/M přepínáte mezi názvem, číslem kanálu, nebo frekvencí paměti.

V souladu s trendem posledních let je displej barevný. Jeho kontrast je na výborné úrovni. Horší je to s podsvícením, které lze sice nastavit v deseti stupních, ve slunném dni venku však není čitelnost nijak komfortní. Naštěstí lze vybírat ze čtyř témat zobrazení, dvou světlých a dvou tmavých. Při světlém schématu se čitelnost venku výrazně zlepší. V místnosti však vypadá lépe téma tmavé, bílé písmo na černém pozadí, které více lahodí oku.

Naše nejoblíbenější barevné schéma BLACK 2. Všimněte si zobrazení frekvence právě hrajícícho FM rádia v horní části.
Barevné schéma BLACK 1
Barevné schéma WHITE 2
Barevné schéma WHITE 1, vhodné do slunného dne.

Do menu stanice vstupujete samostatným tlačítkem se stejným názvem. V 56 položkách najdete všechna běžná nastavení, včetně roger beepu, scrambleru pro kódování řečí, až po compander, který by měl odstranit ze signálu šum, v praxi však spíše modulaci zkresluje. V ručce Yaesu F-65 se compander choval výrazně lépe, i když i tam má do ideálu daleko. Pokud nebudete tuto funkci využívat, rozhodně o nic nepřijdete.

Vlastnosti přijímačů jsou velmi dobré. Mají nejen výbornou citlivost, ale i odolnost vůči rušení. O dálkovém čidle meteostanice, které tak rádo prolézá do příjmu levnějších stanic v pásmu 70cm tato stanice vůbec neví, a stejně dobře se chová na místech s větší koncentrací základnových stanic, typicky na kopcích. Při poslechu některých převaděčů se nám někdy stalo, že byl signál z reproduktoru mírně zkreslený, jakoby lehce nakřáplý. Neopodařilo se nám zjistit, čím je to způsobeno, ale předpokládáme, že tento nepodstatný detail výrobce vyřeší v novém firmware, který lze upgradovat běžným kabelem.

Programovací program pro PC je přímo od Wouxunu, a nelze mu, snad kromě zbytečného použití více druhů písma, nic vytknout. Pro propojení s počítačem jsme využili náš letitý kabel od Baofengu.

KG-UV8H je plnohodnotný analogový dualband. Tím máme na mysli nejen to, že pracuje v pásmu 144 i 430 MHz, ale má v sobě dva nezávislé přijímače. Zatímco většina levnějších stanic navozuje dojem dvou přijímačů rychlým střídáním vrchního a spodního řádku, čímž samozřejmě ignoruje jakýkoli úsporný režim, tento Wouxun skutečně poslouchá na dvou frekvencích, přičemž na obou můžete mít aktivovaný režim úspory baterie. Pokud by vám to nestačilo, můžete si do toho všeho zapnout ještě FM rádio.

Tento Wouxun umožňuje plně duplexní provoz, tedy v jednom pásmu vysílat, a ve druhém současně poslouchat, zkrátka komunikovat tak, jak to denně děláte přes mobilní telefon. Nabízí se využití pro satelitní provoz i další experimenty. Pokud je řeč o duplexu, dá se předpokládat, že zmíníme i cross band převaděč, který stanice samozřejmě také umí.

Po vybalení z krabice stanice přijímala a vysílala jen v radioamatérském pásmu 144-146 a 430-440 MHz. Pomocí jednoduchého prográmku od výrobce a běžného programovacího kabelu lze tento Wouxun rozšířit tak, že naladíte i 50 MHz. Tuto možnost však berte jen jako teoretickou, neboť na ni nejsou obvody stanice přizpůsobeny. V uvedeném programu lze nastavit rozsahy dle libosti, například na standardní 136-174 a 400-470 MHz. Maximální frekvence, kterou lze po rozšíření naladit, je 520 MHz.

