YAESU FTM-200 s nádechem luxusu

V dnešní době je každé nové rádio pro nás svátek. FTM-200 není výjimkou, tím spíše, že jsme na ni od prvního oznámení čekali řadu měsíců.

Již od počátku bylo jasné, že FTM-200 bude vycházet z FTM-300. V této recenzi proto nebudeme zabíhat do všech podrobností a technických detailů, které si můžete přečíst v naší předchozí recenzi, a zaměříme se převážně na odlišnosti. Inženýři Yaesu kompletně přepracovali vizuální stránku, a to jak čelního panelu, tak menu. Dlužno dodat, že jednoznačně k lepšímu. Z hlediska funkčnosti došlo k nemilé úpravě jednoho detailu, o čemž se zmíníme později.

Máme ještě v živé paměti, když jsme takto čekali na novou FT-818, která pak opravdu přišla, ale byla pro většinu z nás spíše zklamáním, protože očekávané inovace se nekonaly. Yaesu FTM-200 je přímým pokračovatelem řady, kterou výrobce produkuje takříkajíc na přeskáčku: FTM-400, FTM-100, FTM-300, FTM-6000 a nyní FTM-200.

Všechny výše jmenované stanice mají prakticky do detailu stejné základní tělo, tedy kovový kvádřík o rozměrech přibližně 16 x 14 x 4 cm, a jehož základní součástí je kovový odlitek s mohutným chladicím žebrováním, které je od modelu FTM-300 skryto uvnitř stanice.

Zde máte parametry FTM-200, které jsou prakticky úplně totožné s FTM-300 :

V případě Yaesu FTM-200 by se dalo říct, že výrobce přes několik experimentů dospěl k designu, který je takřka dokonalý. Jakmile jsme rádio vybalili z krabice a nacvakli čelní panel, ihned nás napadlo, že by se skvěle vyjímalo na palubní desce luxusního Mercedesu.

Prostřední část s tlačítky kolem displeje je mírně vypouklá, což nejen dobře vypadá, ale také se dobře ovládá. Dvě velká kulatá tlačítka po stranách [V/M] a [BAND] jsou navíc mírně zkosená pro snadnější stisk. Tlačítka jsou z přiměřeně tvrdé černé gumy a jsou trvale bíle podsvícena.

Mikrofon je stejný jako u FTM-300 i 6000, včetně tlačítek, která lze naprogramovat.


Dsiplej je velmi jemný, a díky tomu jsou znaky na něm ostré jako břitva. Podsvícení lze regulovat ve třech stupních, z nichž nejnižší je stále zbytečně jasné, což už jsme kritizovali u FTM-300. U dvoustovky je však minimální jas přeci jen o něco snesitelnější.

Yaesu FTM-200 by se celkově dalo brát jako inovovaný pokračovatel zmíněné třístovky, s jediným rozdílem, a to chybějícím druhým přijímačem. Díky tomu má také o dva otočné voliče méně, což podle našeho názoru prospělo vzhledu i ovladatelnosti. Jeden přijímač znamená jistá omezení. Na jedno z nich narazíte při aktivaci rychlého 61-kanálového spektroskopu po stisku tlačítka [DISP]

Spektroskop FTM-200 si zabere přijímač pro sebe a z reproduktoru nic neslyšíte. Je to však uděláno šikovněji než u starších rádií. Jakmile totiž najedete ladicím kolečkem na modrý sloupek představující obsazený kanál, ozve z reproduktoru jeho zvuk. Spektroskop se sice tváří, že dále monitoruje, ve skutečnosti je po dobu poslechu aktivního kmitočtu vyřazen z provozu. Pokud tedy chcete dále monitorovat pásmo, nezbyde vám, než čas od času z obsazeného kanálu mírně odladit, čímž spektroskop zase ožije.

Toto jednopřijímačové řešení použil výrobce již u FT-991. U FT-991A pak přidal pro spektroskop (nebo chcete-li vodopád) další přijímač, čímž se tento užitečný indikátor stal nezávislým na přijímači hlavním. Prakticky stejný spektroskop jako v FTM-200 najdete i v ručkách FT-3D a FT-5D, kde však díky dvěma nezávislým přijímačům nebudete nijak omezeni.

Rychlé menu po krátkém stisku tlačítka [F/MENU]
Hlavní menu po dlouhém stisku tlačítka [F/MENU] má neuvěřitelných 124 položek

FTM-200 si s sebou nese jednu nectnost, kterou bychom v případě Yaesu už asi mohli začít nazývat vlastností, a kterou má společnou s FT-5D a FTM-6000: Při skenování nevidíte jeho průběh. Zíráte jen na nápis “VFO SCAN” nebo “MEM SCAN” a čekáte, kde se skenování zastaví. Jsme zde patrně svědkem aplikace Murphyho zákona, který říká: “Když je něco dobré, přestanou to dělat.”

