Se středními vlnami končí staré dobré časy

Říká se, že všechno dobré jednou skončí. Lidé se snaží fungující věci vylepšovat až do absurdna, honí se za špičkovou kvalitou, ale obsah je stále chudší. To je i příklad rozhlasového vysílání a jeho postupné digitalizace. Podobný trend vidíme v bledě modrém i v radioamatéřině.

Náš úplně první radiový kontakt se udál na středních vlnách. V každé domácnosti bylo nějaké rádio, ať už lampovka, nebo malý tranzistorák. Jako kluci jsme začínali krystalkou, kterou měl děda v ložnici u postele. Ta předválečná vysokoohmová sluchátka, ten pocit z jejich bakelitových náušníků, si pamatujeme dodnes. Když jsme povyrostli, vyráběli jsme si jednoduché přímozesilující přijímače na jednu tužkovou. Později jsme se stali hrdými majiteli malého tranzistoráku s rozsahem DV a SV. Na dlouhých vlnách hrálo pár cizích stanic, na konci stupnice “Hvězda.” Na středních to byla samozřejmě Praha, která vysílá na středních vlnách od roku 1931. Tehdy jste ji mohli slyšet na frekvenci 617 kHz. Později přešla na 638 kHz, a v roce 1978 se usídlila na dnešních 639 kHz.

Dnes v ranním vysílání stanice Praha na SV oznámila Tereza Kostková milým hlasem, že za rok se tato stanice vypne. Nevíme jak vám, ale nám je z toho smutno. Na SV nás nezajímá hifi kvalita. Chceme v tom rádiu vidět hlavně člověka. Nevadí nám praskot gramofonových desek, protože víme, že ti lidé na nich jsou skuteční. Dnes je vše unifikované, prefabrikované, digitalizované, úsporné. Ano, při vypnutí středních vln se ušetří stovky kilowatt. Avšak když spočítáme všechny drobné vysílače, kterých je dnes plný éter, vyjde nám číslo mnohonásobně vyšší. A tak je to se vším. Tváříme se, jak nám jde o přírodu, jak šetříme energii, a přitom je to stejně pokrytecké a prázdné, jako většina dnešních rádií.

Od rozhlasu nemusíme chodit daleko. Všichni vědí, že výroba solárního panelu sežere často víc energie, než je panel schopen za svoji životnost vyrobit. Elektromobily, jejichž bezhlavé prosazování položí ekonomiku Evropy na kolena, jezdí na “čistou” energii uchovávanou v těžce neekologicky vyrobených akumulátorech. A tak bychom mohli pokračovat.

Vypneme české střední vlny a budeme se tvářit, jak jsme šťastní a pokrokoví. Naštěstí tam zůstane ještě mnoho jiných stanic. Stará lampovka z půdy bude mít pořád co hrát, a my se u ní uvelebíme do křesla, budeme usrkávat horký čaj s brandy, a vzpomínat na časy, kdy byl svět ještě v pořádku.

5 16 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HeM
HeM
27. 12. 2020 20:13

