Legendární radiostanice VR 20 (21, 22)

Včera jsme objevili v krabici na chatě vysílačku, která nás v podstatě provázela dětstvím, mládím, i prahem dospělosti. Vozidlová radiostanice, která byla v dobách, kdy náš průmysl a zemědělství ještě fungovaly a voda byla naše, součástí mnoha služebních automobilů, ať už to byly sanitky, vozy VB, StB, JZD a mnoha dalších.

V dřívějších dobách bylo všechno jednodušší a čitelnější. Náš socialismus byl velmi nedokonalý a leckdy krutý, a my vzhlíželi k Západu a jeho dokonalému kapitalismu, kde všichni všechno měli a mohli. Rok se s rokem sešel, a najednou tu máme ten vysněný kapitalismus také. Po třiceti letech, kdy si ho můžeme dosyta užívat, nám však připadá nějaký jiný, než ten, o kterém jsme snili. Jako by nás ten “západní” využíval jen jako levnou pracovní sílu, a poskytoval nám za práci našich lidí jen tolik, aby nás příliš nerozmazlil. Tenkrát, když komunisté kázali cosi o kapitalismu prohnilém, brali jsme to jako propagandu. Dnes tu máme rok 2020, a s ním překvapivé zjištění: on ten Západ opravdu hnije.

Zkrátka, v socialismu toho člověk mnoho nečekal, mnoho nedostával, mnoho nemohl, ale měl tak nějak vše, co potřeboval k životu. Největší kouzlo té doby však spočívalo v tom, že to bylo naše dětství. V té době vznikla i Vozidlová Radiostanice VR 20.

Radiostanice s mikrotelefonem a externím reproduktorem. Na panelu vlevo vidíte přepínač kanálů a potenciometr hlasitosti, vpravo tlačítka tónové volby.
(printscreen z webu vojensko.cz)

Radiostanice VR 20 pracovala s výstupním výkonem 10 wattů a úzkopásmovou FM modulací. Vyráběla se pro pásma 30, 40, 80 a 150 MHz. Některé modifikace, nazývané VR 20/50 disponovaly dokonce duplexním provozem, tedy možností komunikovat jako telefonem, s odstupem vysílací a přijímací frekvence 4,5 MHz.

Ukázka z originálního návodu k VR 20

Jednalo se o ryze český výrobek. Kus, který vám přinášíme na fotkách níže, již zjevně posloužil na náhradní díly. Chybí čelní panel, dvojčinný koncový stupeň atd. Přesto jsme se zasnili, jak jsme v dobách, kdy inkoust na koncesi ještě nezaschl, používali pro radioamatérskou činnost tuhle “Veverku,” předělanou pro pásmo dvou metrů.

Desky plošných spojů byly osazovány ručně v národním podniku Tesla Pardubice:

TESLA Pardubice
(printscreen z webu prazdnedomy.cz)

Na fotografiích si všimněte precizní práce s minimálním podílem automatické výroby. Proudy, které těmito součástkami protékaly, zachraňovaly, a někdy možná i ničily životy, podílely se na včasné sklizni atd atd. Nikola Tesla by se možná nestačil divit, k čemu všemu jeho vynález v budoucnu poslouží.

Ukázky možná působí v dnešní době SMD technologií až archaicky, mají však v sobě kus života českých lidí, kteří museli každou součástku vzít do ruky, správně vytvarovat, a správně osadit do desky plošných spojů, tenkrát ještě leptaných chloridem železitým:

Ukázka z originálního návodu k VR 20
Radiostanice VR 21 s odděleným čelním panelem
(za zaslání děkujeme Petrovi OK1PM www.zelenavlna.com)
Základnová stanice pro síť mobilních radiostanic VR 20, 21, 22
(za zaslání děkujeme Petrovi OK1PM www.zelenavlna.com)





5 1 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Míla OK1CPU
Míla OK1CPU
31. 3. 2022 9:08

V Tesle Pardubice provoz Kyjevská jsem na radiostanicích pracoval 9 let. Ruční osazování a pájecí vlna mě tenkrát nadchly. Součástky se pouze prostrkaly otvory a poslali na linku. Tam se nanesl vosk pak se to ochladilo a když to zatvrdlo tak se vývody usekaly jako sekačka na trávu. Pak se to ohřálo a zapájelo. bylo to super na bastlení. ZR16 a Radom jsem 3 roky oživoval. Pak jsem přešel na ZS-31 než to skončilo.