Programování

je nejsnadnější pomocí běžné micro SD karty. V podstatě můžete použít libovolnou, kterou doma najdete. My programovali se stařičkou 1GB.

Paměťovou kartu zasuňte do levého boku čelního panelu, a to vrchní stranou směrem od vás. Po zasunutí je karta natolik schována, že o ní ani nevíte. Zatlačením špičkou prstu ji pak můžete kdykoli odjistit a vyjmout.

Nejprve si stáhněte software ze stránek výrobce zde (záložka “Files.”

Položkou 106 “FORMAT” v menu stanice kartu zformátujte.

Položkou 104 “BACKUP” a volbou “ALL” nechte zapsat data ze stanice na kartu. Nezáleží na tom, že ve stanici nemáte nic uloženo. Pokud to neuděláte, program v počítači odmítne s kartou spolupracovat.

Vložte kartu do čtečky počítače.

V programu zvolte záložku “Communications” a vyberte “Get Data from SD card.”

Pokud jste neměli ve stanici nic uloženo, bude tabulka kromě prvního řádku prázdná.

Nyní můžete do tabulky uložit své oblíbené frekvence. Pokud máte z minulosti zálohované paměti z některého rádia Yaesu (např. FT-2D, FT-3D, FTM-200, FTM-400,) můžete je v záložce “Files” importovat, čímž se vám tabulka krásně bezpracně zaplní. My jsme použili zálohu z FT-3D v excelovském formátu csv.

Nyní stačí v záložce “Communication” vybrat “Send Data to SD card” a data zapsat na kartu.

Poté kartu vložíte do stanice, vyberete položku 104 a zvolíte “READ FROM SD CARD.”

Tomuto prostému a funkčnímu řešení dáváme přednost před programováním kabelem (který je tentokrát součástí balení.)

Závěr

Nyní se dostáváme ke zhodnocení. Jestliže bychom si měli vybírat mezi FTM-200 a FTM-300, má dvoustovka mnohem dospělejší vzhled a také se lépe ovládá. Zastesknout by se nám mohlo snad jen po druhém přijímači. Pokud si myslíte, že jej potřebujete, máte na výběr mezi FTM-300 a postarší FTM-400. Z těchto dvou bychom doporučovali z více důvodů spíše třístovku.
Chybějící přijímač lze u FTM-200 zčásti nahradit aktivací funkce DUAL RECEIVE (položka 50 v hlavním menu,) kdy stanice velmi rychle přepíná mezi frekvencí na prvním a druhém řádku displeje.

Pokud patříte k příznivcům klasického polovojenského vzhledu z dob oranžově podsvícených displejů, a nezajímá vás APRS, GPS, bluetooth, či spektroskop, možná se vám bude líbit spíše stejně dobrá a levnější FTM-6000. Nevýhodou u této stanice je nutnost programovacího kabelu (zatímco FTM-200 i 300 naprogramujete snadno přes paměťovou kartu, jak jsme si ukázali výše.

Všechna zmíněná rádia jsou na tom z hlediska citlivosti i odolnosti vůči rušivým signálům stejně, tedy skvěle. Oproti většině neznačkových stanic by se dalo říci, že jsou z docela jiného vesmíru (což je ostatně poznat i na vzhledu.)

Které rádio to nakonec vyhraje, je čistě jenom na vás. Nechceme vám podsouvat své subjektivní hodnocení, ale kdyby vás přece jen zajímalo, nejspíš bychom si hodili korunou mezi FTM-200 (aktuální cena 9.590 Kč) a FTM-6000 (aktuální cena 7.490 Kč.)

Za poskytnutí stanice k recenzi děkujeme firmě ELIX.

Hlavní menu FTM-200
5 2 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Martin OK1IFT
Martin OK1IFT
6. 10. 2022 16:32

To si to přijedu někam na portable a chci se podívat v jakém jsem lokátoru. Mám Yaesu, ale zapínám 15 let starý ICOM abych se podíval 🙂
Ostatně, všechny Yaesu co jsem měl (myslím ty novodobé) a některé ještě mám FTM400, 991A, DX10, DX101D, FT891 mi nějak neučarovaly. Na všech najdu něco pro mě nepochopitelného. ICOMy používám a nevzpomínám si, že bych byl z něčeho rozhořčen. Ryché odezvy stisku LCD, kontrast, rozlišení, hlavně čitelnost za slunečního svitu, vše ok. Mně prostě přijde Yaesu moc made in China. Koukněte na font písma čínského LCD Nextion a na Yaesu DX10 nebo DX101, zarovnání znaků!! to se prostě čína nezapře 🙂 atd.. kvalita těch LCD. Třeba ale nejsem sám.. Je to jen můj subjektivní dojem. Se omlouvám, že jsem se “utrhl” ale u mě Yaesu už asi skončilo. Mám nějaká starší rádia FT817, FT7800.. jo to byla ještě kvalitní práce