Přes 28 let (od zakončení studia na technice) pracuju jako vývojář softwaru, takže by možná mnozí čekali, že budu fanaticky propagovat vše “digitální” jako mnozí moji, nejen mladší, kolegové, ale není tomu tak. 🙂
Miluju nejen rádio na KV, ale hlavně ony zmiňované střední vlny.
Když bývám občas doma sám a rodina mě neruší, udělám si večeři a čaj, na rádiu naladím na MW nějakou vzdálenou stanici a poslouchám. Jindy zase usínám se sluchátky od malého Tecsuna PL-365 v uších (mimochodem zrovna v něm je veškeré zpracování signálu čistě digitální – holt ty paradoxy…). Když jsem kupoval poslední auto, stálo mě jisté úsilí, aby v něm bylo rádio nejen s DAB+, ale i s AM tunerem, což už bohužel není běžné…
Těžko se to vysvětluje běžným lidem, ale vy mě tady určitě pochopíte. Má to prostě nenapodobitelnou atmosféru dálek se všemi těmi úniky, občasným jemným praskáním a šumem… Je v tom krása geniální jednoduchosti. Když si představím, kolik zranitelné infrastruktury je např. třeba k tomu, aby si dnešní průměrný uživatel mohl poslechnout nějaké rádio na Internetu v mnohdy mizerné MP3 kvalitě, říkám si, že je nerozumné opouštět tak překotně staré věci, které spolehlivě fungují. Být to na mě, v určité podobě bych středovlnné vysílání ponechal jako svého druhu jistotu, která bude vždy po ruce. Vždyť ani papírové knihy nikoho rozumného nenapadne úplně rušit, i když už máme jiné – a mnohdy výhodnější možnosti. Dlouho jsem se domníval, že se na AM objeví DRM stanice s paralelním doplňkovým AM provozem (je to myslím řešitelné) a střední vlny budou zachráněny. Vývoj jde bohužel jiným směrem.
No, snad jsou jinde chytřejší než naši manažeři z ČRo a ty stále ještě stovky stanic, slyšitených po Evropě na MW nějaký čas ještě vydrží. Té silné na 639kHz bude velká škoda 🙁 Jsem zvědav, zda a kdo ten kmitočet obsadí.

Standa
Standa
27. 12. 2020 20:56
Reply to  HeM

Krásně a výstižně napsáno!

Jouda
Jouda
29. 12. 2020 10:43
Reply to  HeM

DAB+ mají všechny nově prodáváná auta za poslední 2 roky podle nařízení EK.
Já sám mám autě DAB+ a AM (MW) autorádio s infotaimentem.
Problém, že DAB+ multiplexy jsou u nás v oblasti slyšitelné jenom ČRo s jejich vážnou hudbou a to není nic pro mne.
Je k tomu dost nepopulární u posluchačů (tak se to nařídilo direktivně)
Ono i ty středovlnné vysílače v Reichu i v Čechách byly dobrými přívodními majáky (NDB) za války pro spojenecké bombardovací svazy. Proto docházelo k jejich vypínání. I takové bylo využití “infrastruktury” před 80ti lety.

Michal 1
Michal 1
29. 12. 2020 17:02
Reply to  Jouda

Aktualne DAB+ v aute nemam (nechtel jsem). V predchozim (2-3 roky zpet) jsem ho mel a nejak jsem nepochopil to protlacovani (ted to slysim jako reklamu neustale). Vsak to radio na 90% cest co jezdim (a nejsou to jen vesnicky) proste nemelo signal. Takze absence DAB+ v aute mi vazne nechybi. Ostatne, je to vtipne, kdyz pak trebas u TV ctu, ze zrusili testovaci vysilani NASA UHD, ktere mimojine zabiralo 1/3 kapacity dotycneho multiplexu 😀 😀 😀 to pak clovek nevi, jestli se ma smat nebo brecet. Hlavne, ze jsme presli a spousta funkcnich prijimacu tim padem ztratila svou absolutni cenu…

pjaro77
pjaro77
17. 8. 2023 8:40
Reply to  Michal 1

Cez DAB+ sa dajú vysielať aj dáta – tzv. datacasting.
Napríklad varovné informácie, predpoveď počasia (v budúcnosti aj meteo radiomapa ), stav premávky na cestách (zápchy trebárs). A zobraziť to na displeji v aute.
Niečo z toho je spravené aj na RDS ale krásne diletantsky.

Martin
Martin
26. 12. 2020 21:22

Njn, krystalka … pokud chcete simulovat SV vysílání,lze si postavit vlastní mini SV vysílač a pak bude možné ukázat i tu funkční krystalku. Sice trošku krkolomné, ale jakovětšina věcí v dnešní době …

OldHam
OldHam
15. 12. 2020 22:02

Představte si a nebo vzpomeňte na tu dobu… dobu bez internetu, bez všech dnešních elektronických a komunikačních možností… dobu, kdy jste měli doma jen radiový přijímač schopný přijímat informace defakto z celého světa, informace, které nebyly běžně dostupné…a získávaly se velmi často tímto způsobem “načerno”…

https://www.youtube.com/watch?v=IzXp4PVY3Cc

Ta nostalgie tady zcela jednoznačně je a škoda každého rádia, které takhle skončí, ale v kontextu dnešní doby se není bohužel čemu divit.

