Alinco DJ-CRX7H umí překvapit

Z nové ručky od Alinca jsme byli zpočátku v rozpacích. V propagačních materiálech připomíná tak trochu Baofeng, především displejem. Tedy ne snad, že by byl displej UV-5R špatný. Naopak, čas ukázal, že je účelný, čitelný, a poskytuje všechny potřebné informace. Obávali jsme se spíše, že uvnitř krabičky bude i totožná elektronika. To už by výrobce obhájil těžko.

Podle Alinca spadá DJ-CRX7H do kategorie CRX, tedy transceiverů určených pro každodenní pracovní zápřah. Jakmile jsme rádio vybalili z krabice, museli jsme se poprvé výrobci omluvit. Držíme v ruce rádio vyrobené z kvalitního odolného plastu s příjemně zdrsněným povrchem. Nasunuli jsme akumulátor, který s rádiem tvoří kompaktní celek a nikde nevyčnívá. Má kapacitu 1800 mAh při 7,4 V a výrobce udává výdrž 12 hodin (při běžném pracovním cyklu 5 s příjem – 5 s vysílání – 90 s pohotovostní režim.) Pokud budete ručku používat převážně na příjem, bude výdrž téměř dvojnásobná. Vestavěný voltmetr, jehož aktivace je z výroby nastavená na programovatelné tlačítko PF1, vám ukáže napětí na setinu voltu.

Na vrchní straně radiostanice je kromě anténního konektoru zeleno/červený LED indikátor. Vpravo se nachází potenciometr hlasitosti kombinovaný s vypínačem. Nemůžeme se ubránit dojmu, že se zde Alinco inspirovalo velmi dobrým ovládacím knoflíkem FT-70. Bohužel zde nenajdeme řehtačku, ostatně jako u většiny ruček do 3.000 Kč.

Na pravé straně se nachází obligátní 2,5/3,5 mm konektor na externí mikrofon a programovací kabel. Je zakrytý těsnou gumovou krytkou (nikoli parodií na těsnění jako třeba u Kenwoodu TH-F7 a dalších.)
Alinco v manuálu sice výslovně uvádí, že “tento produkt není voděodolný ani prachotěsný” (čímž byste se měli řídit,) avšak podle jistých náznaků se zde s nějakou nepřízní počasí počítá (zmíněná krytka, těsnění bateriového konektoru, mírný odpor regulátoru hlasitosti svědčící o pravděpodobné přítomnosti gumového “O” kroužku.)

Rozměry stanice jsou 92 x 57 x 35 mm (včetně baterie) a váží 213 gramů. Pro srovnání, prcek Yaesu FT-4X má rozměry 90 x 52 x 30 mm a váží 250 gramů.

Na levé straně najdete zcela nahoře programovatelné tlačítko [PF1], na kterém si můžete vybrat ze čtyř funkcí. Jedinou užitečnou je napětí aku, které je zde nastaveno již z výroby. Následuje známé tlačítko [PTT], pod ním druhé programovatelné tlačítko [PF2] a ještě pod ním tlačítko [MONI], které vypíná šumovou bránu. Pokud jej podržíte cca 5 sekund, vypne se squelch trvale. Znovu ho pak zapnete dvouvteřinovým stiskem tlačítka.
Boční tlačítka jsou vyrobena z přiměřeně tvrdé gumy.

Alinco / Yaesu FT-4X
Alinco / FT-4X
Alinco / FT-4X
FT-4X / Alinco

Přední straně dominuje třířádkový displej (nahoře ikony, pod nimi dva řádky čísel / textu,) který opravdu vypadá, jako by si ho Alinco vypůjčilo z Baofengu. Stejné jsou i tři barvy podsvícení (oranžová/fialová/modrá.) Tím však veškerá podobnost s Baofengem končí. Displej je segmentový, nikoli plně grafický, což podle našeho názoru přispívá k lepší čitelnosti.

Tip: Oranžová barva podsvícení má nejnižší spotřebu (stejně jako např. u FT-817(818)

Pod displejem se nachází reproduktor, který je dostatečně hlasitý i pro venkovní poslech. Výrobce uvádí 1 W akustického výkonu. Na plnou hlasitost v místnosti až nepříjemně řve, přičemž zvuk není téměř zkreslený. Přednes je vyvážený, s mírnou basovou složkou.

Klávesnice je rovněž gumová a je bíle podsvícená. Nad numerickými klávesami jsou další dvě programovatelná tlačítka [P1] a [P2].

