Úprava Quanshengu pro poslech od 150 kHz

V dnešním příspěvku vás nejspíš nepotěším, protože popisovaná úprava není softwarová, jak jsme byli u Quanshengu doposud zvyklí, ale je třeba zakoupit miniaturní modul s čipem SiLab Si4732 a s trochou precizní práce jej zamontovat dovnitř. Úpravu realizoval Petr Špalek.

Jak jistě víte, Quansheng dokáže po softwarové modifikaci přijímat od 18 MHz. Ačkoli lze jistým způsobem nastavit i frekvence nižší, stanice tam již nepřijímá a z reproduktoru se linou různé pazvuky. Přes maximální rozsah originálního čipu Beken se zkrátka dostat nelze. Chytré hlavičky však vymyslely fintu s výměnou podružného čipu BK1080, který ma na starosti příjem FM rozhlasu, za výše zmíněný SiLab, který znáte například ze světového přijímače Tecsun PL-330 a dalších. Ke koupi je destička s tímto čipem, za cenu v akci kolem 400 Kč včetně poštovného. Původní čip je třeba opatrně odpájet a na jeho místo zapojit modul. Po smontování pak nikde nic nepřečnívá a nikdo navenek nic nepozná. Do stanice je pak třeba nahrát upravený firmware, který tuto modifikaci oživí.


Nyní již nechme mluvit Petra:

Tak se mi taky podařilo ulovit tuhle krásnou destičku. Hned co přišla jsem se pustil do operace a ta byla úspěšná. Hrotovou pájku jsem vybrousil do špičky a byla to docela piplačka, ale vše se povedlo jak mělo. Největší problém asi bylo odpájet původní FM chip BK1080.

Teď už tomu rádiu opravdu nic nechybí. Za celkových 900 Kč a trochu té práce Quansheng nemá obdoby Příjem se zatím, co jsem rychle otestoval, je podobný třeba přijímači Retekess TR110, ale oproti například Tecsunu PL-330 je horší, a na běžnou teleskopickou anténu bez zesilovače toho člověk zejména ve větším městě moc nechytí. Všem, kteří se nebojí drobného pájení, tuhle úpravu doporučuji. Akorát pak člověk bude muset využívat jen CEC firmware, jinak mu nebude fungovat FM rádio.


Měl jsem možnost se účastnit krátkého testování Quanshengu s popisovanou úpravou. Příjem opravdu funguje v uvedeném rozsahu, avšak citlivost oproti komerčním příjímačům s uvedeným čipem je horší. Po zapojení jednoduchého externího předzesilovače se však skóre vyrovnalo a Quansheng se stal použitelným v celém rozsahu 150 kHz – 30 MHz, s modulací AM nebo SSB. Nejspíš bych doporučoval s úpravou počkat, než konstruktéři implementují předzesilovač na dodávaný modul. Pak bude Quansheng zase o krůček blíž k dokonalosti. A jak si takovou dokolanost představuju? Třeba tak, že bude vysílat ve stejně širokém rozsahu jako přijímá, tedy od 18 do 1300 MHz a to plným výkonem a bez hromady harmonických kmitočtů. Nyní každému důrazně doporučuju vysílat jen v rozsahu, který je uveden na štítku pod baterií, a na ostatních pásmech stanici využívat pouze pro poslech. Pro jistotu připomínám, že popisovanou úpravu realizujete, stejně jako všechny ostatní popsané na Amaradiu i jinde, na vlastní riziko.

A ještě malá zajímavost na závěr: Jeden z čínských obchodů nabízí k prodeji Quansheng již modifikovaný, tedy 18 – 1300 MHz. Otázkou je, jak je to s FCC certifikací, ale s tím si v Číně asi nikdo hlavu příliš neláme.


Tady máte video s upraveným Quanshengem:







5 3 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ivan
Ivan
27. 3. 2024 11:05

…a pro Ty, kterym je 200 kanalu malo, staci vymenit 8k EEPROM za 128k, nahrat IJV VX3 a hnedle je k dispozici 999 pametovych mist. [odolnost vstupu Vam to ale nezlepsi, 🙂 ]

Ivan
Ivan
25. 3. 2024 19:09

Podstatne zajimavejsi (tedy pochopitelne pro CBckare asi ne) je CEC f/w, ktery podporuje plnohodnotny A1A provoz (nikoliv F2E) Iamb A i Iamb B z ext. pasti i rucni klic…

Michal 1
Michal 1
22. 3. 2024 19:26
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x