PS: čistě radioamatérská myšlenka, ne politická.

Standa
Standa
16. 12. 2020 12:05
Reply to  OldHam

Naprosto s tebou souhlasím. A děkuju za připomínku znělek ve videu, úplně mě to vrátilo do dětství, k poslechu zakázaných stanic na malý tranzistorák pod peřinou.

Václav OK2PXJ
Václav OK2PXJ
12. 12. 2020 19:55

Dovolím si trochu jiný pohled: střední vlny nekončí, s jistou nadsázkou pro některé z nás ještě více začínají. Amatérsky vysílám od roku1974, ale už deset let předtím jsem se začal intenzivně zabývat poslechem rozhlasu i jiných rádiových služeb – DXingem. Stejně jako ostatní chápu nostalgii elektronkových přijímačů a dlouhých let hlubokých zážitků s AM rozhlasem, včetně lovu československých středovlnných regionálních stanic, kdy jsem otáčením rámovky odlaďoval Ostravu od Českých Budějovic na 1520 kHz, podobně jako Svobodnou Evropu z Holtzkirchenu 719 kHz od brněnské rušičky G7. Na vojně ve Vimperku jsem poslouchal American Forces Network z Mnichova 1106 kHz. Tenkrát mimo jiné vysílaly tisíce malých regionálních SV stanic zejména z Rakouska nebo Jugoslávie pro jedno menší město a okolí a jejich lov byl úžasným dobrodružstvím. Všechny měly své studio s vlastními pořady. Silné stanice zachytil každý, slabé mezi nimi, ty mi zvyšovaly adrenalin. V takové hustotě vysílačů bylo téměř nemožné slyšet ještě něco vzdálenějšího, ale i to se už tenkrát při nesmírné trpělivosti podařilo na VEF204 a 30 cm rám: Radio Globo, Rio de Janeiro 1220 kHz nebo WINS New York 1010 kHz.

Po megalománských závodech v překřikování s megawattovými výkony, které vrcholily v osmdesátých letech, postupně končily SV stanice v jednotlivých evropských zemích. Nejprve Skandinávie, Polsko, Rakousko, později Rusko a poslední zlom znamenalo vypnutí Německa a Francie před pár lety. Tím se uvolnilo množství kmitočtů pro SV DXing. Mnohem lépe teď slyšíme stanice z Íránu, Číny, Koreje, Indie, Afganistánu, Tanzánie, ale též z Ameriky. Každý dnes může snadno zachytit odpoledne a v podvečer silný signál ruského vysílání ze západní Číny na 1521 kHz, třeba na autorádiu. Žádný SV kmitočet po setmění nenajdeme volný. Evropu stále opanují SV velmoci Británie, Španělsko, Rumunsko a Itálie. Při troše štěstí zachytíme také malé kuriózní stanice jako třeba Radju Malta na 999 kHz, nebo plejádu řeckých a srbských pirátských stanic. Precizní aktuální přehled SV stanic v oblasti ITU1 je k dispozici na https://www.mwlist.org/mwlist_quick_and_easy.php

Sílu krystalky jsem plně objevil při četných pokusech mnohem později, než v mládí. Není pravda, že po skončení ČRo už na ni nepůjde nic zachytit. Stačí počkat do setmění a s překvapením uslyšíme kolem deseti až dvaceti evropských stanic, které se v únicích objevují a mizí. Ne, není to pro ukázkový poslech, jedná se o pokusný dálkový příjem a je to úžasná zábava. Když vydržíte do noci, na krystalku uslyšíte Káhiru nebo Alžír a taky třeba parazit z KV, silný turecký vysílač s relací do Ameriky. Postačí k tomu menší variometr s Ge diodou a vysokoimpedanční sluchátka. Bez otočného kondenzátoru. Samozřejmě s dlouhým drátem a s dobrým uzemněním, na ferit nespoléhejte.