KG-UV8H je první ručkou, která nám dala možnost pocítit účinek vysokofrekvenční energie na lidskou pokožku. Představte si, že takhle navečer sedíte v trávě na kopci u lesa, poočku sledujete západ slunce, a hovoříte na direktu s pražským kolegou někde od Vltavy. Vzdálenost cca 120 kilometrů. Na Wouxunu máte nastavený maximální výkon 10 W, a najednou vás něco začne pálit do ruky. Odklíčujete, sáhnete na rádio… je studené. V tu chvílí nám došlo, že máme co činit s vf energií. Už je do strašně dávno, kdy jsme dělali různé pokusy s elektronkovými oscilátory a Teslovými tranformátory, a s jistým zadostiučiněním úspěšné konstrukce čichali lehký zápach spálené kůže, po které se proháněla neškodná vysokofrekvenční energie.

Wouxun samozřejmě není Teslův transformátor, ani v sobě nemá koncovou elektronku, kterou jsme ze zvědavosti výkonově ždímali, dokud se jí nezačala hroutit mřížka a odlupovat anoda. Stačilo ručku pevněji stisknout, a bylo po pálení. Ukázkový příklad, že vlny nejdou ven jen anténou, ale že se celý vysílací a přijímací obvod uzavírá přes naše tělo a zem směrem k protistanici. Tato příhoda byla pro nás důkazem, že Wouxun, na rozdíl od mnoha jiných stanic s výkonem papírově ještě vyšším, tímto výkonem opravdu vysílá. Dokáže tak v mnoha případech zastat i funkci mobilní či základnové stanice.

Ve většině případů si vystačíte s výkonem prostředním či nejnižším. Pro pásmo VHF jsou výkony odstupňovány 10/7/1W, pro UHF 8/5/1|W. Z hlediska úspory baterie by se mohlo zdát, že prostředních 7W v pásmu VHF je zbytečně moc, avšak dle naší praktické zkušenosti je to baterii celkem jedno.

Akumulátor má nadstandardní kapacitu 3200 mAh. Ani při intenzivnějším provozu se zelený symbol baterie na displeji dlouho nemění. Stanici lze při mírnějším využití provozovat několik dní na jedno nabití.

Jak jsme již zmínili, Wouxun má možnost poslechu FM rozhlasu. Kmitočet přijímané stanice se zobrazuje drobným písmem nad řádky obou radiových frekvencí.

Z Wouxunu KG-UV8H máme velmi dobrý pocit. Poctivý výkon 10 W se v mezních situacích hodí. V provozu vás rozhodně nezklame, a vzhledem k robustní konstrukci s ní nebudete muset zacházet jako se slečinkou. Určitě je tu prostor pro zlepšení, zejména displej nám přišel ne vždy zcela využitý.

Na českém trhu se stanice objeví pravděpodobně ještě letos.

Za laskavé poskytnutí radiostanice k testům děkujeme firmě ELIX.




4.5 2 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
27 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jenda
Jenda
16. 6. 2021 15:20

Zdravím ve spolek, především tedy redakci. Vážně uvažuji o koupi této “ručky” ovšem hlavně z důvodu laborace v pásmu 6m, které mám velmi rád. Za prodejní cenu nečekám zázraky, nicméně, pokud to bude na 6m hluché, podle recenzí stále získám za malý peníz solidní dual band ručku. Chtěl bych tímto poprosit redakci o poskytnutí ono softwaru k odemčení. Jsem koncesovaný radioamatér a jde mi čistě o testy provozu v pásmu 6m, pokud budou úspěšné, pořízený video materiál velmi rád předám redakci. Předem děkuji.

Standa
Standa
16. 6. 2021 21:18
Reply to  Jenda

Ahoj Jendo, soft asi budu mít na některým disku, ale musel bych dlouze hledat. Obrať se na Elix, oni ti ho poskytnou. Na 50 MHz to použitelné není.

Last edited 1 rok před by admin
Jenda
Jenda
18. 6. 2021 15:07
Reply to  Standa

Díky za reakci Stando, zkusím se jich zeptat.

