Recenze světového přijímače TECSUN PL-660

Recenze Tecsunu PL-660 je prvním z řady testů světových přijímačů, které připravujeme. Nabídka výrobců je opravdu pestrá, avšak kvalita často rozdílná.

Výrobce přijímačů Tecsun pozvolna vytlačuje z našeho trhu Sangean, který byl dlouhá léta průkopníkem světových přijímačů. Některé z nich, například AT 909, jsou dodnes legendární. Už nějakou dobu se zdá, že Sangeanu došel dech. Této letargie šikovně využil Tecsun, který hrne na trh jeden přijímač za druhým.

Pod pojmem “světový přijímač” si někdo představí rádio, které má střední, krátké a velmi krátké vlny. Takových rádií jsou mraky, a vyrábějí se desítky let, od kapesních po stolní. Náročnější posluchači, mezi které řadíme i radioamatéry, vyžadují, aby rádio umělo plynule proladit celé krátké vlny, včetně frekvencí, které běžné rozhlasové přijímače z elektroobchodů vynechávají. Dalším požadavkem náročného posluchače je příjem SSB modulace. Tady je třeba upozornit, že je nutné, aby měl takový přijímač možnost přepínání mezi LSB a USB, nikoli jen univerzální SSB. Takto zjednodušené to má třeba Tecsun PL-600. Mé osobní zkušenosti s poslechem na tomto přijímači nejsou nejlepší. Modulaci SSB sice dekódoval, avšak působilo to pořád jaksi nehezky, hlas byl zkreslený a nešel doladit.

Tecsun PL-660 je naproti tomu dospělý světový příjímač. Mechanické provedené je solidní, vše lícuje, plast je příjemný, a rádio se dobře drží v ruce, repektive obouruč. Ovládací prvky jsou přehledné, a nacházíte je přesně tam, kde mají být, což se týká především tří bočních ovládacích knoflíků: horní je ladicí, prostřední dolaďovací, a spodním se reguluje hlasitost. Dolaďovací knoflík má navíc jemnou areatci uprostřed.

PL-660 je opravdový superhet, takže ladí opravdu plynule, zatímco digitální přijímače “skáčou.” Po každém pootočení ladicího prvku SDR přijímač na okamžik zcela ztichne. Nepůsobí to vůbec příjemně. U 660ky nic takového nehrozí.

Přijímač poslouchá dlouhé vlny v pásmu 100 – 519 kHz, střední od 520 do 1710 kHz, krátké od 1,7 do 30 MHz, a FM rozhlas 88 – 108 MHz. Přijímač má i letecké pásmo 118 – 137 MHz.

Zkušenosti z provozu jsou velmi dobré. Citlivost na všech pásmech, kromě leteckého, je nadprůměrná. Na dlouhých vlnách slyší i opravdu slabé stanice, totéž na středních. Kolem 400 kHz krásně poslouchá majáky letišť. Na KV je příjem rovněž bez připomínek, a to v AM, LSB i USB. Možnost příjmu FM na krátkých vlnách nenabízí.

Přijímač podle rychlosti otáčení ladicího prvku pozná, za chcete ladit rychle, nebo pomalu, a podle toho přizpůsobuje krok ladění. Je to šikovná vychytávka, na kterou si rychle zvyknete.

Abychom jen nechválili, je tu drobná vada na kráse, která vám může lézt na nervy. Přijímač je na krátkých vlnách o pár kilohertzů ujetý. Nelze s tím nic dělat. Zvídaví kutilové se pokusili přijímač srovnat, avšak objevilo se tolik parazitních signálů, že ještě rádi vrátili PL-660 do jeho ujetosti. Zdá se, že se jedná o chybu v návrhu přijímače, kterou s ohledem na další náklady výrobce nechal tak, jak je. Přijímač disponuje možností synchronního detektoru, který byl měl pomoci při poslechu velmi slabých signálů. Má zkušenost s touto vymožeností však byla spíše rozpačitá. Slabý signál nezesílil, navíc došlo ke zkreslení poslechu těch silnějších., Synchrodetektor jsem proto nadále nepoužíval, ačkoli připouštím, že mohou existovat situace, kdy bude užitečný.

Poslech KV je realizován prostřednictvím nezvykle dlouhé teleskopické antény. Mohu vás ujistit, že z většiny míst republiky na tento vysunutý teleskop uslyšíte ranní kroužek českých a slovenských radiomatérů v pásmu 80 metrů, konkrétně mezi 3755 a 3765 kHz (modulace LSB.) Přijímač má samozřejmě možnost připojení drátové antény. Jedna taková je i v balení. Nebude to však většinou potřeba, a v místech, kde je zvýšená hladina rušení, to může být spíše na závadu.

První Tecsuny PL-660 po připojení externí antény často odcházely vlivem statické elektřiny. Bylo proto doporučováno připojovat drátovku na teleskopickou anténu, která proti statice byla odolná. V pozdějších verzích už by měl být tento nedostatek ošetřen. Neměli jsme však odvahu to příliš pečlivě ověřovat. Faktem je, že po připojení na 20 metrů venkovního drátu nedošlo k žádným problémům ani újmě.

Na pásmu VKV je přijímač také velmi citlivý – a také ujetý. Nedisponuje možností RDS, což by mohlo někomu vadit.

