Souboj nejlevnějších: Baofeng UV-5R versus TYT TH-UV88

Na trhu jsou dvě radiostanice za téměř stejné peníze. Každá z nich má své výhody i nevýhody. Jednu výhodu však mají společnou: nízkou cenu.  Pojďme si je společně porovnat!

Baofeng UV-5R je léty prověřená klasika za pár babek. Aktuálně lze dokonce 8W verzi koupit o dvě stovky levněji. Není to žádný designerský skvost, nicméně provedení je funkční, a tlačítka rozmístěna tak, že se na ně dá snadno zvyknout. Materiálem je levnější plast, který snadno podléhá opotřebení, avšak pokud do toho uživatel záměrně neryje šroubovákem, nebo mu stanice často nepadá, vypadá i po letech téměř stejně.

Klávesnice zůstává plně funkční i po značném opotřebení nápisů na tlačítkách, totéž platí i o potenciometru hlasitosti kombinovaném se zapínáním. Dodávaný akumulátor má při zakoupení kapacitu 1800mAh, a i při častém používání se kratší výdrž začíná projevovat nejdříve po dvou, někdy až po třech letech, což je skvělé. Svůj podíl na tom má i dodávaná stojánková nabíječka, která dobíjí na šetrných 8,1V. Nabitá baterie vydrží celý den provozu (tedy pokud nemáte 8W verzi a nevyužíváte naplno tento poněkud zbytečný výkon.)

Zámek bateri je spolehlivý, a neznáme nikoho, kdo by s ním měl problém (předpokládáme, že se teď ozvou všichni ti, kdo mají.)

Menu stanice zůstává celá léta neměnné, a dalo by se říct, že osvědčené. Uživatel najde snadno všechny položky které potřebuje, a ty zbytečné jednoduše ignoruje. Existuje několik variant českého návodu, z nichž některé jsou mnohem podrobnější než originál.

Displej je krásně čitelný za všech okolností. Na výběr máme tři barvy podsvícení, oranžovou, bílofialovou a modrou, přičemž lze nastavit jinou barvu pro každý režim stanice (pohotovostní režim, příjem, vysílání.) My máme nastavenou jednu barvu pro všechno, stanice pak vypadá o něco méně čínsky. Někdy je to nostalgická oranžová, někdy bílofialová, se kterou je displej nejlépe čitelný.

Stanici lze programovat buď z klávesnice, což je poměrně zdlouhavé, anebo pomocí levného kabelu přes počítač, což skýtá kromě daleko většího komfortu i možnost si paměti pojmenovat. Kapacita maximálně 127 položek se může jevit jako nedostatečná v případě, že si kromě sdílených a amatérských frekvencí chcete uložit za účelem poslechu i nejrůznější služby, hasiče a záchranky.

Stanice má navíc vestavěné rádio, které hraje výborně, a také nezbytnou svítilnu. Byl to právě Baofeng, kdo se zasloužil o její masové rozšíření i mezi renomovanými výrobci (i když nebyl první.)
 
Prozatím jsme Baofeng jen chválili. Teď přijdou na řadu radiové parametry. Na papíře vypadá všechno dobře. V praxi je SDR přijímač Baofengu opravdu až zázračně citlivý. Překonává často ručky renomovaných výrobců. Jak už asi víte z doslechu, citlivost je vykoupena poněkud mizernou odolností. V blízkosti některých stožárů mobilních a jiných oprátorů můžete například zapomenout na celé pásmo 70cm, a tou blízkostí myslíme stovky metrů.

Stejně jako Baofeng dokáže zázračně poslouchat, dokáže i zázračně ohluchnout. Tváří se, že je v plné pohotovosti, avšak nevydá ze sebe ani hlásek. Ne nadarmo čínský výrobce prezentuje tento výrobek jako Walkie-Talkie, tedy hračku pro děti. Aspoň má jistotu, že mu to naštvaný zákazník, marně se snažící dovolat manželce v labyrintu letiště Ruzyně, nehodí na hlavu.

Co se týká vysílání, nelze k němu mít v provozu připomínky. K dispozici je 1, 4, a u silnější verze i 8 wattů. Zlí jazykové tvrdí, že vysílač Baofengu produkuje spoustu nežádoucích harmonických. Nemáme k dispozici příslušné měřicí přístroje, proto nás tento nedostatek, jako drtivou většinu ostatních uživatelů, nepálí. Dokud není nikdo rušen, není třeba se v radiovém provozu znepokojovat . Radioamatéři vědí, že se často neznepokojují ani stanice, které při závodech vědomě zahltí celé pásmo.  

