Vysílačka do nepohody TYT TH-UV99

Navzdory tomu, že čínští výrobci chrlí jedno rádio za druhým, vyskytnou se mezi nimi tu a tam i transceivery, které vyčnívají z průměru. Takovým případem je i TYT UV99, kterému jsme se řádně podívali na zoubek. Tímto děkujeme firmě ELIX, která nám rádio poskytla k testům.

Podle nadpisu i úvodní fotky asi tušíte, že se jedná o dualband do každého počasí. Odolnost však není jedinou odlišností. Ručka se chlubí i vysokým vysílacím výkonem 10 W. Ten skutečný je přibližně o 1 watt (2m) respektive 2 watty (70cm) nižší, avšak i tak je výkon pozoruhodný.

TYT UV99 vychází z levnější stanice UV88, o které se více dozvíte v v našem srovnání.

Displej UV99 stanice je dostatečně velký, plně grafický. Písmo bychom si dokázali představit i tučnější, nicméně je dostatečně velké, a dobře čitelné za všech okolností. Tam, kde není dostatek okolního světla, pomáhá jasné bílé podsvícení, regulovatelné ve stupních 1 – 7.

Frekvenční rozsah UV99 je 136 – 174 a 400 – 480 MHz, kde stanice přijímá i vysílá. Vysílací výkon lze přepínat ve třech stupních 10 – 5 – 2 W. Nechybí ani FM rádio. K dispozici je 200 pamětí, které si můžete pojmenovat. Hmotnost činí na odolné rádio přijatelných 295 gramů (včetně aku i antény.)

Zaměřme se na odlišnosti, pro které stojí za to dát tomuto rádiu přednost před UV88. Jakmile vezmete UV99 do ruky, ihned vás upoutá jeho bytelnost. Není to primárně o hmotnosti, ta je samozřejmě o něco vyšší. Je to zvláštní pocit, že máte v ruce opravdu poctivé rádio. Uživatelé odolných Motorol a dalších profi rádií jistě vědí, co máme na mysli. Klávesnice má čtyři řádky, na nichž jsou vyznačena jednotlivá tlačítka. Jsou dostatečně velká a mírně vypouklá, takže se dají s trochou cviku ovládat i v rukavicích.

Na horní straně se nachází anténa o délce 12 cm, která má sice mírně jiný tvar a modrý proužek, avšak jinak je totožná s tou z UV88. Na obou pásmech funguje dobře. Vedle antény je obligátní svítilna, která je oproti obyčejné LED u UV88 zde kvůli vodě kryta velkou plastovou čočkou. Zcela vpravo je regulátor hlasitosti kombinovaný s vypínačem. Tady bychom se chtěli zastavit, protože jak UV88 vytýkáme nevyhovující průběh hlasitosti (stačí jen málo pootočit a rádio řve,) u UV99 je vše v naprostém pořádku a regulace funguje přesně jak má. Výrobce konečně pochopil, co je to logaritmický průběh.

Na pravém boku je konektor pro externí mikrofon (nebo bondovku.) Pokud máte příslušenství k Baofengu UV-5, bude vám fungovat i u TYT UV99. Tímto konektorem se stanice také programuje, popřípadě upgraduje na nový firmware. Využíváme k tomu stařičký Baofengový kabel. Jak jsme se však dozvěděli, novější kabely k UV-5 již s TYTem fungovat nemusí. Konektor je tentokrát zajištěný šroubem.

Na levém boku je tlačítko pro zapnutí svítilny, pod ním PTT, a pod ním tlačítko MONITOR.

Na zadní straně je nahoře kovová ploška, na kterou je možno přišroubovat dodávaný klip. Výrobce nezapomněl ani na otvor pro poutko (kterému osobně dáváme přednost před klipem.) Zbývající část zadní strany tvoří akumulátor 7,4 V / 2800 mAh. Kapacitu výrobci tentokrát věříme, neboť rádio se v podstatě nedá vybít. Hrajeme si s ním několik dní a napětí stále neklesá. Pokud budete častěji vysílat, přirozeně akumulátor vybijete. Bude to ale trvat opravdu dlouho. Akumulátor má po celém obvodu těsnění proti vodě a prachu. Výrobce zjevně nespoléhá jen na obvyklé těsnění kolem vnitřního konektoru. Na těle stanice pod baterií je dokonce miniaturní vzduchový ventil, který vyrovnává vnitřní tlak s okolím.