Pavel Vinohrady
Pavel Vinohrady
30. 3. 2021 13:50

Tak jsem neodolal a koupil to “Hacko”
Uplne blba koupe to teda nebyla,ale ze bych skakal radosti to ani nahodou. Je to zatim urcite nejlepsi crossband dualband co jsem tu na antene mel. Tedy jako rucka. Hacko ” slysi” skoro vsechny prevadece v pohode a to i na 2 metru. Hlavne silny a blizsky stanice. S ruckou uz to tak dobry neni. Na dospely5/8 lambda je prijimac zahlcenej a moc uzitecnyho signalu nepropusti. Zatimco kenwood th7 mluvi v pohode 3-4 kou. Ze nebude mit na kenwooda jsem tak nejak cekal,ale ze nema ani na starsiho brachu uv1P me prekvapilo. O jednopasmovejch stanicich nemluve. Tam je rozdil jeste vetsi. Doma mohu pouzit z velkych anten max. pulku na 2 m,vic uz prijimac nezvlada.Klet stejne neslysi.
70 cm je mnohem odolnejsi,snese i 2×5/8 bez vetsich potizi,ale zas je tupejsi nez kenwood. Mluvi moc pekne,lip nez uvp1, nebo neco jinyho jako je treba kacko,anytona,apod.Prednesu icomu,kenwooda ani motorol se nevyrovna. Ty jsou uplne jinde.Mimochodem zamek na accu bude nejspis inspirovan motorolama tridy gp,ale i u tech je mnohem lepsi. Velmi prijemny je vyssi vykon,ten muze nekdy prijit vhod. Ovsem kdyz prijimac slabsi stanice neslysi….tak na co vykon,zejo. Taky display je dobrej. Na slunci nic moc.
Antena jako jednopasmova,krom ama2 metry na nic. Proste cina. Hacko je podprumerna radioama stanice,jako nahrazka domaci stanice nekde ve meste ani omylem. Na samote asi dobry. Vyjedu na kopce a budu testit mimo zarusena mista a mesta. Tusim,ze tam bude uspech. Stanici si nejspis necham,fakt lepsi rucka crossak se asi sehnat neda. Skoda,ze si nedali vic zalezet.

Michal 1
Michal 1
30. 3. 2021 14:53

Nechces, prosimte, zkusit to rozsireni frekvenci? Zajima me co vsechno to dokaze (prijem/vysilani a na kterych freq pod VHF).

Pavel Vinohrady
Pavel Vinohrady
31. 3. 2021 7:40
Reply to  Michal 1

Mam rozsireno na sdilaky- 172 a 448+ pmr. Citlivost a zahlcenost je stejna. Zda to umi i pod vhf- jako 50 mega jsem nezkousel. Ani mi to celkem nenapadlo. Pred 25 lety jsem tu mel 80mega i 45 mega. Postupne se to zarusovalo cim dal vic. Ze ctvrtiny zavrenyho skvelce se nakonec stalo 3/4 a 45 mega zas sebrali a dali vojsku zpatky. Tak jsem to dal pryc. 45 chodilo jak brus,vymetlo kazdou diru i slaboucky 300 mw stanice,ale podelana legislativa….. Antena je taky beznej pendrek a to dost spatnej,tedy mohu na zkousku udelat ctvrtku,zadnej problem,nevim jestli 50 mega umi. Zkusim. Diky za tip,ale ten softik od vyrobce nemam. Uvidime.

Franta
Franta
30. 3. 2021 19:31

Staré přísloví říká “Když dva dělají totéž, nikdy to není totéž”. Ale nedělám chytrého, také jsem si párkrát v životě “naběhl”. A nebyla to vždy jen “čína”. Ale jinak díky za pěkný popis, kdo chce si to nekoupí.
73 OK2VFS

Pavel Vinohrady
Pavel Vinohrady
31. 3. 2021 7:22
Reply to  Franta

Designove je to radio taky pekny i ovladani celkem ujde. Jen zbytecny funkce jako radio FM,to je uplne k nicemu,baterku mam svoji,barevnej display taky k prdu……apod.
Rozsireny to mam i na sdilaky a pmr. Na velky antene obcas slysi neco,ale je to tupy a zahlceny. Je to tam taky psano ze citlivost 0,25 mikrovolt. Tak jsem pocital,ze na velky antene to bude behat vcelku fajn. A ouha,nebeha. Zahlceno. Na 99,9% se to mimo Prahu zlepsi,mam pekelny QTH,neuprosny pro radiostanice,malo co tu obstoji v tom radiovym smogu. Radio bych znovu nekoupil,ale lepsi crossband zatim neni i kdyz ma much vic. Krom Tyt 8000D jsem tu mel vsechny crossbandy a vsechny jsou na nic. U vsech mlci 2 metr na jednoduchy 5/8 ine. Na chalupe mam 2× 5/8 a qth v radiovym hrobu,tak az skonci corona zakaz,vyzkousim to tam. Tusim,ze tam obstoji.