Rozsah přijímače i vysílače je 136 – 174 a 400 – 480 MHz ( + FM rádio 76 – 108 MHz)

Mezi horním a spodním řádkem (band/sub band) přepínáte stiskem hvězdičky [ * ]

Přepínání VFO / MEM se děje tlačítkem [ESC/MEM]

Volby se potvrzují klávesou [#/ENT]

Ladění se provádí šipkou nahoru a dolů. Řehtačka nám trochu chybí, ale u levnějších stanic jsme na šipky zvyklí. Jak je u Alinca dlouholetým zvykem, pro nastavení většiny potřebných věcí nemusíte vůbec do menu a vystačíte si s předvolbami funkcí na klávesnici. Jakmile si na to zvyknete, bude pro vás ovládání hračkou.

Programování pamětí je jednoduché:

1) Ve VFO módu nastavíme požadovanou frekvenci a parametry, například převaděč OK0BC, tedy 438,700 MHz. Stiskem [A/FUNC] a [2/TONE] nastavíme na displeji “CT,” tedy aktivujeme subtón. Jeho hodnotu můžeme buď nechat vyhledat stiskem [A/FUNC] a poté [3/T.SCA] anebo raději rovnou nastavit v menu, kam se dostaneme stiskem [A/FUNC] a poté [8/SET]. Je to hned první položka 01, kde stiskneme [A/FUNC] abychom se dostali na spodní řádek, kde šipkami nastavíme v našem případě hodnotu 136,5 Hz a stiskem stejného tlačítka se vrátíme na horní řádek. Poté nalistujeme položku “10,” kde stejným způsobem nastavíme šipkami OFSETT na hodnotu 7,600 (MHz.) Nakonec ještě stiskem [A/FUNC] a [4/+/-] nastavíme zápornou hodnotu odskoku “-“. Poté zkuste nahodit převaděč.

2) Stisknete tlačítko [A/FUNC] a poté [C/▼]

3) Šipkami [C▼/B▲] vyberete požadované číslo paměti.

4) Stisknete [A/FUNC] a poté podržíte [C/▼]. Počkáte na dvojité pípnutí a máte zapsáno.

Vymazání konkrétní paměti provedete následovně:

Stiskněte tlačítko [A/FUNC] a poté [B/▲]. Čísla pamětí začnou blikat.

Šipkami [C▼/B▲] vyberete požadované číslo paměti.

Stisknete [A/FUNC] a poté podržíte [B/▲]. Počkáte na dvojité pípnutí a máte vymazáno.

Tip: Uloženou paměť si můžete pojmenovat. V menu nalistujete položku č. 11 “NAME.” Stisknete [A/FUNC] pro vstup do podmenu. Objeví se symbol šipky. Tlačítky [C▼/B▲] vyberete požadovaný znak, který potvrdíte stiskem [1/FM] čímž přeskočíte na další znak. Vrátit se můžete pomocí tlačítka [4/+/-]. jakmile máte dopsáno, potvrdíte stiskem [#/ENT].

Tip: Jestliže svítí zelená LED, ale ani po zesílení hlasitosti nic neslyšíte, máte zřejmě nastaven subtón i pro příjem. Jeho deaktivaci provedete v menu takto: Nalistujete položku “02” a poté opakovaným stiskem tlačítka [1/FM] nastavíte tuto hodnotu na “OFF”

Tip: Tovární RESET radiostanice provedete tak, že stisknete tlačítko [MONI] a poté stanici zapnete. Šipkami vyberete “RESTOR,” poté se tlačítkem [A/FUNC] přesunete na spodní řádek, kde šipkami vyberete “FACT” a stiskem [#ENT/KL] potvrdíte.

Vysílací výkon lze regulovat ve třech stupních opakovaným stiskem [A/FUNC] a poté [9/H/L]. Maximálních 5 W (resp. 4 W v pásmu 70 cm) není na displeji nijak indikováno. Při 2 W svítí “M” a při 1 W pak “L”.

Alinco disponuje i neobvyklou funkcí COMPANDER (položka menu “14”) Slouží pro odfiltrování šumu na pozadí. Tuto funkci má i dříve recenzovaná ručka Yaesu FT-65. Zdá se nám, že u Alinca to funguje o něco lépe, zvuk není tolik kachní, ale na druhou stranu šum zůstává přeci jen trochu slyšitelný.

DJ-CRX7H má samozřejmě i FM rádio, které se aktivuje stiskem [A/FUNC] a poté [1/FM]. Stejným způsobem se vypne. FM stanice můžete nechat skenovat stiskem [A/FUNC] a poté [5/SCAN].

Alinco DJ-CRX7H má také velmi užitečnou funkci SKIP, kterou lze dočasně při skenování vyřadit paměť, na které se vyskytuje rušení, případně nějaký ukecaný radioamatér. Aktivuje se stiskem [A/FUNC] a poté [6/SKIP] Tuto velmi užitečnou funkci jsme velmi postrádali například i u tak drahého rádia, jakým je Yaesu FT-3DE (ano, má ji, ale důkladně schovanou v menu tak, abyste ji nenašli.)