Jan Bednář
Jan Bednář
5. 3. 2024 11:40
Reply to  Míla OK1CPU

Prosím tě, možná bys uměl poradit. Mám vícero kusů PS-31 a ve většině nejde nf výstup. Jako koncový zesilovač tam je použit MBA915. Zesilovač a všechny vazební kondenzátory jsou v pořádku. Před vstupem zesilovače nf signál je ale už neumím určit, jestli správné úrovně. Neřešil jsi někdy tenhle problém?

Dan OK1TDO
Dan OK1TDO
8. 10. 2020 13:40

Hezké připomenutí, díky za něj, jen bych do toho netahal tolik tu politiku… Naopak bych vyzdvihl to jak si vývojáři vtipně poradili s naprostým nedostatkem v součástkové základně, především v obvodech kmitočtové syntézy třeba u VR21/22 (použití PROM MH 74188 atp..) Jinak VF koncový stupeň je v tomto zařízení jednočinný možná mohlo být napsáno dvoustupňový, modifikací bylo více (KT922A,B,V s měničem na 24V).

Standa OK1LK
Standa OK1LK
8. 10. 2020 19:27
Reply to  Dan OK1TDO

Dane, vtipných řešení jsme měli v radiotechnice vícero, už od války. Pro mě je to určitá nostalgie, a vzpomínky na dobu, kde nebylo všechno a všichni špatný, jak se dneska tvrdí. V textu jsem se neubránil stesku nad takřka kompletně zlikvidovaným průmyslem po roce 1989. Nejspíš nejsem sám, koho ten v jistém smyslu sametový podvod štve. Děkuju za zajímavý příspěvek!

Honza OK9ATD
Honza OK9ATD
6. 10. 2020 13:56

Ahoj, s touhle stanicí jsem strávil pěkných pár let v práci u DP Praha. Ani už nevím, kdy přesně byly nahrazeny Mypolem a následně Apexem..Mypol snad ještě s touto stanicí fungoval, tedy analogově. Apex už byl digitál. DP byl slyšet pěkně daleko a i se dalo na DP z daleka dovolat. Tradovala se jedna zkazka, jak jeden dispečer si v práci odskočil na chajdu do Jizerek služebním autem a někde u Turnova ho volali aby jel okamžitě k nehodě někde v centru Prahy. Nakonec se vymluvil na nějakou poruchu a jel tam někdo jiný.

Pavel
Pavel
6. 10. 2020 12:03

Veverku jsem nechtel ani za socialismu i kdyz byly mnohem lepsi nez modernejsi ” Bulhar” uz se dala splasit motorola na 80 i 145 mega a ty behaj dodnes.
Veverka je takova nostalgie,jako wxv,wxn, pr11,apod. Tenkrat taky bylo v eteru o moc min bordelu jak dnes a operator se 1wattem i mín,dovolal neuveritelne daleko a kvalitne. S dobrou antenou samozrejme. Ty doby jsou pryc a nikdy se nevrati. Na jednu stranu skoda, na druhou zaplat buh ze je to pryc. Psani deniku, nebo zakaz spojeni pres hranice,atd.to byl velkej vopruz.

Jouda
Jouda
6. 10. 2020 14:15
Reply to  Pavel

Zákaz spojení přes hranice, je nic proti tomu co dokázali v době demokracie soudruzi na Správě radiokomunikací (dnes ČTÚ). V době Kuvajtské krize zákaz vysílání na 145 a 28MHz. Za bolševika zákaz vysílání v době st. smutku. Jedni stejní jako druzí.
Na log (deník) jsem se ptal v 90tých letech zda je nutné vést v v papírové podobě, že stačí v elektronické podobě, na požádání lze vytisknout. Pro bílé límečky neskutečný problém rozhodnout. St. správa byla je a bude vždy o krok a více za možnostma a rozvojem techniky.
Jedny Holice v 90tých letech prováděl OK1DNZ měření přestavovaných WXV/WXN/PR na 145MHz přinesených návštěvníky. A byla to bída. Vyhověla jedna snad z 20ti kusů. Kdo měl před 30ti lety k dispozici víc než cejchovaný šroubovák?? Nebylo se čemu divit.

Jouda
Jouda
6. 10. 2020 9:14

VR 20 v dnešní době už tak na polici jako exponát. To co je zajímavé je reproskříňka s označením QN127 12 ze stanic VR20,VR21 a VR22 s osazeným reproduktorem
Tesla ARZ 3908. ( vpravo) Sám ji používám doma i na portable s FT-817 a jinými TRX/RX, má totiž vynikající akustiku a kmitočtovou chrakteristiku. viz článek OK1AYY (SK)
http://ok1ayy.sweb.cz/pdata/QN127.pdf
P.S. Bývají na burzách k mání.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x