Nakonec jsme si nechali možnost příjmu leteckých frekvencí v pásmu, kde vysílá většina našich letišť. Citlivost přijíímače je zde nevalná, prakticky slyší zhruba polovinu stanic oproti třeba YAESU FT-70 v AM módu. Berte tuhle možnost spíše jako doplněk, ale rozhodně si kvůli letadlům PL-660 nepořizujte.

Tecsun je napájen čtyřmi tužkovými bateriemi. Není to žádný otesánek, takže baterie vydrží poměrně dlouho. Samozřejmostí je možnost použití akumulátorů (ideálně Eneloop,) které lze dodávaným adaptérem dobíjet přímo v přístroji.

Pokud pokukujete po nějakém přijímači, rozhodně berte PL-660 jako velmi vážného kandidáta. Uváděné nedostatky jsou spíše vlastnostmi, nad kterými lze ve většině případů přihmouřit přísné radioamatérské oko.

Kromě tohoto přijímače lze koupit již zmíněný PL-600, PL-680, případně PL-880. Ani jeden z těchto bych však po zkušenostech nedoporučoval. PL-600 proto, že nemá dělené LSB/USB, což někdy významně ztěžuje poslech, PL-680 proto, že je prakticky totožný, jen dražší, a ani PL-880 nenabízí funkčně nic zvláštního navíc, kromě vyšší hmotnosti a ceny. V nabídce jsou i jednodušší alternativy s čipem SDR, konkrétně třeba levný Tecsun PL-365, kterému se podíváme v blízké době na zoubek.

5 3 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rene
Rene
1. 1. 2022 12:59

Zdravim, potřeboval bych poradit. Mám Tescum PL 660 a při zapnutí mi svítí pouze LO, jinak nic nijak nereaguje pouze nastavení času a budíku. Mohl by mi někdo z místních borců poradit. Předem díky Rene H.

Jouda
Jouda
1. 1. 2022 16:29
Reply to  Rene
Jiří
Jiří
11. 11. 2021 22:17

Podle mě je v článku chyba ve specifikaci FM rozsahu. V manuálu se píše, že lze volit rozsah už od 76MHz.

Standa
Standa
12. 11. 2021 9:23
Reply to  Jiří

Jirko, přijímač nemám aktuálně k dispozici. Pokud máš možnost to prakticky ověřit, v článku to opravím.

Jiří
Jiří
12. 11. 2021 23:49
Reply to  Standa

Mám 680. Ale i v manuálu pro 660 to je uvedeno v sekci Nastavení při vypnutém přijímači. Také na oficiálních stránkách Tecsun ve specifikaci uvádějí FM 76MHz.
Nevím zda to má nějaký praktický význam, ale je to tak.

Jouda
Jouda
13. 11. 2021 8:42
Reply to  Jiří

76MHz je kvůli japonskému trhu. Tam začíná FM band na 76MHz. V Ruské federaci stali ještě používají OIRT, od 68MHz. Stejně jako v zemích Ex USSR. RA4SD mě tvrdil, že se u nich preladuje na normu CCIR. Všechny TXy OIRT budou preladeny do CCIR.

Jirka OK1NMJ
Jirka OK1NMJ
22. 11. 2023 22:43
Reply to  Jiří

Mám PL-600 a tam se to dá přepnout, jestli chci VKV FM od 76MHz nebo od 87MHz

Petr
Petr
5. 5. 2021 5:57

Poslech amatérů v pásmu 180 m? Nejde náhodou o amatérské pásmo 80 metrů?

Petr
Petr
5. 5. 2021 5:21

Píšete, že PL-680 nemá letecké pásmo, což není pravda!! Máte s ním zkušenosti a přitom ani nevíte jak je rádio vybaveně. Mám ho řadu let a mohu ho jen doporučit. Má dobrou synchronizaci a v amatérských pásmech má výborný příjem. Samozřejmě, není ve všem dokonalé, vadí mi absence RDS .. atd. Na chatě poslouchám pravidelně vysílání BBC a VOA na SW a mám skvělý příjem srovnatelný s mnohem vyspělejšími přístroji.

Standa
Standa
5. 5. 2021 7:38
Reply to  Petr

Petře, děkuju za připomínky, v textu to opravím. Na zahraničním webu vyšlo srovnání 660 a 680, kde jsou i ukázky poslechu, takže si obrázek o tom, které rádio je lepší, může udělat každý sám:
https://swling.com/blog/2015/02/reader-survey-comparing-the-tecsun-pl-660-and-pl-680-on-am-shortwave/

Jouda
Jouda
5. 5. 2021 15:19
Reply to  Petr

Za skvělý příjem nemůže rádio, to je dílo radiově čistého prostředí na chatě, kde nebudou zdroje rušení.Každý si chválí to své. Stejně to je i u antén. pokud mám jenom jednu, není srovnání, vždy si budu myslet, jak je skvělá. Na chatě by to chtělo postavit obě rádia 660 a 680 vedle sebe a potom by se vidělo.

Libor Bauer
Libor Bauer
24. 12. 2020 15:52

Je možný příjem CW?

Standa
Standa
24. 12. 2020 16:24
Reply to  Libor Bauer

Ano, je.

13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x