Tomas
Tomas
22. 2. 2021 12:20

Dobry den vsem
jen by mne zajimalo,jak jste tam dostali tech 50 MHz,v tom jednoduchem programku vyrobce nic takoveho nevidim.

Standa
Standa
23. 2. 2021 7:34
Reply to  Tomas

Existuje maličký program přímo od výrobce, který slouží pro rozšíření stanice mimo amatérská pásma. Tam lze nastavit až takovéto extrémy.

Michal 1
Michal 1
23. 2. 2021 11:07
Reply to  Standa

A nemohl bys o to, prosim, rozsirit clanek? Kdyz tak koukam na internet, tak o tom neni moc povedomi, tzn jak se ta rucka da rozsirit. Teoreticky by bylo zajimave udelat i nejake mereni pro zjisteni citlivosti a vykonu.

Standa
Standa
23. 2. 2021 12:51
Reply to  Michal 1

Právě jsem mluvil s Elixem, jsou schopni zájemcům kteří si stanici u nich zakoupí dodat příslušný soft, ale rozšíření a provozování na nestandardních frekvencích je na vlastní riziko, a na takovou stanici se pak v případě poškození nevztahuje záruka. Napadá mě, že jediný zásadní problém by mohla být snad jedině nepřizpůsobená anténa. Předpokládám ale, že koncový stupeň má nějakou ochranu, navíc u ruček je většinou předimenzovaný, protože mnoho pendreků stojí za pendrek. Ale víš jak, myslet znamená hovno vědět..

Měření nejsem schopen provést, protože stanici již nemám k dispozici.

Tomas
Tomas
23. 2. 2021 18:06
Reply to  Standa

Zdravim
Prohledaval jsem vsemozne HAM stranky,ale o tom,ze by tahle stanice jela od 50 MHz (nejde mi o TX,ale o RX,kdyz uz…) nikde ani zminka.Nemam schema teto RDST takze nevim,co tam je v PLL a jestli to umu ladit od 50 MHz,mozne to je.Jen by to ty clanky a recenze chtelo psat trosku korektne,aby mely duveru.Coz tento clanek nema.Mne napriklad tato stanice po vybaleni z krabice (oproti Vasemu tvrzeni) jela nejen na AMA pasmu,ale i mimo ne,jak je ostatne na cinanech zvykem.A co se tyka Wouxunu tak mam UV9K,UV950 a ted jsem neodolal a koupil i UV8H.Se vsemi stanicemi naprosta spokojenost a vysilaji i tam,kde by nemely.Napr.ta 950 na sdilenkach s 50W.A ciste subjektivne – ty Wouxuny maji vyborne prijimace,mam tady na stole Kenwooda 74 a vedle toho UV9K a UV8H,naladene na OK0BC (mam to asi 130 km a bydlim v Prazske bytovce) a Wouxuni vedou.
Tom

Standa
Standa
23. 2. 2021 18:36
Reply to  Tomas

Tome, moc nechápu, co konkrétně ti připadá nekorektní? To, že nikdo na světě kromě amaradia.cz nezmiňuje u KG-UV8H možnost 50 MHz snad znamená, že jsme si to vymysleli? Prostě to ber tak, že to u tohoto Wokouna funguje, nikde jsme to neopsali, ale na vlastním zařízení zkusili, v článku je přesně popsáno, do jaké míry to bylo testováno, a pokud chce někdo bádat dál, má možnost. S radostí pak jeho poznatky doplním.

Tomas
Tomas
23. 2. 2021 19:00
Reply to  Standa

Ahoj
nic ve zlem,jen je mi divne,ze v clanku je,ze se stanice da rozsirit pomoci programku od vyrobce.Ten program to neumoznuje.Opomneli jste do clanku dat sdeleni,ze ten program je jaksi jen na vyzadani,pokud vubec existuje.Nemam zajem tuhle rdst rozsirovat,dela presne to,co od ni chci.