Sen o postoupení SV pásma amatérům se naší generaci nevyplní. Střední vlny jsou stále živé, tak praví slogan v názvu SV rubriky v měsíčníku RADIO, vydáveného Čs. DX klubem. Zatímco Evropa SV vyklízí, v Asii, v Africe a také v Americe jsou takové trendy neznámé, nebo na to jdou jinak, třeba v Indii vsadili na DRM. Ráno za svítání sleduji na svém Perseu kmitočty v rastru 10 kHz. Kolísají podle podmínek šíření a když jsou dobré, slyším stanice z východního pobřeží, ale i státy jako Michigan, Wisconsin, nebo Texas, špičkově Mexiko. Vlajkovou lodí bývá Bloomberg WBBR New York City 1130 kHz. Mně se tedy sen splnil a zažívám to, co naši dědové před devadesáti lety na zpětnovazební dvoulampovky. Střední vlny nekončí, skončí jen AM vysílání Českého rozhlasu a zůstane Dechovka i Country Radio.

Dan OK1TDO
Dan OK1TDO
10. 12. 2020 13:33

Mě na tom nejvíc mrzí to, že děckám na kroužku už neukážu čistě pasivní příjmač – krystalku s Ge hrotovou diodou a laděným obvodem na LW anténu. Na druhou stranu vzhledm k malé hlasitosti i kvalitě přijmu musím přiznat, že se “wow efekt” u účastníků experimentu dostavoval jen výjimečně. Dnešní děcka jsou zvyklé na úplně jiné hračky. Zkuste si představit (myšleno z pohledu člověka ve středním věku), že si v době, kdy jste byli malí kluci hrajete s chytrým telefonem, ohromila by vás krystalka? Mě možná ještě ano, ale já znám technickou historii rádia i fyzikální souvislosti. Toto prostě ohromí jen velice přemýšlivé a nadané dítě. Píšu to proto, že je potřeba se na věci dívat jinou optikou, podobně bych si dovolil polemizovat nad tou zmíněnou zprofanovanou ekologičností rozhodnutí, zde vůbec nejde přece o ekologi, ale o ekonomii. Prostě poslechovost středních vln je mizivá s tím nic neuděláme. Já je běžně také neposlouchám i když někdy o dovolené na chalupě si pustím z nostalgie Talismana a poslechnu povídku nebo hajaju. Ale když si sám představím náklady na provoz a údržbu takového vysílače, tak musíte sami uznat, že náklady nebudou malé a už vůbec ne zanedbatelné. Prostě to rozhodnutí je pochopitelné i když pro nás fandy bolestivé, smiřme se s tím. Možná by stálo spíše za úvahu, zda by se nenašlo nějaké společenství, třeba Technické muzeum společně s nějakým spolkem DX club, Radioklub atp. který by si vzal vysloužilý vysílač pod svá ochranná křídla a udržoval ho jako technickou památku s možností příležitostného vysílání, třeba jako je Grimeton.

Standa
Standa
10. 12. 2020 13:58
Reply to  Dan OK1TDO

Dane, napsal jsi to moc hezky. V podstatě se vším souhlasím. Jen si nemyslím, že by měly střední vlny málo posluchačů. Je mnoho starých lidí, kteří nic jiného než střední vlny nezapínají, ačkoli má jejich přijímač někdy i VKV. Rozhodně to Radiokomunikacím nelze mít za zlé, jak sám vysvětluješ. Vtipné je, že po frekvenci 639 kHz nejspíš hbitě někdo skočí, protože na SV je jen omezené množství kmitočtů. Sám jsem se před časem zajímal o možnost příležitostného vysílání na SV, ale odradilo mě to šílený papírování. Je mnohem jednodušší zřídit si pirátské rádio o výkonu třeba 100W. Věřím, že když by tam někdo začal jen tak pro radost vysílat, nikdo by to nekontroloval – jednoduše proto, že by nerušil žádnou státem garantovanou nebo poskytovanou službu. To mě přivádí i k otázce, zda si stát tuhle frekvenci ponechá?!