TYT TH-UV88 je stanice na našem trhu relativně nová, proto si jen pomalu získává důvěru baofengově konzervativních zákazníků, ačkoli cena se liší sotva o stovku.

Na první pohled je jasné, že konstrukce je mnohem dospělejší, a dle názoru mnohých i hezčí. Rádio vypadá jako opravdová vysílačka, nikoli jako (v případě Baofengu) hračka. Ačkoli, vkus každého je jiný. Zrovna dnes jsme na téma designu Baofengu UV-5R debatovali s jedním radioamatérem, který ho shledává velmi povedeným. TYT na první pohled budí dojem, že něco opravdu vydrží. Výrobce sice nedeklaruje, stejně jako u Baofengu, žádnou odolnost, ale pokud bychom si z těchto dvou měli vybrat rádio do deštného pralesa, rozhodně bereme TYT.

Stejně jako je jeho vzhled líbivý, je i zcela funkční. Ovládací prvky jsou přesné, a vše funguje bez zadrhávání. Stanice padne mnohem lépe do ruky, nemá žádné ostré hrany. Ovládací prvky jsou, až na několik nepatrných odlišností, v podstatě shodné s Baofengem. Podobné je dokonce i menu. Ačkoli zpočátku vám bude připadat zcela jiné, po chvíli v něm budete jako doma.  

Displej je na první pohled větší, avšak písmo je poněkud tenčí, což může někomu činit za určitých světelných podmínek problémy. Podsvícení je bílé, a na rozdíl od Baofengu i regulovatelné v širokém rozsahu. Máte možnost si nastavit přes den více světla, v noci naopak zcela utlumit. Je to výborná věc, avšak ve prospěch Baofengu budiž řečeno, že u něj je podsvětlení nastaveno optimálně tak, že z něj nebolí oči za žádných okolností (tedy až na brutální modrou, ale nikdo vás ji nenutí používat.)
   
Na rozdíl od Baofengu má TYT celých 200 paměťových míst, což může být pro někoho rozhodující. Pomocí kabelu za pár kaček si můžete paměti nejen pohodlně uložit, ale také pojmenovat. Vtipné je, že ačkoli vám program dovolí i delší jména, zasahují pak do ostatních informací na displeji. Při jeho překreslení, například po stisku tlačítka Menu, pozůstatky nežádoucích písmen okamžitě mizí. Rádia v prvních verzích tu a tam trpěly ještě tím, že občas odmítaly paměti scanovat. Vše postupně výrobce řeší či vyřešil vydáním nového firmware – což je další výhodou TYTu. Baofeng zkrátka umře tak hloupý/chytrý, jak se narodil.

Určitou nevýhodou TYTu by se mohla zdát baterie, která má oproti Baofengu o 400mAh nižší kapacitu. Výdrž v provozu je však přibližně stejná, tedy celý pracovní den. Jistým problémem by mohl být fakt, že dodávaná nabíječka vypíná dobíjení při hodnotě 8,5V, což už je lehce za hranicí pro udržení dlouhodobé životnosti. Praxe ukáže, nakolik se tato skutečnost podepíše či nepodepíše na akumulátoru.

Prozatím by se mohlo zdát, že TYT je jen dalším Baofengem s několika menšími změnami. Praktické zkušenosti však ukazují, že netrpí v takové míře malou odolností přijímače. Zdá se, že výrobce osadil i nějaké filtry. V každém případě se TYT s velkou anténou, či s rušivými elementy vypořádává znatelně lépe.

Pocitově se TYT po počátečním seznámení lépe ovládá. Samozřejmě v něm najdeme i nezbytné FM rádio, které však má znatelně menší citlivost oproti Baofengu. Pokud bydlíte v Praze, nejspíš si toho nevšimnete, avšak na vesnici, kde dávají lišky….však víte, nejspíš ano.

Které z těchto rádií si tedy pořídit?

Těžké rozhodnutí. Pokud by se hodnotil design a mechanické provedení, vítězí TYT, a to samé když se bude hodnotit odolnost vůči rušivým signálům. Jako pojítko bude spolehlivější.  Pro Baofeng hovoří léty osvědčená konstrukce a konzervatismus uživatelů.

A my? Pokud bychom chtěli rádio na hraní, vybrali bychom si Baofeng. Pokud na smysluplné fungování, pak TYT.  

A co vy? Podělte se s námi o zkušenosti s uvedenými rádii!  

5 3 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dan
Dan
6. 4. 2023 9:37

Po dvou letech v drsných podmínkách UV88 pomalu dosluhuje. Baterka slábne a vypadává, displej semtam zamžiká. Vydržel neskutečný věci. Za ty prachy kvalitní stroj. Rozhlížím se čím nahradit.