Jarda
Jarda
6. 10. 2022 17:09
Reply to  Martin OK1IFT

Věc názoru a hlavně zvyku. Tu a tam jsem si pořídil nějakej Icomek ale vždycky jsem se rád vrátil k Yaesu. Zjistil jsem že si Icom hraje na víc než je. Takovej namyšlenej floutek. Jistěže má Yaesu nějaký nelogičnosti, jenže Icom je má taky. S rychlostí odezvy jsem měl problém jen u FTM 400. Čitelnost displejů venku u všech bezproblémová. Nechci nějak Icom hanět ale řekl bych že se dneska v Číně dělá všecko, však se podívej na Apple.

Zdenek
Zdenek
6. 10. 2022 17:21
Reply to  Martin OK1IFT

Ad Yaesu vs Icom …. Jouda tu nedávno psal cosi o dostupnosti ND na Icomy. Potvrdil mi tak jednu informaci, kterou mi říkal kolega. Ten se bavil s jedním prodejcem radioamatérských zařízení. Prodejce nadával na Icom a na dostupnost ND. Prodejce už Icomy v nabídce nemá….Ano, důvod ukončení prodeje této značky může být i jiný, ale…..Zajímalo by mne, proč Icomy neprodává třeba Elix… Shodou okolností jsem dneska narazil na článek od jednoho pána, se kterým se lidsky neshodnu, ale po technické stránce je myslím si machr-. Popisoval tam opravu jednoho Icoma….

Martin OK1IFT
Martin OK1IFT
6. 10. 2022 18:05
Reply to  Zdenek

Já nechci nějako protěžovat Icom. ND neřeším, neboť jsem nikdy neměl potřebu. Naštěstí. Ale mně se Icomy ovládají asi lépe. Mám na DX101D postavenou “chudinku” IC-7300 a je mi příjemnější pracovat s ní. Ale nechci do toho nějako rejpat, každý má rád něco jinýho. To co se mně nelíbí, může být jinýmu fuk a naopak.

Pavel
Pavel
6. 10. 2022 18:22
Reply to  Martin OK1IFT

Správnej přístup! Je to fakt kus od kusu a člověk od člověka jiný. Yaesu nejvyšší řady jsem nikdy neměl a tak jsem zalistoval po netu. Tady je názor z ehamu:

Jsem městský amatér, který bojuje s masivním rušivým pozadím z tisíce levných elektronických zařízení rozesetých všude kolem mě. Provozoval jsem IC-7300, který odvedl slušnou práci, ale můj účetní mi řekl, abych “šel ven a utratil nějaké peníze”, takže jsem se rozhodl zkusit upgrade!

Rozhodnutí padlo na volbu mezi IC-7610 a FTdx101D – obě vynikající rádia a téměř stejná cena. Můj místní prodejce mi je postavil vedle sebe a nechal mi zásobu kávy, abych je porovnal. O pár hodin později jsem zaplatil za FTdx101D. Důvod? Jednoduše Yaesu Noise Reduction, která je hlavou a rameny nad stejnou funkcí na rádiích ICOM. Otočení NR na IC-7610 jen snížilo syčení, úpravou algoritmu, zatímco na FTdx101D jej smazal spolu se spoustou elektronické kaše.

Není pochyb o tom, že ergonomie ICOM je lepší než Yaesu a firmware Yaesu má stále několik vtípků – i když ne tak vážných, jak je někteří líčí. Byl bych rád, kdyby se Yaesu a ICOM spojili, aby vložili elektroniku FTdx101D do pouzdra IC-7610 a nechali tým ICOM QA konečně vyčistit chyby ve firmwaru – ale to se nestane! Takže odpověď je Yaesu – navzdory skutečnosti, že jsem šel do prodejny s tím, že si koupím ICOM. Zjistil jsem, že je snazší žít s ergonomií Yaesu a zvláštnostmi firmwaru než s hlukem!

G8FXC

Last edited 1 rok před by Pavel
Martin OK1IFT
Martin OK1IFT
6. 10. 2022 18:31
Reply to  Pavel

Hele Pavle, naprosto přesně! nemám co dodat.