Honza OK9ATD
Honza OK9ATD
10. 12. 2020 16:04
Reply to  Standa

Ahoj, a víte že třeba mně to ani nevadí a ani jsem to nezaslechl. Já rádio od doby co jsem šel do důchodu vlastně vůbec neposlouchám. Před tím ano, v práci, i když to tam bylo pod hrozbou krácení premií zakázáno (řidič MHD) a jen VKV a JEN Rádio 1 (od jeho založení, kdy ještě vysílalo z pod Stalinova pomníku na Letné). Předtím ale SV ano, stanici Hvězda a jak se setmělo tak Hlas Ameriky, Svobodnou Evropu, Laxík, Rádio Vatikán, Dojčlandfunk? nebo něco německého ale česky. Ale jinak souhlas, na středních vlnách jsem vyrostl. Neb zhruba od roku 1970 jsme neměli televizi (předtím furt rozbitý Mánes), takže doma byla pořád naladěna Praha a občas ta Hvězda. A já na tranzistoráku Rossija chytal ten zbytek, včetně mnoha KV. V současné době mi to ale nevadí. Hlavně aby nezrušili VKV – rozhlas co vysílá Zelenou vlnu, nic jiného nechci. Vystačím si s CD, to je taky pěkně stará technologie (už), tak třeba nebudete vědět co to je. Zkuste Wikipedii :-)))

Jouda
Jouda
10. 12. 2020 17:48
Reply to  Dan OK1TDO

Jestli myslíš, něco na způsob toho, co má DARC
https://www.darc.de/nachrichten/radio-darc/
tak jo, to zruinuje ČRK i s jejich rozpočtem. Ve skrytu duše doufám, že komponenty z Liblic neskončí ve šrotu, ale tady: http://www.radiojournal.cz/budova.htm
Jako kluk jsem ty “úžasné hračky ala Playstation” co mají děti dnes neměl.
Měl jsem diody GA201, OA9, otočný kond o kterém jsem se domníval, že to v republice zanechali diverzanti ať se propadnu – ze Západního Německa, cívka doma navinutá na kus novodurové trubky z drátu co jsem dostal v místní navijárně motorů. A také anténa natažená a přivázaná na sousedův okap, bohužel tak shnilý, že to nevydržel. Také zakopání železného kýble na zahradě za domem, protože uzemění musí být a potom řádně počůrat aby to bylo dokonalé. Vysokoohmová sluchátka co jsem našel v tajemném kufru pokladů po strýcovi. Otcova trafopájka a vůně kalafuny, popálené prsty.
A když jsem tak spáchal krystalku ten úžasný pocit, slyšet AM rozhlas. A večer také morseovku, co se neustále opakovala. Až po letech jsem zjistil, že to byl NDB maják. Taktéž dnes již technická rarita. A všemu sekundoval můj děda. Prvorepublikový armádní spojař, který uměl morseovku a byl to pokrokový člověk. Na vesnici měl první sestavený krystalku i lampový přijímač, první vlastnil fotoaparát a automobil.A to byl pan někdo! :-))) Stejné “vzrůšo” nastalo, když jsme jiný večer koupelnu proměnili ve fotokomoru a vyvolávali černobílé fotky.
Ani komunisti mě fakt nevadili.
“Čo bolo, to bolo” dnes mám smartfouna s umatlaným displejem, místo morseovky se linou pazvuky digitálních provozů i když je mám rád. Hlavně ty od námořní a letecké služby. Na stole komunikační RX od Icomů a SDR s 16ti bitovým ADC, ruce už si nemáchám ve vývojce a ustalovači. Mám MFT CSC fotoaparát.
A tak nějak celkově jsem happy. Ale ty vzpomínky nejen na krystalku, AM vysílání a dědečka, který nebyl kouzelný, ale technický fanda. To už děti nezažijí.