Pokud se chcete zeptat, zda má tento dualband funkci “REV,” tedy skok na vstup převaděče, odpovídáme ano. Aktivuje se stiskem [A/FUNC] a poté [7/REV].

Nyní se dostáváme k tomu, proč byste si měli Alinco DJ-CRX7H koupit. Berte to samozřejmě s nadsázkou. Všichni víme, že ručních dualbandů je obrovský výběr. Pokud vyřadíme “značky” typu Baofeng, výběr se výrazně zúží.

Čím nás ale Alinco přesvědčí, abychom dali přednost právě jemu?

Tuto otázku jsme si položili hned na začátku, ale teprve v průběhu testování na ni získali odpověď. DJ-CRX7H má totiž odolnější přijímač než většina ostatních rádií v cenové kategorii do 3.000 Kč, a dokonce i než některá dražší. Při konfrontaci ručních stanic s bezdrátovým čidlem meteostanice v pásmu 70 cm ze vzdálenosti 0,5 metru to vypadalo následovně:

AnyTone 878UV: kvičí jako o život, nedá se to poslouchat
Yaesu FT-4X (FT-65): kvičí o polovinu méně než AnyTone, ale je to stále protivné
Alinco DJ-CRX7H: nic!

Ne, opravdu nepotřebujeme Alinco protěžovat, abyste si jej koupili, ale musíme říct, že nás to samotné překvapilo. Nečekali jsme, že bude výrobce věnovat takovou péči relativně levnému modelu.

Zato nás nemile překvapil AnyTone 878UV, který si hraje na kvalitní ručku, avšak jeho přijímač v analogu je, mírně řečeno, velmi neodolný. Vzhledem k ne úplně malé ceně (cca 5.500 Kč) by mohl výrobce věnovat vstupním obvodům více pozornosti.

Srovnání Alinca a AnyTone 878UV

Aktuální prodejní cena Alinca DJ-CRX7H je 2.790 Kč. Za podobnou cenu dostanete Yaesu FT-65 nebo Wouxun KG-UVD1P. Ani jedno z těchto rádií tu nemáme k dispozici, avšak budeme-li vycházet z toho, že uvnitř FT-4X je stejný přijímač jako v FT-65, udělá v tomto případě Alinco lepší službu zejména tam, kde se vyskytují rušivé signály (což je dnes kromě hlubokých lesů téměř všude.)

Alinco DJ-CRX7H na první pohled ničím nevybočuje z řady. Z fotek na internetu však nezjistíte, že má lépe ofiltrovaný přijímač, což může být pro mnohé zájemce rozhodující. Dobře padne do ruky a je podobně kompaktní (malé) jako Yaesu FT-4X. Ovládací prvky jsou dobře ovladatelné ženskou ručkou i chlapskou tlapou. Má dostačujících 200 paměťových pozic.

Určitou nevýhodou je, že pro nastavení tří programovatelných tlačítek budete potřebovat programovací kabel, který bohužel není v balení, a není ani úplně levný. Jak jsme si však ukázali, dá se fungovat i bez něj.

Alinco DJ-CRX7H doporučujeme jako kapesního společníka domů i na cesty. Bude fungovat lépe i tam, kde jsou mnohé jiné ručky z podobné nebo nižší cenové hladiny použitelné omezeně nebo vůbec.

Za poskytnutí Alinca DJ-CRX7H pro recenzi děkujeme firmě ELIX.

5 2 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
eda55
eda55
9. 6. 2023 17:42

Dnes jsem hledal na Elixu pár věcí a Alinco je fuč … Takže kdo dlouho váhal, tak má smůlu. Popravdě řečeno – nevím, nevím, co bych nyní (06/2023) kupoval, a to bez ohledu na cenu …
Opravdu kvalitních ruček je jak šafránu …

prodejukončen.jpg
liška
liška
20. 10. 2022 15:49
Milan
Milan
20. 10. 2022 19:24
Reply to  liška

Zajímavý. Díky.

kulihrach
kulihrach
6. 10. 2022 21:13

Popravdě řečeno, čekal jsem to horší, ale kupodivu, zatim dle nadpisu – umí překvapit. Je to jiná liga než baofňuky nebo kvašengy, alias CRT FP 00. Mám k dispozici to CRT, a dnes např. na FRQ 161.625 stav vody, na Alinku krásně srozumitelné, CRT jen šramot a hluk. Na dipol v Praze. Takže to snese venkovní anténu. Skanování je poměrně svižné, rychlejší než na levných ručkách. Na naprogramovaných pamětech z Elixu (PMR + VHF + UHF) se furt něco děje, jde o volné kmitočty. Ručka prakticky nezmlkne. Skvelč v pohodě, nf zvuk v pohodě, neozývají se z repráčku žádné pazvuky jako na CRT. S ovládáním a nastavením bude trochu boj, popis klávesnice je malýma písmenama. Nic pro slepce.