Saruman OK7SE
Saruman OK7SE
22. 1. 2024 14:55
Reply to  Martin OK1IFT

Jo, je to přesné. Momentálně mám na stole IC-7300 a vedle ní FTDX-10. Práce je příjemnější s IC, FTDX má lepší zvuk a příjem, až na to, že ve všech mých slychátkách (Koss Porta Pro, Sennheiser HD25, Panasonic, …) šumí i na volume 0. Tento šum je velmi nepříjemný a projeví se hlavně když se hodně omezí šum z pásma (DNR, atp.). Potom jsem si za 50 Kč koupil sluchátka k televizi, co někdo v podstatě vyhazoval, ty mají regulaci hlasitosti a mnohem horší citlivost než moje sluchátka. S nimi lze ten šum skrýt, na FTDX nastavím vyšší volume a celkem se s tím dá pracovat. Takže ono je to všechno dvousečné.

DNR versus NR, to je otázka, setkal jsem se s názory jasně favorizující to i ono. Musím uznat, že DNR se zlepšilo od FT-991A a FTDX-10 ho už má kvalitní. Takže když jsem měl 991 vs 7300, tak jsem asi preferoval NR z Icoma, teď preferuji DNR v FTDX10, umí divy, ale záleží na situaci.

Neměl jsem FTDX-101MP, ale obávám se, že co vytýkám DX10, bude tam stejné. Starší modely Yaesu budou možná v tomto lepší a budou mít méně menu, méně UI a tudíž méně bugů…

Také mi připadá, že FTDX10 má lacinější plasty než FT-991A, což nepůsobí příjemně. Icom působí také lépe, co do provedení, ačkoliv i tam například volič filtrů působí jako by se měl brzy vykvedlat. Zatím se nevykvedlal…

Displej má hezčí FTDX10, kór po připojení na monitor, ale vodopád má stále lépe implementovaný IC7300, hlavně fixed mód a fixed-scroll, kde prostě přednastavím nějaké meze, třeba 7000-7040 a mřížka vždy sedí na nějaké rozumné frekvence, třeba po 5kHz, takže vždy vím, kde který signál je. Na Yaesu se to všechno pořád posouvá a mřížka pak je na nesmyslných číslech, což to dělá nepřehledným. Také, po vyjetí z rozsahu při scroll módu, Icom načte jakoby “novou stránku”, kdežto Yaesu posune rozsah o kousek, ale pořád koukám na rozsah, který jsem už prošel. Dlužno ovšem dodat, že vodopád na FTDX10 je o dost lepší než na 991, kde se nedal používat vůbec. Výhodou DX10 proti Icomu ve vodopádu je jediné – RF gain se tam neprojevuje, takže lze ho trochu stáhnout a na vodopádu stále vidím to samé, aniž bych musel upravovat LEVEL…

Já jsem dlouholeté dilema Y versus I vyřešil tak, že mám oba a střídám je.

Zdenek
Zdenek
6. 10. 2022 18:51
Reply to  Martin OK1IFT

Jasný, rozumím.

Jouda
Jouda
6. 10. 2022 18:22
Reply to  Zdenek

Yaesu vs. Icom.
Je to jak jsem napsal. Icom 5 let po ukončení výroby typu a končí s náhradními díly. Nejde o nějaký kond nebo odpor, ale i jsou speciální věci EPROM, displeje, enkodery a jiné “speciálky”
Nevím, jak autorizované servisy Icom, ale pro mne dostat od Icomu náhradní díl je velký problém. I když to dokážu zaplatit.
Oiginální Icom Europe tady.
https://www.point.at nebo firma wimo.de
Žádní překupníci.
Rozlišíte to jednoduše. Icom Europe dává k výrobkům tzv “Green card warranty”
To je zelená záruční karta. Ta vám garantuje, jisté výhody. Překupníci vám kartu nedají. Stačí se obchodníka zeptat.
Yaesu i obstarožní řada 8×7 (818) lze na ebayi koupit nové filtry,
TCXO, hmatníky tlačítek, enkodery ( je to standartní výroba fi. Alps), čelní panely.
Napájecí konektor s kleštinou, lepší než originál. Jsou dostupné servisní manuály.
Opravy Yaesu viz web OK1CJB.

Jouda
Jouda
6. 10. 2022 18:30
Reply to  Martin OK1IFT

Martine, Icom je dobrý rádio- pokud funguje. Yaesu poslední roky udělal velký krok vpřed.
A nevede si špatně
http://www.sherweng.com/table.html
Pokud se chci podívat v jakém jsem lokátoru, podívám se do telefonu
https://play.google.com/store/apps/details?id=hr.resetit.QTHLocator
https://play.google.com/store/apps/details?id=b4a.wwlocator
a jiné.

Michal
Michal
6. 10. 2022 14:22

No to ze vidim frekvenci obrim pismem a nazev pameti malinkym pismem je sileny. A na druhem kanalu pro jistotu vubec. Snazim se zvyknout si na to u FT-5D ale nevim jestli to vydrzim 🙂

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x