Franta
Franta
11. 12. 2020 22:26
Reply to  Jouda

Přátelé, vzpomínáte na své mládí. Kouzlo je právě v těch vzpomínkách pro které často nevidíme realitu. Maturoval jsem v roce 1973. Bylo nás ve třídě 28. Jako hobby jsme měli „elektriku“ tři. Bastlili jsme „o život“ s lampami i tranzistory. Zůstalo nám to celý život, koncesi máme dva.
Po dvaceti letech práce v oboru jsem začal učit na elektro průmyslovce (a dvacet už let to trvá). Nebudete mi možná věřit, ale i dnes se téměř v každé třídě najdou dva, tři studenti, pro které je elektronika stejným koníčkem jako byla pro nás tři. Jsou velmi šikovní. Nestaví ale krystalky ani jiná rádia. Jejich „revírem“ jsou mikropočítače a jejich využití a věřte, velmi často jsem schopen je pouze technicky nasměrovat.
Za pár let budou také odborníky a za další roky budou také vzpomínat jaké to bylo krásné, když byli mladí. (Snad nezapomenou, jako někteří z nás starších a nebudou naříkat, že jenom jejich svět byl ten správný a to co přišlo po něm je k ničemu).
Co se týká radioamatérů, to už není tak velká sláva. Za těch dvacet let jsem „svedl na scestí“ čtyři studenty. Nikoho jsem nepřesvědčoval, dospěli k tomu sami. Většina záhy pochopila, že CB a PMR je jen dobrý doplněk k „rádiu“.
73! Franta OK2VFS

Jan Bednář
Jan Bednář
10. 12. 2020 19:26
Reply to  Dan OK1TDO

Jo kdyby byla možnost se podílet volnočasově na údržbě vysílače jako technické památky tak se rád přidám, mám to kousek ale obávám se, že to dopadne jako se vším – srovnáním se zemí a vybudováním nějakého umělého komerčního kýče. Kdyby se pásmo uvolnilo pro amatérské využití, bylo by to super.

Standa
Standa
10. 12. 2020 19:32
Reply to  Jan Bednář

S tím amatérským využitím by to byl krásnej návrat k počátkům radioamatérství. Nejspíš se to v dohledné době nestane, protože tam ještě pořád cosi vysílá, k radosti našich prastarých radiopřijímačů.

Koupit ten vysílač asi půjde, stejně jako šly koupit třeba Charbuzice u Hradce Králové, ale cena za to je, jako by člověk kupoval činžák, a ne anténu s kusem placu.

Mirek OK1MSH
Mirek OK1MSH
14. 9. 2023 16:55
Reply to  Dan OK1TDO

Srdečně zdravím. Mluvíte mi z duše. Všichni a vzpomínám na ty staré dobré časy na KV a VKV s naším radioklubem OK1KVK a OK1RHV. Přestože to vše vypadá jako mrtvé, také se snažíme vrátit na střední vlny. Rozhodl jsem se najít cestu pro mladé i starší generaci s možností postavit si maketu družice (dvojitého cubesatu) a děti vzdělávat pomocí stavebnic Voltik a nechat je postavit jednoduché rádio, které bude místně na těch středních vlnách vysílat…. takže milé děti zachytí na malém tranzistoraku krásné signál ze své vlastní družice a zkusí ji po návratu na Zemi hledat v terénu. Sice to už není Liška, ale něco málo z ní se pokusíme dětem ukázat aspoň takhle. Takže si třeba s dětmi zkus postavit model družice a potom ji u nás na Kosmodromu vypustit a po přistání hledat v terénu.
Takže nic pirátského, ale prostě taková vzpomínka na střední vlny a analogová vysílání z dob Sputniku , o níž si blíže zkuste přečíst na http://www.astropatrola.cz/vyletydovesmiru

73 de OK1MSH

19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x