Michal 1
Michal 1
24. 2. 2021 9:05
Reply to  Tomas

tak mit ji fyzicky ja (nemam potrebu ji jen kvuli tomu porizovat) , tak bych to minimalne vyzkousel. pripadne bych si od Standy vyzadal ten program. myslim, ze tohle by zajimalo hodne lidi. jinak samozrejme otazka, co tam je za integrac. nektere se dostanou az k 80MHz (priklad prave UV-5R), ale niz ne.

Standa
Standa
24. 2. 2021 10:19
Reply to  Michal 1

Mám podezření, že KG-UV8H je klasický superhet, nikoli SDR jako většina dnešních rádií, což je v jistém smyslu samozřejmě lepší. Tím chci říct, že tam bude dozajista jiné obvodové řešení, i jiný “integráč,” než v běžných Číňanech.

Program, který slouží k rozšíření stanice, pochází přímo od výrobce, tedy žádný podezřelý hack. Nutno říct, že není z nějakého důvodu určen pro širokou veřejnost. Hranice možných frekvencí má jasně dané, žádné upozornění při nastavení 50MHz nevyskočilo, a prostě to tam vysílá i poslouchá. Jakým výkonem a s jakou citlivostí, to nechť vyzkoumá zas nějaký další dobrovolník.

Luboš
Luboš
16. 1. 2021 17:22

Zdravím, nezkoušel někdo stanici na 4m, co se týká citlivosti? Děkuji za info

Standa
Standa
16. 1. 2021 20:13
Reply to  Luboš

Nablízko v pohodě, na větší dálku nebyla protistanice. Nečekal bych žádný zázraky, ale třeba má někdo jinou zkušenost?!

OldHam
OldHam
26. 10. 2020 19:22

Mé přání by bylo, aby někdo vyrobil…né slušně, ale velmi dobře mechanicky í radiově odolný (s poctivě ofiltrovanými vstupy) handhald, který vydrží mechanicky i morálně více než 5 let, nejlépe 10let. Za tuhle ručku bych dal klidně 10-15 tisíc. Pojetí mé představy se tedy nejvíce blíží FT-817.
Bohužel bussines plán číny je co nejvíce zboží prodat za co nejnižší výrobní náklady. A tyhle představy odporují výše uvedenému, což je škoda. Pak je tady sice relativně hodně široký výběr zboží…ovšem pochybné kvality. Nepopírám tím, že v tomhle výběru může něco příjemně občas vybočovat.
Ovšem takový triband ve stylu vlastností FT-817 to by byla jiná 🙂
Z toho důvodu u mne domov žádný baofeng ani wouxun apod. ručky nenajdou.

Standa OK1LK
Standa OK1LK
26. 10. 2020 20:05
Reply to  OldHam

Podle mě není daleko doba, kdy se opravdu objeví all band / all mode ručka. Technicky to možné je. Bude to samozřejmě zařízení s přímým směšováním (SDR,) a nejspíš s tím přijde (bohužel) Čína. Když už někdo vyrobí hezké rádio (Kenwood TH-D74,) má to sice all mode přijímač, ale vysílá to jen na 144/430 MHz, a má to skomírající D-STAR.

Ohledně ruček značkových výrobců mám pocit, že jim ujíždí vlak. Možná to už ani příliš neřeší, beztak vidí, že je Čína (pře)válcuje. Snaží se přicházet s konkurencí Baofengům a Wouxunům, ale u dražších stanic chybí inovace, chybí nápady, je tam hodně cítit, že spěchají s uvedením na trh (Yaesu FT-3D.)

S nostalgií vzpomínám na tribandku Yaesu VX-8DE, která byla podle mě posledním poctivým ručním transceiverem. Naopak nepříliš dobře vzpomínám na roztomilý Kenwood TH-F7E (jedna ze dvou ruček s příjmem SSB,) který mě po přijímačové stránce zklamal, o pseudoodolnosti proti vodě nemluvě.

vx8.jpg
OldHam
OldHam
27. 10. 2020 7:01
Reply to  Standa OK1LK

Naprosto v pořádku, ať to klidně vyrobí čína, japonci, usa, nebo třeba marťané. Ale ať to má požadované parametry a je v každém směru znát, že do vývoje a odladění bylo investováno značné úsilí. Věřím, že spousta HAMs by to ocenila a i zaplatila. A tuhle stanici když pak koupím, tak sázím na kvalitu, na jistotu značky výrobce a defakto nemohu sáhnout vedle. Problém je ale v tom, že zařízení by pak sloužilo dlouhá léta a vymklo by se kategorii běžné “spotřební elektroniky”.
Člověk by řekl, že zdravá konkurence trhu prospěje, tady v tom případě je to spíše naopak. Značkovým výrobcům vlak asi už ujel či rezignovali…bohužel souhlasím.

