Recenze světového přijímače XH DATA D-808

Ačkoli jsme k tomuto rádiu přistupovali s jistou počáteční nedůvěrou, dopadl tento ryze čínský pokus překvapivě dobře.  

Se světovými přijímači se v posledních letech roztrhl pytel. Dříve to byl zejména všeobecně známý Sangean, následovaný v těsném závěsu SONY, Grundigem a Etonem, dnes vládne ryzí „čína.“ Nesmíme zapomenout ani na „naši“ Olympii ATS-803, na které mnoho z nás začínalo.  

Zatímco všechny jmenované přijímače byly superhety, XH DATA je rádio čistě počítačové, tedy přesněji SDR. Rozdílu si všimnete na první poslech. Šum mezi užitečnými signály je jakoby zaprskaný, zatímco superhet má šum hladký. Druhým znakem všech levnějších SDR přijímačů jsou nepatrné pauzy mezi jednotlivými ladicími kroky. Počítač uvnitř se zkrátka musí přepnout z kanálu na kanál. Působí to zvláštně, nás to trochu štvalo, ale zvyknete si. Tento drobný nekomfort vám vynahradí velmi dobrá citlivost rádia.

Přijímač XH DATA je pocitově velmi dobrý výrobek. Pokud vezmete na milost jeho strohý design, bude se vám líbit. Rádio skvěle padne do ruky. Je menší než recenzovaný Tecsun PL-660, což rozhodně není na závadu, spíš naopak. XH DATA bychom se nebáli nazvat kapesním rádiem.

Čelní straně rádia dominuje poměrně velký displej s množstvím informací. Hlavní řádek zobrazuje, na rozdíl od zmíněného Tecsunu, i písmena. Displej je bíle podsvícený. Intenzitu nelze regulovat, je však za všech okolností dostačující, a v noci neruší. Příjemná je možnost podsvětlení trvale zapnout, nebo i vypnout. Jinak je tu samozřejmě i svícení automatické, které se zapíná, jakmile se dotknete některého z ovládacích prvků.  K displeji máme jen jedinou výhradu, a to, že znaky jsou zbytečně tenké. Čitelné jsou bez problémů, ale kdyby byl font tlustší, bylo by to rozhodně plus.

Pod displejem se tradičně nachází klávesnice. Má velmi malý zdvih, avšak je spolehlivá. Pokud jste zvyklí na poslech v posteli, kdy vedle dřímá drahá polovička, jemné cvakání kláves ji rozhodně rušit nebude.

Na levé straně se nachází klasický zapuštěný potenciometr regulace hlasitosti, a zdířky jack 3,5mm na sluchátka a anténu. Pravé straně dominuje velký ladicí knoflík (řehtačka,) který po stisku přepíná mezi rychlým a pomalým laděním. Dlouhým stiskem máte možnost zapnout squelch, který pak můžete otáčením nastavit v několika krocích. Pod ladicím knoflíkem je zapuštěné kolečko jemného dolaďování.

Pokud rádi lovíte stanice na dlouhých vlnách, na XH DATA rovnou zapomeňte. Je tam naprosto hluchý. V pásmu majáků kolem 400 kHz už je to lepší, a na středních vlnách zcela bez problémů. Lze však říci, že Tecsun PL-660 je na středních vlnách o něco citlivější, což může být dáno delší feritovou anténou.  

Na krátkých vlnách je XH DATA jako doma v celém pásmu, tedy 1,7 – 30 MHz. Umožňuje poslech AM, LSB i USB, a to velmi slušně. Máte dokonce možnost si aktivovat filtry od 500 Hz výše, které jsou pro poslech skutečně užitečné.

V pásmu VKV je přijímač také velmi citlivý. Rádio má možnost RDS, informace naskakují téměř okamžitě.

Na konec jsme si ponechali pásmo Airband od 118 do 137 MHz. Na rozdíl od recenzovaného Tecsunu PL-660 je zde přijímač XH DATA krásně citlivý. Při srovnávacích testech byla radioamatérská ručka Yaesu FT-70 ještě o něco citlivější, avšak i přesto lze XH DATA pro poslech leteckého provozu s klidným svědomím doporučit.

Selektivita rádia je celkově slušná, avšak je znát, že čip uvnitř nedokáže nahradit poctivé fyzické filtry.

Na dlouhé anténě (cca 25 metrů) se XH DATA během dne chová dobře. V nočních hodinách má sklony se zahltit, což není nic překvapivého.