Pro nabíjení můžete využít buď dodávanou stojánkovou nabíječku, anebo USB-C konektor umístěný přímo na aku. Pokud máte stejný konektor i na svém telefonu, nejspíš dáte přednost přímému nabíjení. Stojánek má mimochodem také konektor USB-C, takže nakonec možná využijete jen dodávaný kabel (popřípadě s dodávaným adaptérem.) Stav nabíjení je indikován dvoubarevnou LED vedle konektoru.

Aretace akumulátoru je tentokrát důkladná, tvořená zacvakávací sponou, která spolehlivě přitiskne baterii k tělu stanice.

Během testování dostala stanice řádně zabrat. Jediné, co jsme nezkoušeli, bylo ponoření do vody. Jinak ale rádio fungovalo v drsných podmínkách stejně, jako by stálo v obýváku na stole. S odolností to výrobce myslí opravdu vážně. Do návodu dokonce vložil samostatný dvojlist, kde si můžete přečíst, jaké ošklivé věci můžete UV99 provádět, aniž by došlo k jejímu poškození.

Co se týká radiových vlastností i skladby menu, vychází UV99 koncepčně z UV88, jak si můžete přečíst v našem předchozím článku. Menu má 38 přehledných položek. Nechybí ani populární compander (položka 38,) který odfiltruje ze signálu všechen šum. Kupodivu to na UV99 funguje výrazně lépe, než na naší Yaesu FT-65, kde po zapnutí companderu při silnější modulaci nepříjemně vystřelují slabiky. Po aktivaci companderu na UV99 je třeba krátce stisknout PTT, jinak zůstane stanice potichu. Totéž platí po jeho deaktivaci.

UV99 umí poslouchat na dvou frekvencích zároveň. Nemá sice dva přijímače, ale dokáže rychle přepínat horní a spodní frekvenci, přičemž se zastaví tam, kde se objeví signál. Toto nám velmi chybělo na Yaesu FT-4X a chybí i na FT-70. Pokud chcete namítnout, že obě zmíněná rádia mají Dual Watch, souhlasíme, avšak tato funkce funguje výrazně těžkopádněji, než zmíněné rychlé automatické přepínání u UV99 (i dalších dvouřádkových SDR ruček.)

Nejpoužívanější funkce lze na UV99 snadno zapnout přímo z klávesnice (stisk F + příslušná funkce.) Výjimku tvoří zámek klávesnice na hvězdičce a FM rádio na křížku, které se aktivují přímo dlouhým podržením.

Odolnost přijímače proti rušivým signálům je dobrá. V pásmu 70 cm byla dokonce v některých situacích lepší než u naší FT-70, ačkoli jinak tyto ručky nelze přímo srovnávat.

Ani UV99 se nevyhnuly drobné nectnosti, které doprovázejí nové výrobky. Všimnete si toho například u skenování. Funguje zcela normálně, rychlost odpovídající obdobným ručkám, avšak když se zastaví na obsazeném kanále a po chvíli běží dál, slyšíte pak při skenování klapání, kterak sken skáče po kanálech. Stačí však na okamžik podržet PTT tlačítko a klapání ustane. Klapnutí při stisku šipky se někdy objeví i při ručním přepínání kanálů. Rovněž ustane po stisku PTT. Tyto nectnosti se neprojevují vždy, a navíc budou s největší pravděpodobností odstraněny s novým updatem firmware, které TYT, na rozdíl od některých jiných výrobců, skutečně vydává.

Poznámka:
Uvedené nedostatky opravil nový firmware ze dne 18.2.2023, který si můžete stáhnout tady.

Co říci závěrem? Pokud toužíte po dobrém dualbandu, kterému nevadí, když ho zapomenete přes noc venku, anebo ho upustíte do vany, je TYT UV99 patrně nejlevnější skutečně odolnou ručkou na českém trhu. Kromě toho poskytne v nepříznivých podmínkách nadprůměrný vysílací výkon, a také silný akumulátor. Dále je tu skvělá možnost nabíjení nabíječkou od mobilu, a tedy i powerbankou, což vás učiní dlouhodobě nezávislými na elektrické síti. Pokud vás TYT TH-UV99 zaujal, můžete ho aktuálně mít za 1890 Kč.