Jouda
Jouda
27. 10. 2020 8:08
Reply to  OldHam

VF odolný RX a FT-817, No každý máme jiné představy a zkušenosti.

Pavel
Pavel
26. 10. 2020 11:05

Nemam z toho dobrej pocit. Testovani odolnosti na 70 cm mi prijde byt zbytecny. Testujte na 2 metrech,uplne vsechny 2 pasmovy stanice ohluchnou na dospely antene kde je radiovy provoz- velky radiovy provoz. Na 70 cm jsou vsechny ok- vyjma baofengu,ale to je radio vhodny do popelnice. Coz vsichni vime. Jedina rucka wouwun kg 1 p- je tu na ni taky recenze,je schopna byt zpusobna na obou pasmech. Tedy v miste velkeho radioveho provozu a ruseni. Je smutny,kdyz slysim jako jedin zizkovsky prevadec a kladensky uz ne i kdyz jsem v nem. Od zizkovskyho prevadece jsem 200 m a kladenskyho 20 km. Na 70 cm je vsechno v poradku- kdyz pominu vseprolejzajici aprs,ale 2 metr he v tahu. Vetsi stanice maji taky problemy na 2 metrech,dokonce i nektere profi radia,ale neohluchnou jak tyhle cinsky kramy,je lepsi mit obcas prulezy a harmonicky,nez cumet na uplne tichy radio. Nedelam si iluze,ze “hacko” bude jiny,zatim vsechny crossbandovy radia tady u me neuspela. Docela rad bych se mylil,bylo by uz zahodno,aby coronavirovy vyrobci konecne vyrobili slusne odolnej crossband.

Standa OK1LK
Standa OK1LK
26. 10. 2020 20:13
Reply to  Pavel

U levnějších ruček jsme vždy zaznamenali problém s odolností jen v pásmu 70cm. Zlobil nejen zmíněný Baofeng, ale prolézalo to i do dražší značkové ručky. V pásmu 2m jsem snad nikdy rušení nezažil. Možná je to tím, že většina vysílačů a radioreléových spojů na kopcích a rozhlednách pracuje od 400 MHz výš (soudě podle antén.) Pokud máš tip na dostupný rušivý element v pásmu 2m, poctivě s ním budeme do budoucna testované stanice konfrontovat.

Pavel
Pavel
27. 10. 2020 6:17
Reply to  Standa OK1LK

Jediny solidni posouzeni by bylo u me na antene. Z rucek tu prosel zmineny vokoun uvd1p,kenwood th 7 a pak uz jen jednopasmova radia. Treba 1pasmovej ” puding” 777 velice slusne. Jeho novejsi bracha uv973 – dvoupasmovej uz ne. Na 70 cm je to tady velice obstojny,jak odolnosti,tak citlivosti u vetsiny dualbandu,ale 2 metr je peklo. Jsem tak neustale na 30 let stary motorole,ta jedina to odfiltruje bez zavad a propusti jen uzitecny signal,rovnez i rucky od motoroly jsou bez zavad,u recenzovanyho ” hacka” me desi stejny menu,stejnej blbej display jak u “kacka”co vlastnim. Pokud jsem mimo Prahu na kopci na velky antene,tak jsou radia dobra- zpusobna- vyjma tech blbejch displeju u nekterych,tak zustavaj v supliku a tahaj se na portejbl porad ty samy osvedceny. Diky za zmineni.

Honza
Honza
27. 10. 2020 11:17
Reply to  Standa OK1LK

Jeden takovej znám pri FM poharu. Být tak do vzdálenosti 20 km od Klínovce kde je OK1KAD. Na 2 metru je od nich zarušené skoro všechny kanály. 🙂
Ale tak jako vždy je chyba na straně toho kdo přijímá, má špatnou stanici.

27
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x