Takže první dojem je veskrze kladný, pokud by se někdo ptal, zda ručku doporučit, ano či ne, tak aniž bych chtěl teda dělat reklamu, tak jako že jo. Zdá se to jako poměrně solidní stroj za solidní peníze …

Michal
Michal
5. 10. 2022 14:58

Fotky “ve tme” – tedy jak je to podsvicene nebylo by?

Standa
Standa
5. 10. 2022 17:38
Reply to  Michal

Za jasného dne není podsvícení vidět, v noci to svítí úplně akorát.

Petr
Petr
4. 10. 2022 10:58

Jaka je citlivost srovnavanych radii? Neni to nahodou klic k zazracne odolnosti Alinca?

admin
admin
4. 10. 2022 11:43
Reply to  Petr

Posuzováno podle příjmu jsou na tom rádia zhruba nastejno.
Papírově to vypadá následovně:

Yaesu FT-4X 0,20 µV
AnyTone 878UV  ≤ 0,25 µV
Alinco DJ-CRX7H ≤ 0,25 µV

Karel UHU
Karel UHU
4. 10. 2022 22:43
Reply to  admin

Vyprávět o citlivosti a neudat měřící podmínky (typicky SINAD) je jako vyprávět o hodinkách a holinkách. Obojí se taky přeci natahuje!

admin
admin
5. 10. 2022 7:28
Reply to  Karel UHU

Pro 12 dB SINAD

Jouda
Jouda
5. 10. 2022 15:40
Reply to  admin

Moje zkušenost s Alinco je s krátkovlnným transceiverem DX-77.
Alinco se celkově chlubí odolností, ale citlivost není nijak extremní.
To jde spolu, je to logické. Když jsem to porovnával s icom 718, tak jasně vítězil. Alinco funguje, ale mne nijak neoslovilo.

Standa
Standa
5. 10. 2022 17:47
Reply to  Jouda

Konkrétně tahle ručka je citlivá podobně jako ostatní zmíněné, tedy takový standard v této cenové kategorii. Nedokážu si dobře představit, že by popisovaná odolnost byla způsobená nízkou citlivostí. To by muselo být rádio úplně hluché.

Jouda
Jouda
5. 10. 2022 18:07
Reply to  Standa

Za čtvrtstoletí se hodně změnilo. Samozřejmě že Alinco ručka poslouchá.
otázkou je, co bude poslouchat za stejných podmínek icom – 52.
Měl jsem na kopci kdysi dvě rádia pro srovnání. Starší icom ručku a scanner uniden.V air bandu oba poslouchají dobře. na J anténu.
přesto icom na čajově slabých stanicích byl o chlup lepší.
Citlivost jsme měřili a odpovídala hodnotám v mauálech. Obě rádia.
icom měl ale objektivně srozumitelnější přednes.
Přesto je uniden 30 moje oblíbený rádio.

Standa
Standa
5. 10. 2022 18:29
Reply to  Jouda

Tak samozřejmě nejde doslova srovnávat levné rádio s rádiem 5x dražším. Třeba FT-70 kterou tu mám má deklarovanou citlivost 0,16 (resp. 0,18) µV, ale že by poslouchala nějak líp bych neřekl. Zajímavé je, že indikace extra slabých signálů (kterým prakticky není rozumět) zelenou LED u ní funguje dobře. Dříve jsem ani netušil, že na dvě poloviny rozdělená LED kontrolka má u týhle ručky nějaký význam.

Jouda
Jouda
5. 10. 2022 20:47
Reply to  Standa

Alinco jaké?? CRX7H nebo VX50 ??
Technicky Alinco každé bude lepší než Baofeng.

Standa
Standa
6. 10. 2022 6:05
Reply to  Jouda

Máš to v nadpisu článku.

Honza - OK9ATD.
Honza - OK9ATD.
4. 10. 2022 7:21

Ahoj, jak je to “tlusté”? V Elixu to nemají, na Alincu Japan taky ne. Nešlo by přidat i fotku z boku a zezadu? Děkuji a přeji pěkný den, Honza. 73

admin
admin
4. 10. 2022 7:54

Do článku jsem doplnil.

Martin OK1IFT
Martin OK1IFT
5. 10. 2022 21:03

Je to obézní ručka 🙂

Tomáš
Tomáš
6. 10. 2022 6:09
Reply to  Martin OK1IFT

Ostatně jako jakákoli jiná ručka, teda kromě pmr.

Honza - OK9ATD.
Honza - OK9ATD.
6. 10. 2022 14:36
Reply to  Tomáš

Oni ty Alinco jsou všechny dost obézní.

21
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x