4.8 6 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
28 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman
22. 12. 2023 2:10

Ahoj zdravím, mohl by mě někdo poradit jak mám naladit vysilačku aby fungovala na 200 km jak tam píšou?? Mám nakaděnl 435.55000VFO a dole mám 400.48000VFOnebo to he VFD tato fregvence funguje v městě aji dobře ch mám13. Díky za inhfo.

Rádyjo Týt
Rádyjo Týt
22. 12. 2023 7:12
Reply to  Roman

Nejdál chodí frequence 446,08125. Je znám případ, že to doletělo 500km, ale to byly mimořádné podmínky. Jinak těch 340km to jde běžně.
435 moc daleko nechodí.

Venca
Venca
22. 12. 2023 13:36
Reply to  Rádyjo Týt

Opravdu by mě zajímalo, jak jste na to přišel.
Nešel jste náhodou na to od lesa?

Roman
Roman
22. 12. 2023 21:42
Reply to  Rádyjo Týt

Děkuji skusím a spodní číslo mám dát jaké??

Roman
Roman
22. 12. 2023 21:47
Reply to  Roman

Mám i teleskopickou 47 cm a nedovolám se ani 15 km potřebuju tip horní a spodní číslo a kanál CH díky za pomoc a tip jak na to

OK2HF
OK2HF
23. 12. 2023 9:08
Reply to  Roman

Tak jestli jsi amatér, tak je to normální. Ti se s ručkou většinou nikam nedovolají.

Roman
Roman
23. 12. 2023 15:02
Reply to  OK2HF

Tak poraď díky

OK2HF
OK2HF
23. 12. 2023 18:52
Reply to  Roman

No a nedělá něco špatně ten na druhé straně? Mně to na teleskopku chodí až 290km. Ale optej se ještě tady. Prý dost pomůže hliníková trubka. Ty čínské teleskopy nejsou nic moc, každý kus ladí jinak.
Mimochodem vysílat v satelitních pásmech není dobré.

Last edited 3 měsíců před by OK2HF
Jan Bednář
Jan Bednář
23. 5. 2023 5:01

Anténa na obou pásmech funguje dobře….to zrovna nefunguje. Ladí klasicky na 145 a 450MHz, čili ama dvoumetr v pohodě, 172 MHz absolutně nepoužitelné a UHF/PMR v pohodě.

Standa
Standa
23. 5. 2023 5:17
Reply to  Jan Bednář

“Na obou pásmech” je myšleno amatérských. Anténa, která by měla pěkné SWR od 136 do 174 MHz by musela být laditelná. Doporučuju teleskopickou anténu vysunutou na správnou délku. Pro 173 MHz vychází 43 cm. (300/173/4=0.43)

Roman
Roman
22. 12. 2023 21:44
Reply to  Jan Bednář

Potřeboval bych číslo: horní a spodní typ a CH

Petr Kožený
Petr Kožený
29. 4. 2023 23:23

Zjistil jsem že když hraje rádio, tak nejde zaklíčovat, u ostatních TYTek to jde, nejde to nějak vypnout, nebo je to vlastnost?

Michal 1
Michal 1
30. 4. 2023 7:09
Reply to  Petr Kožený

Nevim jak u teto stanice, ale u jinych se to nazyva BCL (busy channel lockout) a je to v nastaveni stanice.

Petr Kožený
Petr Kožený
8. 8. 2023 11:56
Reply to  Michal 1

Díky, juknu na to! U ostatních stanic TYT to jde u 99 ne.