XH DATA D-808 je velmi slušné rádio, které připraví svému majiteli mnoho radosti. Pokud používáte paměti, připravte se na poněkud krkolomnější ukládání.

Výdrž vyměnitelného Li-ion akumulátoru je výborná, a to i se zapnutým podsvícením. Akumulátorem je váleček typu 18650, který seženete v každém obchodě s elektrosoučástkami, anebo v leckteré vyřazené notebookové baterii. Rádio se nabíjí klasickou micro USB nabíječkou, kterou máte nejspíš u svého mobilu. V balení se nachází jen kabel. Pokud pominete výše zmíněné nedostatky, neuděláte s koupí XH DATA D-808 chybu.
  

5 6 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hana
Hana
20. 1. 2024 15:46

Ráda bych si tento kousek koupila, ale v Česku je docela problém sehnat a na ebay nebo amazon mám strach, jak kvůli kvalitě, době doručení, a v neposlední řadě možnému clu a dph. Ale krom tohoto jsem našla i shop co se tváří jako oficiální (xhdata.com.cn), ale nějak se mi nezdá. Cena je tam dost nízká, pošta nula, divná adresa kontaktu). Nakupoval tam prosím již někdo? Má někdo nějakou zkušenost s tímto eshopem? Děkuji. Případně kdyby toto rádio chtěl někdo prodat, tak se mi prosím ozvěte (nobody.here@seznam.cz). Díky, Hana

Jirka
Jirka
22. 1. 2024 16:50
Reply to  Hana

Já jsem ho kupoval od RADIOX, dnes ten jejich web s e-shopem je pod označením RETRORAJ.CZ

Milan
Milan
3. 2. 2024 7:35
Reply to  Hana

Koupil jsem na aliexpress a vše ok. Rádio ladí jak žádné jiné je přenosné až moc pro mne dobré. Nelituji těch 2.6káčé. Myslím že na dlouhá léta, pokud bude fungovat a doufám že ano.

pjaro77
pjaro77
19. 6. 2023 18:08

Viete niekto, či externá anténa funguje aj pre VKV – FM a airband ?

Vláďa
Vláďa
19. 6. 2023 18:45
Reply to  pjaro77

Ano, funguje.

pjaro77
pjaro77
25. 10. 2023 19:07
Reply to  Vláďa

V člnkku stojí, že interná antena u VKV sa neodpojí ani kedˇ pripojím externú.
https://radiojayallen.com/xhtata-d-808-am-fm-sw-ssb-airband-portable-radio/
 Contrary to what the manual says the antenna jack does work on FM although it does not disconnect the whip antenna. I simply collapsed the whip and tried it with a typical folded dipole and was able to improve several very weak stations. The Signal Metering was a decided help here with comparative numerical readouts of both signal strength and signal to noise ratio.

Števo
Števo
3. 10. 2022 9:07

Nemáte náhodou niekto preklad na XHDATA D-808

MarekMT
MarekMT
8. 3. 2021 18:41

Ja prave uvazujem nad kupou D808 ale este zvazujem aj Tecsun PL-330 ktory je udajne osadeny rovnakym cipom. Pozeral som rozne porovnania na youtube a tazko podla toho urcite jasneho vytaza . Kazdy ma svoje klady aj zapory, ak ide o udaje citlivosti tak lepsie vychadza D808, PL330 ma zase synchro detektor . Jedina vec co ma odradza na D808 je jej udajne komplikovane ovladanie konkretne pri praci s pamätami. Ma tu niekto realne skusenosti s obomi prijimacmi ?

Tomas
Tomas
9. 3. 2021 14:12
Reply to  MarekMT

PL-330 je novinka. Zkušenosti s ním asi ještě nebudou. Já bych mu dal šanci. Vypadá skvěle, a ta velikost! Měl jsem D808, obsluha mi přišla jednoduchá. Má navíc RDS a AIR. Paměti jsem nikdy nepotřebovat.

Standa
Standa
9. 3. 2021 14:21
Reply to  MarekMT

Když to stihnu, bude o TECSUNU PL-330 na amaradiu do konce týdne článek.

Jirka OK1NMJ
Jirka OK1NMJ
3. 8. 2020 10:34

Mám ho nějaký čas, na cesty docela šikovná “hračka” do kapsy, s recenzí musím souhlasit a s klidným svědomím doporučuji

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x