Jan Bednář
Jan Bednář
6. 4. 2023 21:52
Reply to  Dan

Ta ztráta kapacty akumulátoru je podle mě daná zprasenou nabíječkou. Psal jsem tady na to krátký článek: http://cbnymburk.wz.cz/clanky/uprava_nabijecky.htm

Jan Bednář
Jan Bednář
9. 10. 2021 9:35

Svoje postřehy s UV88 jsem sepsal zde: http://cbnymburk.wz.cz/clanky/tyt.htm akorát upozorním na jednu věc. Ti z vás, co provozujete TYTku na sdílákách 172 a 173MHz, dejte si pozor. Na těchto rozsazích je anténa silně nepřizpůsobena a PSV jsem naměřil až 1:19. Naopak na dvoumetru 144-146MHz má anténa velmi dobré přizpůsobení. UHF sdíláky a PMR pásmo v pohodě.

Pavel
Pavel
30. 8. 2020 11:35

No nevim,nemam ani jedno tohle radio a nikdy bych to nevzal ani za dara,bohate mi staci ostatni cinske sra*cky co mam. Z tech ostatnich furt nejlip vychazi nejmin moderni wouxun uv 1 na rozdil od dalsiho “superwouxuna”9k,nebo “pudinka”,ci ” nejakyho tona” posloucha o moc lip i na velky antene a to i v zastavbe- v miste radiovyho smogu. Da se srovnat s kenwoodem th 7, s tim,ze kenwood je trochu tupejsi i kdyz odolnejsi,furt lepsi slyset nejakej prulez,nez vubec nic jak jsem byl mnohokrat svedkem na kopcich bez ruseni na obycejny 1/4 lambde u bafa,cinani by meli vyrabet jen rejzi,ne radia.

Standa OK1LK
Standa OK1LK
30. 8. 2020 16:41
Reply to  Pavel

Není čína jako čína, je třeba to posuzovat kus od kusu, jako ten tvůj Wouxun, anebo CRT Micron. Mám tu v konceptu recenzi na KG-UVN1P, což bude nejspíš přímý následník toho tvýho. Vyjde v nejbližších dnech, a skutečně je lepší než Baofeng, a dokonce i než YAESU FT-65, ale proto je ještě nebudu zatracovat. Vždycky záleží hlavně na tom, jestli je s tím či oním majitel spokojený a sžitý.

Michal
Michal
17. 8. 2020 16:39

Tyt uv88 je jedno z nejlepších rádií co jsem držel v ruce. Nejsem sice ještě radioamater s volacim znakem, ale vysílám na sdilenkach a poslouchám jak pmr tak amatérské a profesionální služby. Uv88 nemá ve své cenové kategorii konkurenci. Baofeng neslyší ani půlku toho co 88cka. A to jde především. Na vysílání nemohu moc porovnat. Navíc 88cka je proste kus rádia. Asi jako trabant a mercedes. Obojí jede. 88 je v tomto mém příběhu mercedes. Vyprdnete se už konečně na baofenga lidi …

Honza OK9ATD
Honza OK9ATD
17. 8. 2020 16:55
Reply to  Michal

Trabant dojel vždycky a když mu došel benzín dokázal jsem ho dotlačit z Michle až do Braníka sám. U Mercedesu ti kiksne dotykovej displej a jsi v p….. a ten neutlačíš.

Michal
Michal
17. 8. 2020 17:04
Reply to  Honza OK9ATD

Honzo dostal jsi mě. Mercedesy se ale nerozbijeji 😉 takže bych se nebál 😉 musím vymyslet nějaký jiny srovnání. Mimochodem když jsem jednou tlačil Trabanta tak jsme do něj udělali rukama díru … 😉

Jan Bednář
Jan Bednář
6. 4. 2023 22:18
Reply to  Michal

U 88čky by stálo za to brát ohled na verzi firmwaru. Dost zásadní věc.

Andy
Andy
7. 4. 2023 10:13
Reply to  Jan Bednář

Jaká je poslední verze fw a co se vylepšilo?

Pavel
Pavel
7. 4. 2023 11:19
Reply to  Andy

https://www.tyt888.com/?mod=download
2022-01-06, v archivu je seznam změn.

Andy
Andy
7. 4. 2023 13:27
Reply to  Pavel

Co je to za pomalej server??? Stahuje to věčnost!

Michal 1
Michal 1
7. 4. 2023 16:47
Reply to  Andy

Tak to u cinskych serveru bohuzel je. Ven je omezena linka, ktera dost filtruje informace.

13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x