Vojtas
Vojtas
20. 2. 2023 8:01

Ode dneška je dostupný update firmwaru. Hned co přijdu z práce, tak ho zkusím nahrát, ale mělo by být opraveno cvakání během skenování a další dvě opravy:
2023-2-18
1、address the issue that there is a sound “click-clack” during scan
 2023-1-13
1、to enable the access to VFO in CH mode by press #
2、to address the issue of wrong display if you turn off display name in menu 22

Last edited 1 rok před by Vojtas
Michal
Michal
21. 2. 2023 19:30
Reply to  Vojtas

Super, díky za info

Michal
Michal
22. 2. 2023 0:18
Reply to  Vojtas

Nahráno, funguje

Michal
Michal
8. 3. 2023 8:44
Reply to  Vojtas

bohuzel, zavada pretrvava, sice uz ne pri skenovani, ale pri normalnim prepinani kanalu to tam je porad (pokud prepnes rucne z kanalu ktery “mluvi” tak to zacne cvakat pri prepinani kanalu dokud nedas PTT). muze nekdo potvrdit nebo je to jen u mne? delal jsem tovarni reset a znovu nahral FW, proste je to tam porad (ale uz ne pri scanu)

Michal
Michal
7. 2. 2023 13:20

TYT TH-UV99 vydrží bez problémů tři az čtyři dny při běžném provozu přes převaděč. A nabíjecí kolébku jsem vůbec nevyndal – využívám jen usb-c nabijeni. Je to velká paráda …

Michal
Michal
7. 2. 2023 13:17

Pokud dobře čtu tak se v článku nezmiňuje vůbec funkce NoiseReduction což je funkce která při zapnutí zcela odstraní šum z relace.

Co mě hodně chybí u této radiostanice je zapnutí Monitoru nastalo, tedy jedním stiskem tlačítka zapnout a dalším vypnout, to je škoda, je to funkce velmi žádaná když máte slabý signál od proti stanice …

Standa
Standa
7. 2. 2023 14:06
Reply to  Michal

Nečetl jsi příliš pečlivě. Většina věcí které zmiňuješ je v článku popsána, včetně funkce odstranění šumu.

Michal
Michal
7. 2. 2023 16:03
Reply to  Standa

jo mas pravdu, zmisujes tam “compander” i kdyz se to jmenuje NR (noise reduction), tak to jsem necel poctive 🙂 tak se omluvam, spatne ctu Stando 🙂

Standa
Standa
7. 2. 2023 16:26
Reply to  Michal

V pohodě. U FT-65 a některých dalších ruček se to jmenuje compander, ale mluvíme o tom samém, a to je podstatné. Jak zmiňuju v článku, funguje to v UV99 výborně. A myslím, že až vychytají ty mušky, bude to ve své třídě dokonalé rádio. Mám rád vysílačky, o které nemusím pečovat jako o choulostivou slečinku.

Michal
Michal
7. 2. 2023 13:13

Pozor, TYT TH-UV99 má jednu nepříjemnou chybu ve firmware. Pokud se během nějakého signálu posuneme o další kanál tak zůstane radiostanice v nějakém podivném módu, kdy velmi slabé šumí a hlavně vydává nepříjemné “klikání” při posouvání kanálů, tento stav trvá dokud se nestiskne ptt (nebo nevypne a nezapne radiostanice). Nastává to i během skenování které je teda neskutečně pomalé bohužel. Další chyba je v programovacím software originál, zdale ne všechny vlastnosti radiostanice se dají nastavit! Na nějaké nastavení radiostanice nikterak nereaguje, nepřenese se do ní! Je třeba některé věci upravovat ručně. Jinak super rádio. Čekám na update FW a bude to snad paráda komplet.

Michal
Michal
22. 2. 2023 16:06
Reply to  Michal

Update prisel, zavady odstraneny 🙂 za me ted parada.

Michal
Michal
8. 3. 2023 8:43
Reply to  Michal

bohuzel, zavada pretrvava, sice uz ne pri skenovani, ale pri normalnim prepinani kanalu to tam je porad (pokud prepnes rucne z kanalu ktery “mluvi” tak to zacne cvakat pri prepinani kanalu dokud nedas PTT)

Bronislav
Bronislav
14. 6. 2023 21:47
Reply to  Michal

Potřeboval bych odborné konzultace, je možné se s Vámi někde sejít?

Bronislav

Kuba
Kuba
29. 3. 2023 10:36
Reply to  Michal

Jaký je postup nahrání aktualizace na TYT UV 99?

28
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x